مشکلات تغذیه نوزاد – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


محدودیت شیردهی عواقب جبران ناپذیری دارد: با وجود آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران به دلایل مختلف و از دوران کودکی به دلایل مختلف متوجه آن نمی شوند. آنها خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

با توجه به اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، نگرانی های اصلی متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

مشکل کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر شایع است ، بدون اینکه بدانیم نیازهای تغذیه ای کودکان با نیازهای بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و کوتاهی قد در کودکان می شود این می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند و کودکان باید از سن بالا برای جلوگیری از سوء تغذیه و اختلالات رشد ، از غذاها ، به ویژه لبنیات چرب استفاده کنند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، ویتامین D ، روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش آنها و معیشت بعدی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) برنامه رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری داشته باشند ، در حالی که مکمل ها نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند. به • استفاده ناخواسته از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث مسمومیت در کودک شود که عوارض جانبی متعددی دارد.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از غذای کودک برای پیشگیری از بیماری استفاده کرد. در بزرگسالی باید محدود شود ، اما ارزش دارد با ایجاد تغییر در شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و تبدیل ورزش به یک عادت روزانه ، از بیماری در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، سوءتغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین به ویژه مادران به تغذیه کودکان است که منجر به چنین واکنشی از سوی کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان دو تا هفت ساله مشاهده می شود که باید با آزمایشات لازم بررسی شود تا در صورت نیاز به درمان ، اقدامات درمانی لازم به موقع انجام شود و برای مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، بیماری های قلبی عروقی. پیشگیری از دیابت و رشد کوتاه و کوتاه مدت.

بنابراین ، با توجه به برنامه رشد طبیعی کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های غذایی اصلی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین های گوشت) و کودک باشد. باید حداقل پنج وعده غذا در روز بخورد. یک وعده غذایی (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است و می تواند روز شما را خوشایند یا خراب کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجایی که معده کودک کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، سه وعده غذایی اصلی نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که میان وعده تنها بخش کوچکی از نیازهای تغذیه ای کودک است و جایگزین وعده غذایی اصلی نمی شود.

مطب چاپ شده توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس

دیدگاهتان را بنویسید