درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلبی


ضربان قلب نامنظم و فرسایش قلبی

تخلیه قلبی ؛ هر ضربان قلب توسط یک جریان الکتریکی ایجاد می شود ، که معمولاً توسط سلول های خاصی در محفظه فوقانی قلب (سلول های ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی معیوب است و سریع رخ می دهد ، به طوری که قسمت های بالای قلب به جای ضربان م effectivelyثر (ارتعاش دهلیزی) ارتعاش می کند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب شما می کند. از کاتتر نقشه برداری برای تعیین محرک ها استفاده می کند و سپس آن نقاط را با سرما یا گرما با نوک سوند از بین می برد.

این باعث ایجاد زخم هایی می شود که در انتقال سیگنال های الکتریکی کاذب اختلال ایجاد کرده و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرمای شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای باز کردن و باد کردن یک بادکنک کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. نتیجه بافت اسکار است که انتشار سیگنال های اشتباه را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی می برد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است احساس خستگی و ناراحتی کنید. از دستورات پزشک خود برای مراقبت از زخم ، دارو ، فعالیت بدنی و ملاقات های مکرر پیروی کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ضربان قلب بررسی می شود.

برخی از افراد همچنین ممکن است دوره های کوتاهی از نامنظم شدن ضربان قلب یا آریتمی را پس از برداشتن قلب تجربه کنند. این یک واکنش طبیعی است که بهبود می یابد و باید به مرور از بین برود. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است اقدامات دیگری را انجام دهد ، از جمله قرار دادن ایمپلنت ضربان ساز ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی های قلبی در فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) به طور تصادفی و نامنظم می تپند – با دو حفره پایینی (بطن ها) هم تراز نیستند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است ضربان قلب سریع (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی تکنیکی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود ، استفاده می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد زخم یا از بین بردن بافت قلب با اختلال در سیگنال های الکتریکی کاذب باعث آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ضربان نامنظم قلب موثر نباشند ، ممکن است از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله ای در مورد آریتمی های قلبی ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ضربان قلب و سایر بیماری های قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را وارد قلب می کند که باعث ایجاد گرما یا سرما شدید می شود. این باعث ایجاد زخم های کوچک در قسمت های خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل یا از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش پیچ و خم پیچ و خم

این یک روش تخلیه قلبی است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا وسیله ای برای ایجاد الگوی (هزارتو) از بافت اسکار در بالای قلب استفاده می کند. مشابه سایش کاتتر ، زخم های ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث ایجاد برخی از انواع آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ ندهد ، ممکن است به جراحی قلب دیگری مانند جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب نیاز داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

حذف گره AV

در تخلیه گره AV ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال بین بخشهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (بطن) است. بافت اسکار در انتقال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیزها اختلال ایجاد می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ضربان قلب پس از تخلیه گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از روش تخلیه قلبی

مزایای استفاده از روش تخلیه قلبی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که تپش قلب (فیبریلاسیون) با دارو یا سایر روش های درمانی قابل اصلاح نیست ، گزینه ای مناسب باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به این دارد که آیا شما دچار سایش کاتتر یا جراحی قلب باز می شوید که کمتر رایج است.
خطرات به شرح زیر است:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا کاتتر.
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب.
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند آریتمی ها را بدتر کند ، و ضربان ساز برای تنظیم آن مورد نیاز است.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه می کند و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید پزشک خود را در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش دارویی مطلع کنید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او بگویید.
شب قبل از عمل بخورید و بنوشید. اگر از داروها استفاده می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید مصرف آنها را قبل از جراحی ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، از شما خواسته می شود که چند روز قبل از عمل ، مصرف دارو برای آریتمی های قلب را متوقف کنید.
اگر از دستگاه قلب کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده دارید ، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا احتیاجات خاصی را نیاز دارید یا خیر.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. تخلیه کاتتر در بیمارستانی با فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از عمل ، یک متخصص بازو یا بازویی را در رگ شما قرار می دهد و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد ممکن است به جای لولینگ از بیهوشی عمومی استفاده شود.

بعد از اینکه داروی آرام بخش کار کرد ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در اطراف کشاله ران ، گردن یا شانه های شما بی حس می کنند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (لوله) را از سوزن عبور می دهد.

3. پزشک کاتترها را از غلاف معرفی کننده عبور داده و آنها را به چندین نقطه در قلب شما هدایت می کند. او می تواند یک رنگ را به کاتتر تزریق کند تا به او در مشاهده رگ های خونی و قلب با استفاده از اشعه ایکس کمک کند. کاتترها دارای الکترودهایی هستند که می توانند تکانه های الکتریکی را به قلب ارسال کرده و فعالیت الکتریکی قلب را ثبت کنند. این فرآیند استفاده از تصاویر و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی ، آزمایش “الکتروفیزیولوژیک (EF)” نامیده می شود.

4. در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای اعمال حرارت (فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در طی این روش ، هنگام تزریق رنگ به سوند یا هنگام تزریق انرژی از طریق نوک کاتتر ، ممکن است احساس ناراحتی خفیف کنید. بنابراین ، در صورت احساس درد شدید یا تنگی نفس ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد. ضربان قلب و فشار خون شما دائماً مراقب عوارض جانبی آن هستید.

بسته به شرایط ، می توانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از جراحی کمی درد احساس کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های ضربان نامنظم قلب را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما مشخص نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از داروهای ضد انعقاد استفاده کنید.

ضربان نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماریهای قلبی مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن دشوار است شایع تر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از عمل جراحی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. در صورت بازگشت فیبریلاسیون دهلیزی ، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی از افراد به روش فرسایش متفاوت نیاز دارند.

حتی پس از فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند از یک مانیتور ضربان قلب پیوسته مانند ضبط کننده حلقه کاشتنی استفاده کنید. اگر هنوز مشکل ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

فرسایش قلبی و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت در جراحی برداشتن قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
در مورد این درمان برای فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که تخلیه کاتتر تقریباً 80 برای افراد مبتلا به این بیماری م effectiveثر است و 70 people از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، میزان فرسایش معمولاً برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی ارزیابی می شد و مشخص شد که 74.1 people از افرادی که این عمل را با موفقیت انجام دادند تحت درمان با فرسایش قرار گرفتند ، 15.7 somewhat تا حدودی موفق بودند و 9.6 knew می دانستند که آنها ناموفق بودند. به …

علاوه بر این ، احتمال موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که نیاز به فرسایش دارد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مکرر دارند نسبت به افرادی که مشکلات مکرر دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید