چگونه شهری سالم داشته باشیم؟به گزارش خبرنگار ایمنا ، امروزه بسیاری از کارشناسان و شهرسازان شهر سالم و سالم را در شهرها در نظر می گیرند و می توان آنها را بر اساس پارامترها و سطوح مختلف مورد مطالعه و طبقه بندی قرار داد. سلامت یک مفهوم کلی است ، اما وقتی “سلامتی” به محدوده شهر و مسائل شهری اشاره می کند ، مفهوم خاص خود را پیدا می کند و با گسترش زندگی شهری در سراسر جهان و توسعه فناوری اهمیت بیشتری پیدا می کند. وجود مشکلات شهری ، به ویژه در شهرهای کشورهای در حال توسعه ، تهدیدی جدی برای سلامت شهرها به شمار می رود و بی شک مستلزم تجدید نظر در فرایندهای شهری است. امروزه بیماریهای زیادی وجود دارد که می تواند ناشی از زندگی در شهرها باشد ، به ویژه در شهرهای پرجمعیت و بزرگ ، بیماریهایی که ناشی از رشد افسار گسیخته و بی برنامه شهرها است. این مسائل مربوط به بهداشت شهری در سایر شهرهای کشورهای توسعه یافته نیز مطرح می شود که توجه برنامه ریزان و مدیران شهرها را می طلبد و اقدامات جدی را بویژه در زمینه هوش انجام می دهند تا شهرها برای شهروندان سالم تر شوند. سلامت یک شهر را می توان در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد. در گفتگو با حسن سجاد زادهدکترای طراحی شهریما به این موضوع پرداخته ایم. مشروح این گفتگو را می توانید در زیر بخوانید:

از چه ابعادی می توان یک شهر سالم را مشاهده کرد؟

یک شهر سالم را می توان از زوایای مختلف بررسی کرد. وقتی از سلامت صحبت می کنیم ، باید جنبه های مختلف را در این زمینه در نظر بگیریم. سلامت جسمانی ، سلامت روان و سلامت اجتماعی. همه اینها را می توان در یک منطقه سالم شهر مورد بحث قرار داد ، بنابراین سه منطقه خاص در یک شهر سالم وجود دارد که هریک دارای سلسله مراتب خاص خود هستند.

سلامت در شهرها چگونه امکان پذیر است؟

برای سالم بودن یک شهر ، ما باید به تمام جنبه های بهداشت توجه کنیم. برنامه ریزان و کارشناسان گاهی تأکید بیشتری بر شهر سالم از نظر سلامت جسمانی و کمتر بر سلامت روانی می گذارند ، در حالی که شهر سالم بدون افراد سالم غیرممکن است ، بنابراین سلامت انسان باید در همه جنبه ها مورد توجه قرار گیرد. مردم خوب هستند ، وضعیت شهر خوب خواهد بود ، و اگر امروز می بینیم که وضعیت شهرهای ما بد است ، یک دلیل مهم این است که شرایط مردم بد است. در زمینه بهداشت شهری یا شهر سالم ، اساسی ترین و اساسی ترین معیاری که باید مورد توجه قرار گیرد ، تامین نیازهای اساسی شهروندان است. این نیازها شامل هوای سالم ، غذای سالم و فضای طبیعی سالم است. هرچه یک شهر بتواند در تعادل با طبیعت و هماهنگ با طبیعت حرکت کند ، فرصتهای بیشتری برای دستیابی به یک شهر سالم و سلامت شهری وجود دارد. متأسفانه امروزه از این روند غفلت می شود و شهرهای ما هر روز از سلامت محیطی و جسمی دور می شوند.

پس از برآوردن نیازهای فیزیولوژیکی ، توجه به نیازهای روانی و سلامت روانی بسیار مهم است. این شهر در زمینه ارائه بهداشت به شهرها پیشرفت می کند و این جنبه از سلامت نیز مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین ، مدیران و برنامه ریزان باید در برنامه ها و برنامه های خود اصول و معیارهای مربوط به روانشناسی محیط را در نظر بگیرند. در زمینه سلامت روان ، موضوعاتی از قبیل ظاهر و منظر ، مناظر شهری ، استفاده صحیح از طبیعت و نور در طراحی محیط ، استفاده از رنگ های مناسب ، ارتباط با آسمان و وجود خط افق صحیح مورد بررسی قرار می گیرد و مورد بحث قرار گرفت حوزه زیبایی شناسی شهری مهمترین شاخص یک شهر سالم ، سلامت اجتماعی است.

سلامت اجتماعی چگونه به دست می آید؟

ما نمی توانیم فقط بگوییم که با بهبود سلامت جسمی و روحی شهروندان به نقطه مطلوب در شهر رسیده ایم. یکی از جنبه های سلامت اجتماعی مربوط به حوزه کار طراحان و برنامه ریزان شهری است و در این راستا ، رویکرد منطقه محور بسیار مهم است. برای ایجاد حس امنیت ، نشاط و نشاط اجتماعی در شهر ، مراکز اجتماعی و خانوادگی در یک شهر باید توانمند شوند. در گذشته ، بر خلاف امروزه ، هنگامی که شاهد قطبی شدن اجتماعی ، بی عدالتی اجتماعی ، عدم تعادل و تناسب بین نقاط مختلف شهر و ایجاد فاصله های اجتماعی بین قسمتهای بالا و پایین شهر هستیم ، در شهرهای ما بنیان اجتماعی قوی وجود داشت. شهر. در چنین شرایطی نمی توان در مورد سلامت اجتماعی صحبت کرد.

کدام بعد از یک شهر سالم مهمتر است؟

هر یک از ابعاد یک شهر سالم ، به شکل پله و هرم ، زیربنای دیگری است و برای دستیابی به یک شهر سالم ، باید این ابعاد را با هم در نظر گرفت. همه مشکلات ما در زمینه شهرسازی با این واقعیت در ارتباط است که ما شهر را پویا و زنده نمی بینیم. اگر نیازهای وی در سه زمینه برآورده شود ، فرد می تواند از زندگی احساس رضایت کند و سالم باشد. اولین حوزه سلامت انسان ، حوزه سلامت فیزیکی است که به طراحی شهری ، شهرسازی ، چیدمان شهری و سازه های اختصاص یافته به طراحی شهری مربوط می شود که همه آنها بر سلامت روانی افراد نیز تأثیر می گذارد. اگر این سلامتی جسمانی نیست ، سلامت روان نیز آسیب می بیند ، بنابراین ، اگر فردی از نظر روحی و روانی فرم نداشته باشد ، بدن او مطمئناً بیمار می شود. در حوزه بهداشت شهری یا شهر سالم ، سه حوزه سلامت جسمانی ، سلامت روان و سلامت اجتماعی مکمل یکدیگر هستند و نبود یکدیگر بر یکدیگر تأثیر می گذارد. در برنامه ریزی و طراحی شهری ، این سه حوزه باید در کنار هم و در ارتباط با یکدیگر در نظر گرفته شوند.

دیدگاهتان را بنویسید