هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری


گروه زندگی ایرنا – آمار چاقی و اضافه وزن از جمله مشکلات فزاینده در جهان است. این بیماری بیش از ۱ میلیارد نفر از جمله ۶۵۰ بزرگسال، ۳۴۰ میلیون نوجوان و ۳۹ میلیون کودک در سراسر جهان را مبتلا کرده است. این تعداد همچنان در حال افزایش است. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که تا سال ۲۰۲۵، نزدیک به ۱۶۷ میلیون نفر – بزرگسالان و کودکان – به دلیل اضافه وزن یا چاق بودن، سلامت کمتری خواهند داشت.

هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری

این روزها اضافه وزن و چاقی به یکی از دغدغه های بسیاری از افراد جامعه تبدیل شده است که گاه باعث بروز مشکلات روحی و جسمی می شود. پیدا نکردن لباس هایی با سایز مناسب یا ناتوانی در انجام فعالیت های بدنی و ورزشی چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. متأسفانه این نگرانی ها در چند سال گذشته باعث شده برخی افراد به هر شکل غیراصولی وزن خود را کاهش دهند. برخی افراد به انواع داروها و قرص های لاغری متوسل می شوند و برخی دیگر از شبکه های اجتماعی و سایت های غیر معتبر رژیم های لاغری دریافت می کنند که می تواند سلامت افراد را نیز به خطر بیندازد. با این رژیم های سخت و غیر اصولی اتفاقاتی در بدن می افتد که دکتر سیدضیاءالدین مزاری متخصص تغذیه، رژیم درمانی و رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه سلامت ایران در گفتگو با خبرنگار خبر به بررسی آن می پردازد. ارنازنجی.

هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری

رژیم غذایی سریع بدن را در حالت قرمز قرار می دهد

کاهش وزن بیش از نیم تا یک کیلوگرم در هفته یک کاهش وزن سریع است و اگرچه ممکن است جذاب و وسوسه انگیز باشد، اما این رژیم های غذایی افراطی راه درستی برای کاهش وزن نیستند و عوارض جبران ناپذیری برای بدن ایجاد می کنند. دکتر مزاری بابیان اینکه رژیم غذایی سخت متابولیسم بدن را به چالش می کشد، توضیح می دهد: ما در سیستم های بدن تعادلی داریم که اگر به بدن استرس وارد کنیم، سیستم دفاعی و ایمنی بدن که به محافظت در برابر بیماری ها کمک می کند، از کار می افتد، به عنوان مثال: چاقی ناشی از عدم تعادل در دریافت و مصرف انرژی است که به صورت خزنده ایجاد می شود و نه تنها به اختلال در عملکرد اندام های بدن، بلکه به بیماری های جسمی و افسردگی روح منجر می شود.

این متخصص تغذیه و رژیم غذایی ادامه می دهد: اگر بخواهیم به سرعت برای مبارزه با چاقی که ناشی از یک دوره بسیار طولانی عدم تعادل در دریافت و مصرف انرژی است حرکت کنیم، وزن و حجم بدن خیلی سریع کاهش می یابد، اما این تغییر وزن برای سلامتی قابل درک است. و نمی توان این کار را انجام داد زیرا با استرس ناشی از رژیم غذایی سخت و گرسنگی، بدن به حالت قرمز می رود.

هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری

مزاری با بیان اینکه بدن به رژیم غذایی ناآگاهانه و فوری واکنش نشان می دهد، می گوید: زمانی که یک بار بدن را گرسنگی می دهیم باعث می شویم بدن ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های کافی دریافت نکند در چنین شرایطی بدن شروع به واکنش می کند.

وی با اشاره به اولین واکنش بدن به رژیم غذایی سخت گفت: با رژیم غذایی سخت ۳۰ تا ۳۵ درصد سوخت بدن کاهش می یابد که در پاسخ به این افت انرژی، بدن شروع به استفاده از گلیکوژن (انرژی اضافی بدن می کند). به طوری که بتواند برای مدت طولانی زنده بماند و انرژی مورد نیاز برای فعالیت های غیر ارادی زندگی قلب، مغز، غدد درون ریز و تنظیم دمای بدن را تامین کند. مصرف سریع این انرژی ذخیره شده منجر به آتروفی و ​​ضعف عضلانی می شود.

هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری

هر گونه کاهش وزن سالم نیست

بیشتر افراد زمانی که تصمیم به کاهش وزن می گیرند، هر روز وزن و سایز خود را چک می کنند و روز شماری می کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به وزن ایده آل خود برسند، اما کاهش وزن سریع و غیر ضروری عوارض و آسیب هایی دارد که دکتر مزاری در مورد آن می گوید. این: «کسی که به سرعت چند کیلوگرم در هفته کم می کند و تا ۱۰-۱۵ کیلوگرم به کاهش وزن خود ادامه می دهد، به تدریج با پیری صورت، کاهش تراکم استخوان و آتروفی عضلانی مواجه می شود، اما این نتیجه در طولانی تر ظاهر می شود. تشخیص داده شده است که این افراد از رژیم های غذایی سخت استقبال می کنند، اما در درازمدت نه تنها صورت را پیر می کند، بلکه باعث ایجاد کم خونی در افراد می شود که گاهی غیرقابل برگشت است.

هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری

مزاری برای جلوگیری از کاهش ناسالم میزان متابولیسم توصیه می‌کند که کالری دریافتی هرگز نباید کمتر از ۱۰۰۰ کالری در روز باشد: «کاهش ۲۵۰، ۵۰۰، ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ کالری در روز منجر به کاهش وزن یا کاهش حجم متعادل و متناسب می‌شود. ، ۲، ۳ و ۴ کیلوگرم وزن در ماه و این البته به همه افراد تعمیم نمی یابد، زیرا افراد باید بر اساس سن، جنسیت و شرایط فیزیولوژیکی رژیم غذایی متناسب با زمان فعلی خود داشته باشند.

بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن سالم چیست؟

در مورد کاهش وزن توصیه های زیادی وجود دارد. مجلات، کتاب‌ها و وب‌سایت‌ها این نوید را می‌دهند که با ارائه روش‌های اولیه و دستورالعمل‌های خاص، می‌توانند فرد را به هدف اولیه و اصلی کاهش وزن برسانند. برخی معتقدند کلید کاهش وزن، خوردن غذای کمتر و ورزش بیشتر است، در حالی که برخی دیگر تنها راه حل را از بین بردن چربی ها می دانند و برخی نیز قطع کربوهیدرات را تجویز می کنند. اما از بین این همه نسخه برای کاهش وزن، کدام یک روش توصیه شده برای کاهش وزن سالم است؟

میزهری در پاسخ به این سوال می‌گوید: «حقیقت این است که هیچ راه‌حل ثابتی برای کاهش وزن سالم و دائمی وجود ندارد، چیزی که برای یک فرد مؤثر است ممکن است برای شما مناسب نباشد، زیرا کاهش وزن برای هر فرد نشانه زمانی خاصی دارد و در علاوه بر این، چاقی، سن، جنسیت و وضعیت فیزیولوژیکی باید در نظر گرفته شود.

هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری

این متخصص تغذیه ادامه می دهد: چاقی انواع مختلفی دارد، برای اینکه یک فرد چاق رژیم بگیرد، ابتدا باید بررسی شود که آیا چاقی به دلیل زمینه ژنتیکی ارثی است؟، غدد درون ریز فعال هستند یا خیر؟ فرد مبتلا به کم کاری تیروئید است یا نه؟

به گفته مظهری، کاهش وزن در عین حال علم و هنر است: «متاسفانه برخی افراد ناکارآمد و سودجو سعی می کنند با کمک به کاهش وزن افراد بدون داشتن دانش لازم در این زمینه، به سودهای کلان برسند و بر سلامت جسمانی و جسمانی تأثیر بگذارند. سلامت روان یک فرد فقط با خیانت به مشتریان کمک می کنند.

استفاده از اسلیو معده برای کاهش وزن چه کسانی توصیه می شود؟

به گفته مظهری، چاقی یک بیماری خزنده است که با تجمع بیش از حد یا غیرطبیعی چربی می تواند سلامت بدن را مختل کند. تعریف چاقی در پزشکی بر حسب شاخص توده بدنی (BMI) محاسبه می شود، فرمولی که در آن وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر تقسیم می شود.

مزاری با بیان اینکه افراد با BMI 40 و بالاتر چاق کشنده هستند و خطر چاقی در این افراد بیشتر از جراحی اسلیو معده است، می گوید: طبق پروتکل درمانی، تا زمانی که فرد بتواند از افزایش یک عمل پیشگیری یا درمان کند. وزن بدون تهاجمی باید انجام شود.«او باید این روند را به گونه ای طی کند که بعد از کاهش وزن مشکل اثر یویو و بازگشت چاقی نداشته باشد، اما در صورت وجود خطر بیشتر و بیشتر خطر چاقی تا آخر عمر، سپس جراحی آخرین مرحله ای است که باید انجام شود.

هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری

توصیه های جدی برای مشتریان اسلیو معده

المظهری عمل اسلیو معده را برای کسانی که نیازی به آن ندارند، خطرناک می داند و می گوید: با برداشتن قسمتی از معده، اشتها کم می شود و کاهش وزن را به دنبال دارد، اما این عمل در دراز مدت عوارض خواهد داشت. این عمل در دراز مدت عوارض مخربی مانند انسداد دستگاه گوارش، فتق، بیماری ریفلاکس معده و غیره برای افرادی که نیازی به عمل ندارند، خواهد داشت.

این متخصص تغذیه ادامه می دهد: افرادی که BMI 40 به بالا دارند و نیاز به عمل اسلیو معده دارند، در صورتی که این عمل را زیر نظر جراحان و متخصصان مجرب انجام دهند، با رعایت اصول تعادل، تنوع و همیشگی می توانند سال ها زندگی کنند. کنترل شود، اما اگر گروهی از افراد به تدریج پرخوری کنند، وزن به حالت قبل از عمل باز می گردد.

مزهری توصیه می کند: افراد قبل از انجام عمل اسلیو با کارشناسان مجرب و قابل اعتماد مشورت کرده و در نهایت این عمل را انجام دهند.

هشدار قرمز فوری رژیم غذایی برای شروع بیماری

چای هیچ تاثیری در کاهش وزن ندارد

متأسفانه با افزایش تقاضا برای کاهش وزن، برخی از افراد سودجو با تبلیغات گمراه کننده به مردم وعده کاهش چند کیلوگرم در یک هفته یا یک ماه می دهند. مزاری در این زمینه می گوید از نظر علمی نمی توان با چای لاغر شد: «چای کاری جز افزایش دفع آب از بدن و ادرار ندارد و برخی دمنوش ها تغییراتی را در بدن ایجاد می کنند. سوخت همچنین نتیجه حاصل از چای پایدار نبوده و در صورت عدم استفاده بر اساس اصول صحیح می تواند بیماری زا باشد.

مزاری برای تاکید بر عدم تایید تاثیر دیمینیش بر کاهش وزن می گوید: “آمریکا بزرگترین محققان تغذیه را دارد و ۶۰ درصد مردم این کشور بسیار چاق هستند که برای درمان این افراد سالانه چندین هزار دلار هزینه می شود. در کاهش وزن تاثیر داشت، این کشور در این روند پیشرو خواهد بود. چای تاثیری در لاغری ندارد و در این زمینه به شما توصیه می کنم فریب افرادی را که از تبلیغات چای برای درمان لاغری سوء استفاده می کنند، نخورید.

این متخصص تغذیه و درمانگر تغذیه در پایان اطمینان می دهد: برای کاهش وزن از رژیم های غذایی خودسرانه و غیرعلمی پرهیز کنید و برای برنامه غذایی کاهش وزن حتما با یک متخصص تغذیه با تجربه و دلسوز مشورت کنید، زیرا متخصصان تغذیه اغلب مسائل احتمالی پزشکی را غربال می کنند. وزن می تواند به ارائه یک برنامه غذایی و غربالگری مشکلات پزشکی و فیزیکی در روند دستیابی به کاهش وزن سالم و غیرقابل برگشت کمک کند.