7 راه برای حفظ تعادل PH واژن به طور طبیعی


بیایید صادق باشیم: شما احتمالاً زیاد به سلامت واژن خود توجه نمی کنید ، مگر اینکه چیزی باعث درد ، خارش ، بو یا ناراحتی دیگر شود. اما وقتی مشکلی در پایین رخ می دهد ، اغلب به دلیل مشکلات فراوانی است که شما انجام داده اید. چیزی تعمیر.

تا حد زیادی ، سلامت بافت واژن به pH واژن بستگی دارد – میزان اسیدیته یا قلیائیت نسبی آن. خبر خوب: روش های خاصی برای حفظ pH واژن سالم وجود دارد که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ما نگاه می کنیم که pH واژن سالم چیست ، چه چیزی می تواند از آن ناراحت شود و چگونه می توان آن را به حالت تعادل برگرداند.

چرا تعادل pH واژن اهمیت دارد

اصطلاح pH به میزان اسیدی یا اساسی بودن (قلیایی) چیزی اشاره دارد و مقیاس pH از 0 تا 14 متغیر است. pH زیر 7 اسیدی و pH بالای 7 اساسی تلقی می شود. بنابراین pH واژن سالم چیست؟ شما می توانید بی طرف باشید ، اما واقعاً می خواهید همه چیز کمی ترش باشد.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان و زایمان در پنج سفر می گوید: “pH طبیعی واژن بین 3.8 تا 4.5 است که مانع از رشد باکتری های نامناسب می شود.” هنگامی که pH بالاتر است و به محدوده قلیایی می رسد ، باکتری های ناخواسته می توانند رشد کنند ، گاهی اوقات منجر به واژینوز باکتریایی (BV) می شود ، عدم تعادل ناشی از رشد بیش از حد Gardnerella vaginalisکه می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. ” علاوه بر این ، BV اغلب با ترشحات واژن خاکستری ، زرد یا سفید همراه با بوی نامطبوع ماهی همراه است.

خارش واژن

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با کمبود واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیل ها باکتری ها V لاکتوباسیل ها این گونه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند ، که pH واژینال اسیدی ایجاد می کند. این امر مانع از رشد باکتری های مضر در واژن می شود. بنابراین ، وقتی این “بچه های خوب” کافی نباشند ، باکتری های بد می توانند تکثیر شوند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده اتفاق می افتد.)

در حالی که BV به خودی خود چندان مضر نیست ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا دقیقا؟ PH بالای واژن با تعداد زیادی از ترکیبات التهابی به نام سایتوکاین های التهابی سرویکواژینال مرتبط است که با افزایش آسیب پذیری در برابر بیماریهای مقاربتی و همچنین افزایش خطر زایمان زودرس در صورت بارداری همراه است.

چه چیزی pH واژن را تغییر می دهد

عوامل مختلفی می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله هر چیزی که مانع رشد مفید می شود لاکتوباسیل ها باکتری ها برخی از مرتکبین اصلی عبارتند از:

دوش زدن

تقریباً از هر پنج زن یک نفر به طور مرتب دوش می گیرد ، اگرچه پزشکان توصیه می کنند که این کار را نکنید. دوش کردن شامل استفاده از برس برای شستشوی داخل واژن با ترکیبی از مایعات ، از جمله آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن خود تمیز می شود ، بنابراین لازم نیست. دوش گرفتن نه تنها مورد نیاز نیست ، بلکه می تواند تعادل ظریف باکتری های مفید و مضر واژن را که برای حفظ محیط اسیدی مورد نیاز است ، تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند شما را برای عفونت آماده کند.

قاعدگی

از آنجا که خون معمولاً کمی قلیایی است ، قاعدگی ممکن است pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. این اغلب مشکلی ایجاد نمی کند ، اما هنگامی که خون قاعدگی بیش از حد طولانی می ماند – مثلاً اگر تامپون خود را به اندازه کافی تغییر ندهید – pH برای مدت طولانی تری بالا می رود ، که می تواند منجر به مشکلات شود.

رابطه جنسی محافظت نشده

انزال مایع منی در واژن ممکن است در افزایش pH واژن نقش داشته باشد زیرا مایع منی کمی قلیایی است. باز هم ، هیچ ایرادی در این مورد وجود ندارد ، اما یک نکته دیگر نیز وجود دارد که ممکن است شما را مجبور کند بیشتر به سلامت واژن خود توجه کنید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده ضعیف است

در عمل دکتر تروبو ، BV مکرر اغلب با سلامت میکروبیوم روده همراه است. این به این دلیل است که میکروبیوم روده و واژن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و باکتری ها و سایر میکروب های موجود در روده می توانند روی ترکیب میکروب های واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از رژیم غذایی بیش از حد پردازش گرفته تا استرس زیاد و استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند بر روده تأثیر منفی بگذارد.

آنتی بیوتیک ها

در حالی که هرگز نباید آنتی بیوتیک ها را هنگام تجویز پزشک برای یک بیماری خاص کنار بگذارید ، مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا ، بلکه باکتری های مفید مورد نیاز برای حفظ PH سالم واژن را نیز از بین می برند.

چگونه pH واژن را متعادل کنیم

پروبیوتیک واژن

در حالی که زیست شناسی منحصر به فرد شما می تواند به طور بالقوه شما را برای pH نامتعادل واژن آماده کند ، چندین راه برای کنترل مجدد آن و جلوگیری از مشکلات مزاحم وجود دارد. دکتر تروبو می گوید: “واژن یک اکوسیستم واقعاً سرد است و به طیف وسیعی از مداخلات پاسخ می دهد.” چندین راه برای حل مشکلات ذکر شده در بالا وجود دارد:

  • از دوش داخل واژن خودداری کنید… در عوض ، به سادگی قسمت بیرونی واژن خود را با آب گرم و کمی صابون ملایم و بدون بو پاک کنید.
  • تامپون های خود را مرتب عوض کنید. بسته به جریان شما ، هر 4-6 ساعت یا بیشتر توصیه می شود. همچنین می توانید به جای آن از پد یا لیوان قاعدگی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا از شریک خود بخواهید قبل از انزال از آن خارج شود. در حالی که روش استخراج لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، از ورود اسپرم قلیایی به واژن و افزایش pH جلوگیری می کند. (البته ، این بستگی به ترجیحات شخصی شما دارد ، اما اگر عفونت های مکرر دارید ، این نکته مهم است.)
  • یک روان کننده مناسب انتخاب کنید. اگر از روان کننده استفاده می کنید ، از روان کننده های طعم دار / معطر و روان کننده های حاوی گلیسیرین یا گلیسیرین ، که تحریک کننده بودن آنها ثابت شده و می توانند میکروبیوتای واژن را تغییر دهند و بر pH واژن به مرور تأثیر می گذارد ، خودداری کنید. در عوض ، به دنبال یک روان کننده بی بو ، مبتنی بر آب یا سیلیکون باشید. برخی حتی ادعا می کنند که pH آنها متعادل است.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک خودداری کنید. این نوع داروها را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید و مکمل های پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از مصرف دوز آنتی بیوتیک یا خوردن غذاهای تخمیر شده برای کمک به تجمع مجدد بدن خود با باکتری های خوب در نظر بگیرید (بیشتر در مورد انواع خاصی از باکتری های پروبیوتیک مفید در زیر) به
  • از روده خود با رژیم غذایی غنی از مواد مغذی حمایت کنید. دکتر تروبو می گوید: “اگر تعادل واژن متعادل نیست ، به روده ها نگاه کنید تا متعادل شود.” تمرکز بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش استراحت. » سپس مواد مغذی بیشتری مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت بالا اضافه کنید.
  • روزانه مکمل پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به نوبه خود به حفظ نوعی میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH اسیدی سالم ضروری است. به ویژه مواد افزودنی حاوی لاکتوباسیل ها انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به ویژه برای سلامت واژن مفید است. تحقیقات نشان می دهد اینها مفید هستند لاکتوباسیل ها میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را از بین ببرند و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین ، در حالی که PH نامتعادل واژن می تواند منجر به عواقب ناخوشایند جدی شود ، تعدادی تغییر ساده وجود دارد که می توانید در شیوه های بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و رژیم مکمل خود ایجاد کنید تا pH واژن شما در یک اسیدیته سالم حفظ شود. مرحله. در حالی که برخی اوقات داروهای تجویزی برای مقابله با یک مورد مداوم BV ضروری هستند ، فقط یک شیوه زندگی سالم به طور کلی می تواند به شما در کنترل pH کمک کند تا بتوانید به طور کامل از یک دوره بعدی BV جلوگیری کنید و خطر همه عوارض مرتبط را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید