چرا امیدی به قرارداد با گازپروم روسیه با ایران نداریم؟ / مسکو خودش را رقیب نمی کند!


قرارداد گازپروم روسیه

رویداد ۲ علی رضا مکی: با پایان یافتن سفر بایدن به منطقه، ولادیمیر پوتین نیز برای دیدار سه جانبه در قالب اجلاس آستانه در تهران در کنار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به تهران سفر کرد. هر ساله نشستی برای پیگیری توافقات سه جانبه مشترک درباره سرنوشت و روند تحولات میدانی سه کشور برگزار می شود و البته تاکنون هیچ یک از توافقات اجرایی نشده است.

سفر پوتین و اردوغان به تهران عوارض زیادی داشت. حواشی پایان دوره انتخاباتی بایدن در منطقه‌ای، گاهی ارزشمندتر از خود راس بود. حاشیه هایی مانند مذاکرات ایران و روسیه برای فروش «پهپادهای شناسایی رزمی» به روسیه یا مسائل مربوط به «حمله احتمالی ترکیه به سوریه» و از همه مهمتر «توافق میلیاردی ایران و گازپروم روسیه».

طبیعی بود که خبر سوم یعنی قرارداد گازی ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه تاثیر بیشتری نسبت به اخبار دیگر داشته باشد. گفته می شد این قرارداد حوزه های مختلفی از جمله سرمایه گذاری مشترک در میدان گازی پارس جنوبی، تولید محصولات پتروشیمی، تولید بنزین، بورس نفت و گاز و … را در بر می گیرد، اما تنها چند ساعت طول کشید تا مشخص شود که این موضوع توافق در واقع است. (الف) یادداشت اولیه بدون پشتیبانی عملیاتی.

در این میان عدم حضور مقامات گازپروم در تهران به عنوان طرف اصلی مذاکرات، حضور تنها یک مترجم در تهران و تشکیل واقعی اجلاس، جدیت طرف روسی را در این موضوع زیر سوال می برد.

وضعیت بازار انرژی منطقه چگونه است؟

بر کسی پوشیده نیست که ایران و روسیه حداقل در بازار انرژی و به ویژه در بازار نفت و گاز رقیب یکدیگر هستند. یعنی پیروزی یکی بدون شکست دیگری ممکن نیست. در صورتی که روس ها با ارائه تخفیف های بسیار بالا به مشتریان سنتی ایران از جمله چین و هند که قبلا نفت ایران را با تخفیف و تسهیلات بسیار بالا می خریدند، رقابت خود را نشان می دهند.


بیشتر بخوانید: افشای جزئیات جدید توافق ۲۰ ساله ایران و روسیه/ امتیاز می دهیم، سوخو و اس ۴۰۰ می گیریم!


برای درک وخامت اوضاع باید به این نکته توجه کنیم که روس ها قبل از جنگ اوکراین بیش از ۸۰ درصد گاز صادراتی و بیش از ۵۵ درصد نفت صادراتی خود را به بازارهای اروپایی می فرستادند. اکنون با توجه به جنگ در اوکراین و در نظر گرفتن تخفیف ها، به ویژه با توجه به سیاست برخورد با روبل و درهم بانک مرکزی روسیه و همچنین در نظر گرفتن دسترسی روس های زمینی به چین و روسیه با استفاده از شبکه پیچیده خطوط لوله. و ایران در عمل هنوز در شرایط شمز مردد است و تصمیمی نمی گیرد.

در عمل، بخش مهمی از صادرات گاز و نفت روسیه به اروپا قطع شده است. از سوی دیگر به دلیل ممنوعیت خط لوله نورد استریم ۲، صادرات مورد انتظار از طریق این خط لوله عملا محقق نشد. این در حالی است که گازپروم طی هفته گذشته صادرات گاز به اروپا را به دلیل آنچه مشکلات فنی توصیف کرد، متوقف کرد.

آیا روسیه به رقیبی در صادرات گاز تبدیل خواهد شد؟

در این مورد، کاملاً واضح است که اروپا برای جبران انرژی وارداتی خود از روسیه، باید انرژی خود را با منابعی که به راحتی در دسترس هستند جایگزین کند. منابعی که می توان به سرعت وارد و ذخیره کرد تا زمستان آینده با توجه به بحران جاری در اوکراین ادامه یابد. بنابراین شاهد بازگشایی معادن زغال سنگ در اروپا و فروپاشی طرح احزاب سبز در آلمان و سراسر اروپا برای بستن نیروگاه های هسته ای هستیم.

در این میان، انرژی های فسیلی، به ویژه گاز، به عنوان مهم ترین و در دسترس ترین منبع انرژی، همچنان اهمیت خود را در بازار اروپا حفظ کرده اند. از این رو، آمریکا نه تنها به دنبال توسعه بازار خود در اروپا به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز در جهان است، بلکه در حال مذاکره با دولت هایی مانند ونزوئلا برای واردات مجدد منابع نفتی این کشور به بازار جهانی است. .

این در حالی است که قطر به عنوان رقیب جدی ایران در بازار انرژی و اسرائیل به عنوان اصلی ترین رقیب منطقه ای ایران به عنوان نزدیک ترین منبع نفت و گاز به اروپا، به سرعت در حال جذب منابع مالی از اروپا و آمریکا برای گشایش هستند. بازار آنها در اروپا سفر اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا به آذربایجان و امضای توافقنامه افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی واردات گاز از این کشور از طریق خط لوله جریان جنوبی که از ترکیه می گذرد، بر اهمیت این گاز تاکید کرد. بازار برای اروپا .

اما حضور ترکیه در اجلاس تهران را باید یک دستاورد برای ترکیه و شخص اردوغان دانست. زیرا ترکیه امروز با تورم بالای ۷۰ درصد و کاهش جذب سرمایه گذاری خارجی به دلیل مشکلات سیاسی داخلی و خارجی مواجه است و همین موضوع می تواند برای اردوغان که علاقه مند به انتخاب مجدد رئیس جمهور است، مشکلاتی ایجاد کند. دلیل، احتمال وجود ترکیه از دو جهت است. عبور منابع گازی به اروپا از آذربایجان و اسرائیل که به خط لوله «مدیترانه شرقی» معروف است، نه تنها می تواند وضعیت اقتصادی ترکیه را بهبود بخشد، بلکه می تواند وضعیت ژئوپلیتیکی این کشور و همچنین نقش فعال ترکیه در نبرد اوکراین را تثبیت کند.

با کنار گذاشتن بحث های فوق، قطر به عنوان شریک ایران در میدان عظیم گازی پارس جنوبی تنها در یک بازه زمانی موفق به جذب ۱۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری از چهار شرکت بزرگ نفت و گاز از جمله توتال فرانسه شد. ماه. شرکت شل بریتانیایی و اکسون موبیل آمریکا و همچنین ائتلاف مشترک بین شرکت انی ایتالیا و کونوکو فیلیپس آمریکا بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارزش دارند که می تواند موضوع را برای ایران پیچیده کند.

به دلیل نزدیکی سیاسی بین قطر و ترکیه، قطر این توانایی را پیدا کرد که گاز خود را از طریق ترکیه و عراق به اروپا ارسال کند. بنابراین به نظر می رسد تفاهم نامه غیرالزام آور امضا شده بین مقامات وزارت نفت و گازپروم در این بازار عظیم که تحولات آن لحظه ای است، جایی نداشته باشد، زیرا واضح است که روس ها به عنوان رقیب راهبردی ایران در این زمینه. انرژی، مطمئناً از حضور منابع انرژی ایران و کاهش قیمت اضافی نفت و گاز که برای ادامه جنگ در اوکراین به آن نیاز داشتند، خوشحال نخواهند شد.

همچنین لازم به ذکر است که روس ها در بسیاری از مناطق حساس ایران از فناوری لازم برخوردار نیستند و در این زمینه باید به چینی ها تکیه کنند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ پس از تحریم های ترامپ و خروج آمریکا از برجام، چین با وجود در اختیار گرفتن بیش از ۵۰ درصد از پروژه توسعه میدان گازی پارس جنوبی، از آن صرف نظر کرد.