کلسترول خون و کلسترول خون بالا بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً وقتی به متخصص قلب مراجعه می کنید و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود کلسترول خون بالایی دارید و نیاز به درمان دارید این مشکل را دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، اضطراب زمانی ایجاد می شود که از قوانین پیروی نکنید و سطح کلسترول شما بالا بماند. اما اگر رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی خود را دنبال کنید ، سطح کلسترول شما قطعاً کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، ممکن است پزشک برای درمان کلسترول شما اصلا دارو تجویز نکند ، اما شما باید از رژیم غذایی پیروی کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید کلسترول بالا را کنترل کرده و قلب سالم تری داشته باشید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول در خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاص کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن از غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چربی می گیرد.

اما در بدترین حالت ، ما هم کلسترول خود را داریم و هم کلسترول بد ، که در ادامه این مقاله به تفصیل به آن می پردازیم:

کلسترول خوب و کلسترول بد چیست؟

کلسترولی به نام LDL کلسترول وجود دارد که باعث تجمع پلاک در عروق بدن ما شده و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف آن کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند تا خون را از کلسترول بد یا LDL پاک کند.

احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد خود را کاهش داده و کلسترول خوب خود را افزایش دهید. اما چگونه می توانیم سطح LDL را پایین بیاوریم و سطح HDL را افزایش دهیم؟ اگر به این موضوع فکر کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL خود را با خوردن غذاهای خاص و ورود به بدن با چربی اشباع و کلسترول بالا ببریم. به همین دلیل ، رژیم غذایی نقش کلیدی در تعادل کلسترول خوب و بد دارد.

محدوده کلسترول خون را اصلاح کنید

سطح کلسترول در خون چقدر باید باشد؟

اگر کلسترول کل خون شما زیر 200 باشد ، این بسیار عالی است و هیچ نگرانی ندارید و می توانید بگویید که کلسترول خوب بیشتری در بدن خود دارید.

اگر سطح کلسترول بد زیر 130 دارید ، بسیار عالی است ، اما این با خطر بیماری قلبی مرتبط است.

• اگر سطح کلسترول خوب 60 یا بالاتر دارید ، باید بگویم نگران بیماری های قلبی نباشید ، زیرا خطر ابتلا به بیماری شما در این دوره کاهش می یابد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه می توان با اندازه گیری صحیح غذا اندازه آن را در رژیم غذایی خود اندازه گیری کرد و سطح کلسترول را کاهش داد؟

برای پیگیری میزان مصرف غذای خود کمک بگیرید

اکثر ما با خوردن و نوشیدن راحت هستیم.

رفتار آمریکایی ها به همین شکل است ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت دچار کلسترول بالا می شویم و مشکلات قلبی زیادی برای ما پیش می آید.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما یک روش بسیار ساده برای کنترل میزان غذا را به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید همه محصولات را با دست خود اندازه بگیرید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی خود به شما گفته می شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی به اندازه نخل است یا اگر 30 گرم نان می خورید ، هنوز هم اندازه کف دست است. در دست یک واحد میوه به اندازه یک مشت.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش سطح کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را وارد بدن خود می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای حاوی چربی ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، به احتمال زیاد سطح تری گلیسیرید در خون شما بالا است ، که می توانید از طریق آزمایش تعیین کنید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش نمی دهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا سطح بالای تری گلیسیرید در خون و عدم فعالیت بدنی سطح کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (درجه یک) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

علاوه بر این ، استفاده از دخانیات مانند سیگار و الکل باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود و شما را از این اختلال رنج می دهد.


ممکن است این مورد را مفید بدانید: علائم و پیامدهای هایپرلیپیدمی

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که سطح بالای کلسترول خون بدون علامت است. به عنوان مثال ، ممکن است سطح کلسترول خون در فرد بالا باشد ، اما به هیچ وجه از آن مطلع نیست. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما چربی زیادی در عروق شما ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها شریان هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما تجمع می یابد ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها در جریان خون ما جمع می شوند ، سفت می شوند ، عروق را تنگ کرده و در نهایت آنها را مسدود می کنند. مانند قلوه سنگ ها ، داخل رگ تجمع می یابند و وقتی تعداد زیادی تجمع پیدا کنند ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک تجمع یافته در اثر تجمع کلسترول در بدن می تواند تجزیه شود. هنگامی که پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته های خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا مسدود شدن شریان ها جدی و خطرناک هستند زیرا ممکن است مسدود شوند. میزان حمله قلبی در انسان افزایش می یابد و اگر این عروق مسدود شوند ، خون به درستی به مغز نمی رسد و سکته مغزی رخ می دهد. احتمالاً شنیده اید که سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما همانطور که قبلاً ذکر شد ، افزایش کلسترول نشانه این نیست که فرد زودتر متوجه شده و شروع به درمان می کند ، اما تنها در صورتی که متوجه شود به یکی از بیماریهای فوق مبتلا است.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد با توجه به سنشان هر شش ماه یا هر سال آزمایش بدهند و خودشان را معاینه کنند. بعلاوه ، بهترین راه برای جلوگیری از این امر رژیم صحیح ، ورزش در هر زمان و جلوگیری از تنبلی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا باید در سکته یا حمله قلبی دست های خود را جمع کنیم تا بدانیم کلسترول خون ما بالاست؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش غیرممکن است. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خون خود را به طور مرتب چک کنند و آزمایش خون هر شش ماه یا یک سال انجام شود.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد بازرسی های دوره ای

علاوه بر این ، اگر بیش از 20 سال سن دارید و یکی از اعضای نزدیک خانواده شما بیماری قلبی دارد ، باید آزمایش چربی خون را نیز انجام دهید. اگر نوجوان هستید و کمتر از 20 سال دارید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید مراقب باشید.

وقتی به پزشک خود مراجعه می کنید و متوجه می شوید که میزان چربی خون شما بالا است ، حتماً از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید آزمایش بدهید. برخی از عوامل ایجاد کلسترول بالا عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی.

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه درمان می شود؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید سیگار را ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه انجام دهید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون را متعادل می کند. همچنین ، خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات چربی خون را می توانید با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی انجام دهید. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی خون و کلسترول باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و دیابت در حال حاضر نیازهای افرادی را برطرف می کند که به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و برنامه رژیم غذایی تهیه کنید اقدامات خاصی را برای کاهش سطح چربی خون خود انجام دهید.

برای مشاوره رایگان پزشکان مجرب و قرار ملاقات در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید