وزیر امور خارجه عربستان در راس هیات سعودی در اجلاس الجزایر – خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی عربستانبوددیوان پادشاهی عربستان شامگاه یکشنبه بیانیه‌ای در خصوص دلیل پزشکی مانع از حضور محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در اجلاس سران اتحادیه عرب در الجزایر صادر کرد.

بر اساس این گزارش، دربار پادشاهی عربستان سعودی اعلام کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی را در اجلاس اتحادیه عرب در الجزایر به عنوان رئیس هیئت سعودی منصوب کرده است، اما تیم پزشکی وی به وی توصیه کرده است که به عربستان سعودی سفر نکند. برای مدت طولانی از توقف هواپیما خودداری کنید.

این بیانیه می افزاید که پادشاه عربستان در حال پیگیری این موضوع است. فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربستان سعودی به عنوان سرپرست هیئت این کشور در اجلاس الجزایر منصوب شد.

ریاست جمهوری الجزایر پیشتر در بیانیه ای اعلام کرده بود که «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی در نشست سران کشورهای عرب که اول نوامبر در الجزایر برگزار می شود، شرکت نخواهد کرد.

در بیانیه ریاست جمهوری الجزایر آمده است که «شاهزاده محمد در حال گفتگوی تلفنی با عبدالمجید است. قایم شدنرئیس جمهور الجزایر از عدم شرکت در نشست کشورهای عربی ابراز تاسف کرد.

هیچ نشانه دیگری از جزئیات عدم شرکت بن سلمان در نشست الجزایر وجود نداشت.

وزارت امور خارجه عربستان نیز بیانیه ای در خصوص گفتگوی تلفنی ولیعهد عربستان با رئیس جمهور الجزایر منتشر کرد. پشتیبانی او این کار را کرد، اما اشاره نکرد که بن سلمان در نشست الجزایر شرکت نکرده است.

قرار است سران کشورهای عربی برای سی و یکمین نشست آتی خود که در تاریخ ۱ تا ۲ نوامبر در الجزایر برگزار می شود، ملاقات کنند. از سوی دیگر عبدالمجید قایم شدنرئیس جمهور الجزایر الهام علی اف از رئیس جمهوری آذربایجان برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عربی به عنوان مهمان افتخاری دعوت نامه دریافت کرد. این دعوت طبق رسم همیشگی که برخی از شرکای خارجی به عنوان مهمان افتخاری دعوت می شوند، انجام شد.