چرا برخی از افراد از واکسیناسیون کرونا اجتناب می کنند؟


تا چند ماه پیش ، زمانی که واردات واکسن به هر دلیل و بهانه ای کند بود ، بسیاری از مردم نگران دریافت واکسن بودند ، اما با افزایش واردات واکسن و تولید داخلی ، تقریبا نیمی از مردم واکسن کرونا را دریافت کردند.

به گفته کارشناسان و دانشمندان ، به منظور دستیابی به شرایط عادی و کاهش مرگ و میر و میر بیش از 70 درصد مردم باید واکسینه شوند ، اما آنچه امروز علاوه بر واکسیناسیون جامعه را به چالش می کشد ، بی میلی برخی افراد از اجتناب از واکسن کرونا بدون دلیل علمی و مخالفت با واکسیناسیون است.

واکسین هراسی ؛ یک مشکل جدی در کنترل کرونر

در اوایل سپتامبر سال جاری ، در اخبار اعلام شد که واکسیناسیون و نادیده گرفتن دستورالعمل های بهداشتی یک فاجعه و مشکل جدی در اجرای طرح جهانی واکسیناسیون است که گروهی از پزشکان و متخصصان پزشکی به آن هشدار داده بودند. …

مستقر آمارهای وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از آغاز واکسیناسیون سراسری در کشور ، حداقل 20 تا 40 درصد از گروه های پرخطر ، از جمله سالمندان و جوانان ، علی رغم اولویت های ثبت نام و معرفی تاج واکسن

کارشناسان پاسخگویی گروه های در معرض خطر را واکسینه شده به عنوان یک چالش بزرگ در مبارزه با ویروس کرونا می دانند و مستقر برآوردهای عمومی نشان می دهد که با وجود شیوع گسترده ویروس کرونا ، تعدادی از افراد واجد شرایط واکسن کرونا علاقه ای به معرفی واکسن ندارند.

ترس و اضطراب بیش از حد از اثرات واکسن کرونا

عوامل زیادی را می توان ناشی از بی میلی برخی افراد از دریافت واکسن کرونا دانست ، از جمله حملات رسانه ای برخی از گیاهان داران و حامیان کاشت ، ترس از پیامدهای واکسن کرونا در جامعه ، نگرانی از عوارض جانبی واکسن. هدف حمله رسانه های مخالف در خارج از کشور این است که واکسن های داخلی ضعیف و در نهایت پوپولیستی به نظر برسند ، در حالی که توده ها نظرات کارشناسان در مورد مزایای واکسن برای مبارزه با ویروس کرونا را نادیده گرفتند.

تحقیقات نشان می دهد که دلایلی که این افراد واکسن کرونا دریافت نمی کنند ، هیچ پایه علمی یا تخصصی ندارند و پوپولیسم و ​​نگرانی در مورد عوارض جانبی احتمالی واکسیناسیون به عنوان دلایلی برای عدم واکسیناسیون پیشنهاد شده است.

چرا برخی از افراد از واکسیناسیون کرونا اجتناب می کنند؟

هفت دلیل اصلی عدم واکسیناسیون

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که بیش از 14 درصد از افراد بالای 18 سال گفته اند که نمی خواهند واکسینه شوند. جمعیت بالای 18 سال ایران حدود 60 میلیون نفر است. بنابراین ، این مطالعه نشان می دهد که اکنون که محدودیت سنی برای واکسیناسیون برداشته شده است ، بین 8.5 تا 9 میلیون نفر از واکسیناسیون خودداری می کنند.

اما باید توجه داشت که روند نزولی در تعداد افرادی که نمی خواهند واکسینه شوند وجود دارد. بنابراین ، این نسخه نشان می دهد که هرچه زمان و شواهد بیشتری در مورد موثر بودن واکسن و عدم عوارض جانبی پس از تزریق وجود داشته باشد ، افراد بیشتری واکسن را دریافت خواهند کرد.

مردان بیشتر از زنان واکسینه می شوند

نظرسنجی مرکز نظرات دانشجویان ایرانی درباره واکسن از 12 تا 15 سپتامبر 1400 در سراسر کشور انجام شد. درخواست اطلاعات با استفاده از در نظر گرفتن جمعیت بالای 18 سال کشور با نمونه 1581 نفر از طریق تلفن جمع آوری شد.

عدم تمایل به دریافت واکسن کرونا در گروه های مختلف متفاوت است:

– مردان (17.2٪) بیشتر از زنان (11.3٪) اظهار داشتند که نمی خواهند واکسینه شوند.

– عدم تمایل به دریافت واکسن در گروه سنی زیر 50 سال (17 درصد) به طور قابل توجهی بیشتر از گروه سنی بالای 50 سال (7 درصد) است.

– افراد تنها (8/17 درصد) بیشتر از افراد متاهل (13/4 درصد) گفته اند که نمی خواهند واکسینه شوند.

عدم تمایل به دریافت واکسن در بین افرادی که تحصیلات عالی ندارند 15.7 درصد و در بین افرادی که دارای مدرک دانشگاهی هستند 3/11 درصد است.

عدم تمایل به دریافت واکسن کرونا در میان افرادی که در مراکز استانها زندگی می کنند 14.7 درصد ، در شهرهای کوچک 15.1 درصد و در مناطق روستایی 12.3 درصد است.

چرا برخی به واکسن نه می گویند؟

از کسانی که گفتند نمی خواهند واکسینه شوند س openال باز پرسیده شد: “چرا نمی خواهید واکسینه شود؟”

رایج ترین پاسخ به این س “ال “بی اعتمادی” به واکسن های کرونا بود و 30.1 درصد از مردم دلیل عدم دریافت واکسن را این می دانستند. دومین پاسخ شایع ترس از عواقب واکسیناسیون بود – 29.4.

مشکلات شخصی (9.6)) ، عدم احساس نیاز به واکسن (6.1)) ، مشکلات جسمانی (3.6)) ، کمبود زمان (3.2)) ، عدم وجود واکسن مورد علاقه در کشور (2.2)) و دلایل دیگر ؛ بدون دلیل ، من آن را دوست ندارم ، دلایل شخصی و … (10.1)) دلیل این بود که مردم نمی خواستند واکسینه شوند.

آیا واکسیناسیون اجباری است؟

وزارت بهداشت می گوید واکسیناسیون را اجباری نمی کند اما محدودیت هایی را برای افرادی که واکسینه نمی شوند اعمال می کند. به عنوان مثال ، گفته می شود که این افراد باید به طور مرتب با هزینه خود آزمایش شوند. PCR برای استفاده از برخی خدمات اجتماعی.

مقاومت در برابر واکسن چینی

در گذشته نگرش برخی از ایرانیان نسبت به محصولات چینی موجود در بازار چندان مطلوب نبود و اکنون این ذهنیت به واکسن چینی موجود در ایران نیز سرایت کرده است. واکسن سینوفارم چین که 67 درصد از واکسن موجود در ایران را تشکیل می دهد ، گفت که گروهی از مردم که خواستار واکسن هستند ، مورد استقبال قرار نگرفت.

از سوی دیگر ، اخبار متناقضی در مورد واکسن وجود دارد. سینوفارم این امر این بی میلی را تشدید کرد و باعث مقاومت مردم شد. برخی رسانه ها و شبکه های اجتماعی شایعاتی را منتشر می کنند که البته توسط نمایندگان وزارت بهداشت و FDA تکذیب می شود. این خبر همراه با اخبار ناکارآمدی سینوفارم و عفونت افراد پس از معرفی هر دو دوز این واکسن و حتی شایعات مرگ سایر افراد ، افراد بیشتری را مجبور به تزریق کرد. سینوفارم سرشان را باز کنید.

منتظر بهترین واکسن ها باشید

گروه دیگری که علی رغم فراخوان های عمومی برای واکسن کرونا هنوز به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکرده اند گروه هایی هستند که درک خوبی از همه واکسن های موجود در ایران ندارند. گروه دیگری وجود دارد که منتظر هستند تا اثربخشی واکسن هایی که در جامعه اجرا می شود را ببینند و سپس برای واکسیناسیون اقدام کنند.

البته گزارش های متناقض رد شده توسط کارشناسان و مقامات وزارت بهداشت در مورد افراد واکسینه شده که تاجگذاری شده اند یا دوباره فوت کرده اند ، ترس و امتناع برخی افراد از واکسیناسیون را نیز افزایش داده است. برخی از شهروندان معتقدند که در بین افرادی که واکسن زده اند ، افرادی را دیدم که پس از دوز دوم جان باختند یا دوباره بیمار شدند ، به این معنی که واکسیناسیون بر اساس فیزیولوژی هر فرد نبوده است ، که باید تنظیم شود.

از سندرم “آب” پنهانقبل از حمله قلبی جوانان

در 6 اکتبر سال جاری ، در اخبار اعلام شد که پس از ماجراجویی واکسن را خریداری می کنید. واکسن جواب نداد

نتایج نظرسنجی انجام شده توسط مرکز تحقیقات نظرات دانشجویی ایران نشان داد که 14.2 درصد از شهروندان بالای 18 سال کشور اصلاً مایل به دریافت واکسن کرونا نیستند. دلایل عدم تمایل به دریافت واکسن در گروه های مختلف متفاوت است ، اما به طور کلی ، بی اعتمادی به واکسن ، ترس از عوارض جانبی واکسن ، مشکلات شخصی ، احساس عدم نیاز به واکسن و مشکلات جسمی به عنوان دلایل اصلی ذکر می شوند.

طبق گزارشات کشورها ، ما با “ترس از عوارض جانبی واکسن” سروکار داریم که با 29.4 در رتبه دوم قرار دارد. ترس ، که اغلب ریشه در شایعات دهان به دهان در جامعه دارد. همان مشاغل مزاحم که بدون توجیه علمی و منطق ، باعث ترس و تردید در افراد و معیارهای تصمیم گیری آنها می شود.

برای بررسی برخی از این ترس ها و پاسخ به آنها ، صفحات پزشکی پزشکان و متخصصان مورد بررسی قرار گرفت که در کاهش اضطراب و کمک به آنها در تصمیم گیری درست در طول تاج با اطلاعات تخصصی و رایگان نقش مهمی ایفا کرد. بسیاری از این صفحات این روزها همچنین موضوع واکسن کرونا را به عنوان یک سلاح علمی در برابر شایعات مطرح می کنند و سعی می کنند به هموطنان کمک کنند تا بهترین تصمیم را برای سلامتی و جامعه خود بگیرند.

واکسن اثر عوارض جانبی را اندازه گیری نمی کند.

از سوی دیگر ، توجه داشته باشید که تب ، بدن درد ، سردرد ، بی حالی ، لرز از عوارض جانبی واکسن است. اما هیچ منبع علمی یا تحقیقی نمی گوید که اگر واکسن این عوارض را ایجاد کند ، به این معنی است که واکسن م moreثرتر است. به عبارت دیگر ، فراوانی این عوارض جانبی نشان دهنده اثربخشی واکسن نیست. به عنوان مثال ، شما خربزه می خورید و درد می کند ، اما من غذا می خورم و هیچ علامتی پیدا نمی کنم. هردو خربزه خوردیم. نه خربزه ای که خوردم شیرین تر بود و نه خربزه ای که خوردی خراب شد. این تفاوت ناشی از واکنش های متفاوت بدن ما به غذا یا دارو است.

اگر واکسن بزنم ؛ آیا می توانم آن را حمل کنم؟

برخی از مردم نگران واکسیناسیون و عفونت کرونا هستند. تحقیقات نشان می دهد که واکسیناسیون با دریافت ویروس متفاوت است. اکثر واکسن های کرونا از ویروس کشته یا ضعیف شده درست می شوند ، درست مانند واکسن فلج اطفال یا اکثر واکسن ها. آنفولانزا… واکسن های دیگر حاوی قطعاتی از ویروس یا فقط پروتئین های ویروس غیر قابل تکرار هستند.

چرا برخی از افراد از واکسیناسیون کرونا اجتناب می کنند؟

بنابراین ، این واکسن ها با تزریق ویروس ضعیف یا مرده به بدن ، سیستم ایمنی بدن را آلوده می کنند. سیستم ایمنی تحریک می شود و مدتی پس از تجویز اولین دوز ، تا حدودی در برابر ویروس ایمن می شود. متعاقباً ، معرفی دوز دوم این ایمنی را کاملتر می کند. به طور طبیعی ، هنگامی که سیستم ایمنی بدن پس از واکسیناسیون تحریک می شود ، علائم می تواند در بدن ایجاد شود. اینها علائم خفیفی است که برخی افراد با آن روبرو می شوند. اما این بدان معنا نیست که مردم نجس هستند.

آیا برخی از افراد پس از واکسیناسیون دچار بیماری عروق کرونر می شوند؟

بلافاصله پس از واکسیناسیون ، هیچ مصونیتی وجود ندارد و حدود دو هفته طول می کشد تا بدن با هر تزریق مقاوم شود. حتی در صورت واکسیناسیون ناقل باشید. بنابراین او باید مراقبت کند. “اما همان افراد ، پس از بهبود ، می توانند دوز دوم را پس از زمان خوب (در موارد خفیف ، حدود چهار هفته) تجویز کنند.”

با واکسن ، نه تنها خود فرد پس از دو هفته به سطح قابل قبولی از ایمنی در برابر ویروس کرونا می رسد ، بلکه سطح حمل و نقل وی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. این بدان معناست که حتی اگر در یک محیط آلوده قرار داشته باشد و در معرض ویروس قرار گیرد و ناقل کرونا بدون علامت شود ، ویروس کمتری را به خانه منتقل می کند. بنابراین ، تزریق واکسن برای هر فرد در محافظت از خانواده خود در برابر ویروس کرونا نیز مثر خواهد بود.

نمیتونم واکسن بزنم چون مریضم!

اما ترس برخی از افراد از واکسینه شدن ریشه در بیماری آنها دارد. این افراد تصور می کنند که واکسن می تواند بیماری آنها را بدتر کند و مشکلات پیش بینی نشده ای برای آنها ایجاد کند. اما کارشناسان می گویند که به استثنای گروه های خاصی ، واکسیناسیون اکثر بیماران پس از مشورت با پزشک ممنوع نیست.

کارشناسان تأکید می کنند که واکسن های کووید مورد استفاده در کشور در آزمایشات بالینی با موفقیت آزمایش شده و در افراد مبتلا به دیابت م effectiveثر و ایمن است. اگر افراد دیابتی نگران عوارض جانبی واکسن کرونا هستند ، باید بدانند که شایع ترین عوارض جانبی واکسن درد ، تورم و قرمزی در محل تزریق و همچنین لرز ، خستگی و سردرد است.

هیچ تفاوتی بین بیماران دیابتی و سایر بیماران از نظر عوارض جانبی واکسن کرونا وجود ندارد ، اما به این بیماران توصیه می شود که یک روز مرخصی داشته باشند و پس از واکسیناسیون از داروهای کنترل قند خون استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید