کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است که سالانه حدود 4 میلیون نفر را می کشد. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک اختلال متابولیک است که در نتیجه اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با سطح بالای قند خون مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، ترک سیگار و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد. دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی بسیار مهمتر است. ایجاد شده. دیابت در اکثر سیستم ها و اندام های بدن عوارض جدی ایجاد می کند و عوارض بیماری را ایجاد می کند که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های بالای درمان و مرگ و میر می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

چشم

سطح کنترل نشده قند خون می تواند تأثیر مخربی بر عروق چشم داشته باشد و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا کدر شدن عدسی چشم یکی از بیماری هایی است که در افراد مبتلا به دیابت بسیار بیشتر از افراد عادی شایع است.

مغز

یکی از ناحیه هایی که به دلیل دیابت و عدم کنترل آن می تواند آسیب جدی ببیند ، شریان های مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری به فرد وارد می کند ، به طوری که احتمال سکته مغزی در بیماران مبتلا به دیابت دو برابر افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن عملکرد اعصاب محیطی بدن متوقف می شود. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها ، به ویژه پا ، در اثر بالا بودن سطح قند خون ، معمولاً با بی حسی و سوزن سوزن شدن کف پا آسیب می بینند.

پا

عدم کنترل قند خون و مراقبت مناسب از پا می تواند باعث زخم پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از تصادفات و جراحات ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

جوانه

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئینی در ادرار ظاهر می شود که در صورت عدم کنترل می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت خطر بیماریهای مختلف قلبی عروقی ، از جمله بیماری عروق کرونر همراه با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون بالا را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد دیابتی حدود 2 تا 4 برابر بیشتر شایع است.

چرم

از یک سو ، دیابت عرق را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از سوی دیگر ، تعریق را در اندام های خاصی مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا نوع 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد ، بسته به اینکه چرا ، چه موقع و چقدر غذا می خورید. اولین و م effectiveثرترین راه مبارزه با دیابت رژیم گرفتن و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان انواع دیابت تهیه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین شرایط ممکن برای کنترل سطح گلوکز ، چربی و فشار خون به منظور پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. تمرکز اصلی مدیریت رژیم غذایی دیابت نوع 2 کاهش مصرف انرژی است و در دیابت نوع 1 ، شمارش کربوهیدرات برای تنظیم دوز انسولین.

دیدگاهتان را بنویسید