تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرموني


افراد مبتلا به سرطان معده معمولاً در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

تمام یا قسمتی از معده را خارج کنید

تخریب یا آسیب غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارد.

از دست دادن یا آسیب به دریچه هایی که غذا را به داخل معده منتقل می کنند (به نام اسفنکتر تحتانی مری) و به خارج از معده (که به آن اسفنکتر پیلورک گفته می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

مشکلات برق ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار شایع در افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و مانع انتقال غذا از مری به معده یا از معده به روده شوند ، که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند زیاد غذا بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند ، که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

بقیه معده یا روده کوچک ممکن است نتوانند غذا را به درستی هضم کنند یا چربی ها و مواد مغذی را جذب کنند ، بسته به نوع جراحی و میزان برداشتن معده.

حفظ وزن در این وضعیت بسیار مهم است ، حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه خوب می تواند به بدن در مبارزه با بیماری ها و مبارزه با اثرات درمانی سرطان معده کمک کند.

نکات زیر به کاهش وزن در اثر بیماری کمک می کند:

وعده های غذایی را حذف نکنید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر چند لقمه باشد.

غذاها و نوشیدنی های حاوی پروتئین و کالری بالا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

اگر نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند نوشیدنی های لوکس ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان آماده خوردن در آنجا را بخورید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم پزشکی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله در جای خود قرار دارد ، مکمل های غذایی مایع (تغذیه روده) را می توان از طریق لوله تجویز کرد. وقتی خوردن یا آشامیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای شما را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این امر می تواند بدون توجه به انجام عملیات یا عدم انجام آن اتفاق بیفتد. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند دیواره معده را زخم کند. جراحی همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند ، که هنگام ورود غذا به معده دیواره معده را شل می کند. این امر با کشش بقیه معده یا سازگاری بدن با تغییرات هضم بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده شما می تواند آهسته تر خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش سیری زودرس:

خوردن وعده های غذایی کوچک یا خوردن میان وعده را حدود 6 بار در روز در نظر بگیرید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از نوشیدن مایعات همراه غذا ، به ویژه نوشابه های گازدار خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. همراه وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر مانند غلات کامل و غلات را محدود کنید زیرا زودتر از سایر غذاها احساس سیری می کنند.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مدجده رحمانیان ، عضو انجمن غذای ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید