وضعیت ساخت و ساز مسکونی قابل قبول نیست – تجارت نیوز


به گزارش پایگاه خبری تجارت، «محمدرضا رضایی کوچی» درباره آخرین پرونده کاربردی قانون تولید مسکن گفت: اجرای قانون مصوب مجلس و تولید مسکن نیاز به هماهنگی بین نهادها دارد و همه نهادها باید به میدان بیایند. ساخت و ساز مسکن وزارت راه و شهرسازی به تنهایی نمی تواند مسکن بسازد، لازم است وزارتخانه های صلح، اقتصاد و بانک ها به میدان بیایند و در کنار هم قرار بگیرند تا بتوانیم مسکن تولید کنیم.

به گزارش ایسنا، نماینده مردم جهرم گفت: ارگان های دولتی زمین های خود را برای ساخت مسکن عرضه نمی کنند و بانک ها نیز برای ساخت مسکن تسهیلات نمی دهند. PMO منابع را تخصیص نمی دهد. امروز صندوق ملی مسکن خالی است. چگونه می توان برای متقاضیان با این وضعیت خانه ساخت؟ این مشکلات باعث شده که این روزها شرایط مسکن خوب نباشد.

اقساط بالای ۶ میلیون به عهده متقاضیان مسکن نیست

رئیس کمیته ساختمان شورای اسلامی گفت: امروز وضعیت مسکن اصلا قابل قبول نیست. ساخت حدود ۲۰۰ هزار واحد به اتمام رسیده است اما مردم باید قسط اول، دوم و سوم را بپردازند. حدود ۵۰۰ میلیون باید توسط مردم وارد شود و حدود ۳۵۰ میلیون باید توسط بانک ها تامین شود. با نرخ سود ۱۸ درصدی متقاضیان باید اقساط ماهانه بیش از ۶ میلیون تومان را پرداخت کنند که از توان مردم خارج است. مخاطب ما در این قانون قشر متوسط ​​رو به پایین است و حقوق ماهیانه این قشر ۱۰ میلیون تومان است و طبیعی است که نمی توانند ۶۰ درصد حقوق مسکن خود را پرداخت کنند.

عدم هماهنگی بین نهادها باعث توقف ساخت مسکن شده است

رضایی کوچی با بیان اینکه مدلی که اکنون در حال استفاده است، مساعد ساخت مسکن نیست و باید روش های دیگری در نظر گرفته شود، گفت:

وی در خاتمه تاکید کرد: به نظر من عدم هماهنگی بین نهادهای متولی مسکن و وزرایی که باید در این زمینه نقش آفرینی کنند از جمله وزیران امنیت، اقتصاد، نیرو و بانک مرکزی باعث شده است. این اتفاق بیفتد خانه هایی بسازید تا از زمین دور بمانید. متاسفانه فاصله زمانی جلسات شورای عالی مسکن نیز افزایش یافته و مصوبات آن اجرایی نشده است. همه این عوامل باعث شده تا مسکن در کشور وضعیت چندان مناسبی نداشته باشد.

رشد ۶۱ درصدی در فروش خانه های قدیمی

عواملی که منجر به انتظارات تورمی در بازار مسکن تهران شد، به تدریج در حال محو شدن است. رشد ماهانه قیمت ها که در دو ماه گذشته به کمترین حد خود (۱.۱ و ۱.۲ درصدی) رسید، کاهش تورم مصالح ساختمانی، کاهش چشمگیر ساخت و ساز و کاهش معاملات همگی نشانه هایی از ورود بازار مسکن به بازار مسکن است. مرحله رکود .

در شرایط فعلی خریدهای سرمایه گذاری کاهش چشمگیری داشته است و از یک سو به نظر می رسد شرایط برای ورود متقاضیان مصرفی فراهم شده است. افزایش تقاضا برای اوراق تسهیلات مسکن می تواند یکی از نشانه های تقویت متقاضیان واقعی باشد. در دو ماه ابتدایی پاییز حجم تقاضا برای خرید تسه (اوراق تسهیلات مسکن) رشد کرد و قیمت آن پس از نوسانات در محدوده ۱۰۵ هزار تومان قرار گرفت.

تقاضای وام مسکن در شرایطی افزایش یافته که طبق آخرین آمار معاملات به کمترین میزان خود در سال جاری (به جز فروردین) رسیده است. مهرماه امسال ۵۴۰۰ معامله مسکن در تهران انجام شد که نزدیک به یک سوم شرایط عادی بازار است و نسبت به شهریورماه ۱۰ درصد کاهش را نشان می دهد.

اگرچه هنوز آماری از آبان ماه ارائه نشده است، اما بنگاه های معاملات ملکی می گویند با توجه به شرایط فعلی بازار، این وضعیت در رکود است. از سوی دیگر افزایش قیمت ارز که در کانال ۳۵ هزار تومانی قرار گرفته است، به امتناع فروشندگان و خریداران از معامله منجر شد.

یکی از عواملی که خریداران واقعی را برای ورود به بازار مسکن ترغیب می کند، پایین ترین قیمت مسکن است. قیمت مسکن در تهران نسبت به اواسط سال ۱۳۹۴ ۱۰ برابر شد و از متری ۴.۴ میلیون تومان در مهرماه ۱۳۹۴ به ۴۳.۷ میلیون تومان در مهر ۱۴۰۱ رسید و به همین دلیل با قدرت خرید هر متر فاصله زیادی دارد. متقاضیان

این در حالی است که از سال گذشته بازار مسکن به تدریج سیر نزولی داشته و نرخ رشد آن نسبت به تورم عمومی کاهش یافته است. در حال حاضر نرخ تورم نقطه به نقطه ۴۸ درصد و رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد است. در واقع مسکن هنوز ۱۰ درصد گرانتر از سایر کالاها است. تداوم شرایط فعلی می تواند به تدریج منجر به ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن شود. البته اکثر کارشناسان معتقدند که رکود به این زودی بازار مسکن را متوقف نخواهد کرد.

تاثیر منفی در بازار مسکن، رشد هزینه های ساخت است که منجر به افزایش قیمت واحدهای نوساز شده است. این عامل می تواند بر قیمت واحدهایی که سن ساخت آنها کمتر از پنج سال است تأثیر بگذارد. بر این اساس پیش بینی می شود رونق خرید و فروش واحدهای قدیمی آغاز شود. در حال حاضر حجم فروش واحدهای بالای ۲۰ سال نسبت به سال گذشته ۶۱ درصد و نسبت به سال گذشته ۲۴۵ درصد افزایش یافته است.

متری ۴۳ میلیون تومان مسکن در تهران

روند کاهش نرخ رشد ماهانه قیمت در بازار مسکن تهران که از تیرماه امسال آغاز شده بود، بر اساس گزارش دو آمارگر ادامه یافت. بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه در تهران در مهرماه ۴۳.۷ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه قبل ۳۸.۲ درصد افزایش نشان می دهد. . همچنین میانگین موزون قیمت آپارتمان در تهران ۴۶.۴ میلیون و میانگین محاسبه شده ۴۴.۳ میلیون تومان است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات مهرماه ۱۴۰۱ به ۵.۴ هزار فقره رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱۰.۲ و یک درصد کاهش داشت.