هیئت مدیره به دنبال فیلتر کردن شبکه های اجتماعی است؟ مرسلیم: سکوهای داخلی راه حل هستند


فیلتر فضای مجازی

رویداد ۲ سید مصطفی مرسلم به ضرورت قانونی شدن فضای مجازی اشاره کرد و گفت: با علم به اینکه فضای مجازی بسیار تاثیرگذار و مهم است اما فضای مجازی باید در کشور ما ساماندهی شود.

وی خاطرنشان کرد: دو سال پیش پیشنهاد قانونی شدن فضای مجازی در شورای اسلامی مطرح شد تا هر فردی در قبال محتوایی که در فضای مجازی منتشر می کند مسئولیت داشته باشد. در حال حاضر فضای مجازی در کشور ما فراگیر و غیرقابل پاسخگویی است و هرکس هر مطلبی را که بخواهد در فضای مجازی منتشر می کند. فضای مجازی در کشور ما باید از این وضعیت خارج شود و ساماندهی شود.

نماینده مردم تهران در شورای اسلامی ادامه داد: طرح ساماندهی فضای مجازی یا به عبارت دقیق تر طرح ساماندهی خدمات فضای مجازی بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی در مجلس بررسی شد، یعنی در کمیسیون مشترک و به صورت تخصصی.

یکی از اعضای کمیته اصل ۹۰ شورای اسلامی گفت: در حال حاضر کمیته مشترک بررسی طرح ساماندهی خدمات فضای مجازی در مرحله تکمیل و نهایی شدن این طرح است. طرح تقریبا آماده است.

مرسلیم در پاسخ به این سوال که آیا مجلس به دنبال فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی است، گفت: خیر، اصل موضوع این است که برای هر اقدامی که در فضای مجازی انجام می‌شود باید کاری انجام دهیم که مسئولیت‌پذیر باشد.

نماینده مردم تهران در شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر فعالیت های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در فضای مجازی انجام می شود و این همه خوب است اما باید مسئولیت افراد مشخص شود و اگر یکی از آنها باشد. اشتباه می کند در این فضا باید مجازات شوند و با فرد خاطی برخورد شود.

فضای مجازی باید قوانینی داشته باشد

یکی از اعضای کمیته اصل ۹۰ شورای اسلامی گفت: مثلا الان در مطبوعات قانونی وجود دارد و مردم نمی توانند در مطبوعات و رسانه ها چیزی منتشر کنند. یکی از رسانه های ما فضای مجازی است و همانطور که در رسانه های دیگر قوانینی وجود دارد فضای مجازی هم باید قانون داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امروزه شبکه های اجتماعی داخلی توان رقابت با نمونه های خارجی را دارند، گفت: بله. ما از نظر محتوایی چیزی کم نداریم و خوشبختانه در کشورمان از این جنبه غنی هستیم. در زمینه راه اندازی و راه اندازی پلتفرم های آنلاین کمی ضعیف بوده ایم و تا حدودی عقب مانده ایم اما اکنون شبکه های اجتماعی داخلی پیشرفت خوبی داشته و می توانند پاسخگوی مردم باشند.

مرسلیم تاکید کرد: تا پیش از این که مسئولان مربوطه مجبور بودند برخی شبکه های اجتماعی خارجی را تعطیل کنند، مردم بیشتر به شبکه های اجتماعی داخلی روی آورده اند و شاهد مهاجرت آنها به شبکه های اجتماعی داخلی هستیم.


بیشتر بخوانید: وزارت ارتباطات در حال بررسی نحوه عادی سازی دسترسی مردم به اینترنت است


اینستاگرام از نظر ارزشی قابل دفاع نیست

نماینده مردم تهران در شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادامه یا عدم فیلتر اینستاگرام و واتس اپ گفت: مردم ما به خوبی می دانند که برخی از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام به هیچ وجه مرتبط نیستند. از ارزش های غیرقابل دفاع ما باید از طرف شبکه های اجتماعی خارجی در کشورمان نماینده داشته باشیم تا اگر مشکلی پیش آمد با آنها مطرح کنیم.

وی ادامه داد: به عنوان یک قاعده کلی قرار نیست شبکه های اجتماعی فیلتر شده برای همیشه مسدود شوند. نظر ما این است که فضای مجازی باید تنظیم شود و مردم بدون پذیرش مسئولیت مطالب خود را در فضای مجازی منتشر نکنند. اگر مسئولیت افراد در استفاده از فضای مجازی مشخص است، دلیلی برای جلوگیری از استفاده شخصی از یک شبکه اجتماعی وجود ندارد. مردم باید در قبال مطالبی که در فضای مجازی منتشر می کنند، مسئول باشند، که الان اینطور نیست.

ایجاد صفحات مجازی جعلی به نام مقامات دولتی

به عنوان مثال، در حال حاضر می توانید در اینستاگرام به چه کسی مراجعه کنید تا بفهمید چرا آنها محتوای فلان و فلان را ارسال می کنند؟ در اینستاگرام می بینیم که صفحاتی به نام مسئولان ایجاد می شود و مطالب جعلی در آنها منتشر می شود، اما این صفحات متعلق به مسئولان نیست و آن مسئول باید ثابت کند که این صفحه در فضای مجازی متعلق به او نیست.

یکی از اعضای کمیته اصل ۹۰ شورای اسلامی تاکید کرد: فضای مجازی باید ساماندهی شود و هدف این سازمان مشروعیت در این فضا و ضایع نشدن حقوق مردم است. مطبوعات، رسانه ها و فضای مجازی حقوق عمومی هستند و جایگاه آنها بسیار مهم است، اما باید مدون شوند.