چه زمانی دندان های شیری بیرون می آیند و می افتند؟


گروه زندگی ایرنا – مراقبت از نوزاد شامل مراحل زیادی است که یکی از آنها مرحله مربوط به دندان درآوردن است. وقتی کودک شما لبخند می زند و متوجه می شوید که دندان هایش بیرون زده است، این بدان معناست که باید با بهداشت دهان و دندان شروع کنید. دندان های شیری به رشد بهتر او کمک می کنند. اگرچه این دندان ها شیری هستند و در نهایت می ریزند، اما مراقبت از آنها بسیار مهم است.

اهمیت و نقش دندان های شیری چیست؟

دندان های شیری یا دندان های شیری نقش بسیار مهمی در رشد کودک ایفا می کنند، از جمله موارد زیر:

کمک به کودک برای جویدن، لبخند زدن یا صحبت کردن

حفظ فضای مناسب در فک کودک برای قرار دادن دندان های دائمی بیرون زده از زیر لثه

عادات جویدن سالم را تسهیل کنید که باعث تقویت عضلات فک و صورت کودک می شود

دندان های شیری در رشد کودک بسیار موثر است و عادات غذایی او را بهبود می بخشد و باعث می شود کلمات را به راحتی تلفظ کند و در نتیجه حفظ سلامت دندان ها باعث رشد و یادگیری بهتر کودک می شود.

چه زمانی دندان های شیری بیرون می آیند و می افتند؟

اهمیت دندان های شیری چیست؟

دندان های شیری نقش اساسی و منحصر به فردی در رشد کودک دارند زیرا دهان کودک شما به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند دندان های شیری را در خود جای دهد. از آنجایی که دندان های شیری بسیار کوچک هستند، به راحتی در داخل دهان کودک قرار می گیرند.

تصور کنید با بالا رفتن سن این دندان های شیری در دهانمان می مانند، فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ این دندان ها بسیار کوچک هستند و فضای خالی زیادی بین آنها وجود دارد و نمی توانند به درستی عمل کنند. به همین دلیل داشتن دو دسته دندان بسیار مهم است تا کودک بتواند از دندان های شیری برای شروع غذا خوردن و صحبت کردن استفاده کند و بتواند برای تغییر و مرتب کردن دندان های خود در آینده آماده شود.

تاثیر دندان های شیری بر روی دندان های دائمی

دندان های شیری کودکان تاثیر مستقیمی بر روی دندان های دائمی آن ها دارد. هر دندان شیری نقش مهمی در ایجاد فضا برای دندان های اصلی دارد. اگر یکی از دندان های شیری نامرتب باشد یا زودتر از موعد بیفتد و آسیب ببیند، نمی تواند فضای کافی برای دندان بزرگسال ایجاد کند و در نتیجه شکل دندان ها تغییر می کند و باعث پوسیدگی آنها در بزرگسالی می شود. پس مراقبت صحیح از دندان های کودک و مراجعه منظم به دندانپزشک به پیشگیری از این مشکلات در آینده کمک می کند.

مقایسه دندان های شیری با دندان های دائمی

هر دو دندان شیر و دائمی اهداف یکسانی دارند و شبیه هم هستند، اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

تعداد: تعداد دندان های شیری ۲۰ عدد، تعداد دندان های دائمی ۳۲ عدد و در نتیجه این افزایش تعداد، دندان های دائمی فضای بیشتری را اشغال می کنند.

مینای دندان: لایه نازک‌تری از مینا روی دندان‌های شیری در مقایسه با دندان‌های دائمی. این مینا به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. لایه نازک مینا روی دندان های شیری مطمئناً آنها را بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می دهد.

سختی: دندان های شیری نرم تر از دندان های دائمی هستند. در نتیجه، دندان قروچه یا آسیب بیشتری به غذاهای اسیدی وارد می کند.

رنگ: دندان های شیری به طور طبیعی سفیدتر از دندان های دائمی هستند. این کاملا طبیعی و طبیعی است و زمانی که کودک دندان های دائمی و دندان های شیری در دهان دارد متوجه خواهید شد.

به دلیل این تفاوت ها، باید خمیردندانی متناسب با سن کودک خود انتخاب کنید. مسواک او را مناسب برای دندان های شیری آماده کنید تا مطابق با دندان های آنها عمل کند.

چه زمانی دندان های شیری بیرون می آیند و می افتند؟

چه زمانی دندان های شیری بیرون می آیند و می افتند؟

کودک شما دائما در حال رشد است و همین امر در مورد دندان های او نیز صدق می کند. در نتیجه متوجه تغییراتی در دهان او می شوید و ممکن است یکی از آنها دندان خود را از دست بدهد، اما چه زمانی دندان شیری وارد می شود و می افتد؟

رویش دندان های شیری

نوزادان در بدو تولد دارای مجموعه ای از فضاها برای دندان های شیری در هر دو فک هستند که با افزایش سن به تدریج بیرون می آیند. اولین باری که یکی از این دندان ها را در لثه کودک خود می بینید ممکن است بین ۶ ماهگی تا ۱ سالگی باشد. دندان های جلویی کودک در پایین معمولا اولین دندان هایی هستند که رویش می کنند و به دنبال آن دندان های جلویی در فک بالا قرار می گیرند.

پس از بیرون آمدن چهار دندان بالا و چهار دندان پایین از لثه، می توانید منتظر بمانید تا دندان های شیری بعدی به ۲۰ برسد.

دندان های شیری می افتند

هنگامی که دندان های دائمی رویش می کنند و از طریق لثه رشد می کنند، به احتمال زیاد به دندان های کودک فشار وارد می کنند و باعث لق شدن و در نهایت افتادن دندان ها می شوند. احتمال از دست دادن دندان های شیری کودک در سن پنج یا شش سالگی وجود دارد و این روند ممکن است تا سن ۱۲ سالگی ادامه یابد. همزمان با رشد کودک، روند از دست دادن دندان های او ادامه می یابد و ممکن است ابتدا دندان های جلو و سپس دندان های عقب بیفتند. تقریباً به همان ترتیبی که بیرون آمدند.

رویش دندان های دائمی

پس از افتادن دندان های شیری دندان های دائمی شروع به رشد کرده و وارد فضای خود می شوند که معمولا در سنین ۷-۶ سالگی ظاهر می شود و این روند تا ۱۳ سالگی ادامه می یابد و در حدود ۱۳ سالگی بیشتر کودک دندان های دائمی در دهان او هستند. شاید تنها دندان باقی مانده، دندان عقل باشد که معمولا در سنین بالا رویش می کند.

چه زمانی دندان های شیری بیرون می آیند و می افتند؟

چه زمانی کودکم را نزد دندانپزشک ببرم؟

معمولاً متخصصان توصیه می کنند که کودک خود را بعد از رویش اولین دندان ها و قبل از اولین تولد کودک یعنی قبل از یک سالگی نزد دندانپزشک ببرید.

در چنین زمانی، متخصص می تواند اقدامات زیر را انجام دهد:

به هرگونه حفره یا هر مشکل دندانی توجه کنید

نحوه تمیز کردن دندان های کودک را توضیح دهید

پیشنهاداتی برای پیروی از عادات سالم موثر در بهبود وضعیت دندان ها و برداشتن انگشت شست ارائه دهید.