وقوع سیل ناگهانی در ۸ فرمانداری – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین به نقل از سازمان هواشناسی، بر اساس پیش بینی های کلی نقشه های جامع و آینده نگر صادر شده از سوی سازمان هواشناسی، امروز در برخی مناطق اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات البرز مرکزی، ارتفاعات زاگرس مرکزی چهارمحال و بختیاری و بارش ابری پیش بینی می شود پراکنده و گاهی رعد و برق و وزش باد. در سایر نقاط کشور جوی آرام و پایدار پیش بینی می شود.

بارش فردا پنجشنبه در جنوب کشور کاهش می یابد و این وضعیت در شمال کشور ادامه دارد. روز جمعه شاهد جوی با ثبات و آرام در اکثر مناطق کشور خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده با گذر موج هوا از شمال کشور در برخی مناطق شمال غرب، سواحل شمالی، خراسان شمالی و دامنه‌های جنوبی همراه است. از البرز در استان های قزوین، البرز و تهران و دامنه های زاگرس مرکزی در استان ها بارش شدید باران، وزش باد شدید و گاهی رعد و برق در همدان، الوسط، قم، شرق لرستان، غرب اصفهان، شهرامحال، بختیاری، کهجیلویه و بویراحمد ابرناکی.

در این مدت کاهش نسبی دما در سواحل شمالی کشور پیش بینی می شود.

شرح سامانه اول: تداوم بارندگی های فصلی و فعالیت سامانه بارشی

نوع خطر: باران محلی، رعد و برق، باد شدید و در مناطق مستعد گرد و غبار زیاد.

ناحیه ضربه:

چهارشنبه ۰۵/۱۲/۱۴۰۱: جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق خوزستان، شمال غرب کهجیلویه و بویراحمد، غرب شرمحال و بختیاری، ارتفاعات استان تهران و البرز، ارتفاعات غرب مازندران.

پنجشنبه ۱۳/۰۵/۱۴۰۱ کوگیلوی و بویراحمد.

تأثیر خطر: جریان آب و طغیان جاده، طغیان فصلی رودخانه، رعد و برق، خسارت ناشی از بادهای شدید آنی با افزایش موقت گرد و غبار و دید کم و اختلال در ناوگان حمل و نقل.

توصیه: از ازدحام و استقرار در حاشیه و حوضه رودخانه های فصلی، جابجایی عشایر، بالا نرفتن به ارتفاعات، کمپ نکردن در بستر رودخانه ها، پارک نکردن در جاده ها، پارک نکردن در کنار درختان فرسوده و پرواز نکردن هواپیماهای سبک خودداری شود. و هلیکوپتر، آماده سازی دستگاه های اجرایی مانند نیروهای امدادی، اداره راه، شهرداری، وزارت نیرو و غیره برای مقابله با بحران است.

* شرح سیستم دوم: باد و گرد و غبار

نوع خطر: افزایش گرد و غبار و نفوذ گرد و غبار، وزش باد شدید در مناطق مستعد طوفان گرد و غبار

ناحیه ضربه:

چهارشنبه ۰۵/۱۲/۱۴۰۱: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان شرقی، سمنان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

پنجشنبه ۱۳/۰۵/۱۴۰۱: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق کرمان، شرق یزد، سمنان جنوبی، قم، خوزستان.

تاثیر خطر: افزایش گرد و غبار، افت شدید دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی، تاخیر یا احتمال لغو پرواز.

توصیه ها: پرهیز از فعالیت در فضای باز، پرهیز از حضور در فضای باز هنگام وقوع گرد و غبار، آماده سازی دستگاه های اجرایی ذیربط از جمله نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، بخشداری و …، پرهیز از پرواز هلیکوپترها و هواپیماهای سبک، پرهیز از پارک در کنار درختان پوسیده و ساختمان های نیمه کاره.

انتهای پیام/