هشدار به والدینی که «نوجوان» دارند!


گروه زندگی ایرنا – تحقیقات نشان می دهد که میانگین سن بلوغ در سراسر جهان کاهش یافته است و بنابراین، هر کودکی می تواند به بلوغ زودرس مبتلا شود. در حال حاضر با بلوغ زودرس کلاس های چهارم، پنجم و ششم، تعداد نوجوانان نسبت به چند دهه گذشته افزایش چشمگیری داشته است. مطالعات نشان می دهد که بلوغ زودرس در دختران بیشتر از پسران اتفاق می افتد. به این ترتیب از هر ۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دختر یک نفر بلوغ زودرس را تجربه می کند.

دلایل متعددی در مورد علت بلوغ زودرس مطرح شده است. افزایش آگاهی و دسترسی کودکان به اطلاعات زیاد در اینترنت یکی از عوامل موثر بر بلوغ زودرس است، اما این مشکل هنوز از نظر علمی ثابت نشده است. دکتر سپیده شعبان، روان درمانگر کودک و نوجوان، چاقی و مشکلات هورمونی را عامل بلوغ زودرس می داند. روانشناس کودک و نوجوان در گفت و گو با خبرنگار ارنا ژدیگ به نقش والدین در ایجاد خطر بلوغ زودرس اشاره می کند و به روش های شناسایی و نحوه برخورد آنها با این مشکل می پردازد.

  هشدار به والدینی که دارند

بلوغ زودرس چه زمانی اتفاق می افتد؟

بلوغ زمانی شروع می‌شود که غده هیپوفیز هورمون‌هایی ترشح می‌کند که به بدن سیگنال می‌دهند که تولید هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون (در دختران) یا تستوسترون (در پسران) را افزایش دهد و در نتیجه ویژگی‌های جنسی ثانویه ایجاد می‌شود. دکتر شعبان با اشاره به بلوغ طبیعی می گوید: سن طبیعی بلوغ در پسران و دختران بین ۱۲ تا ۱۴ سالگی است که به تدریج علائم بلوغ ظاهر می شود. و کودک در سن ۱۰-۱۱ سالگی به بلوغ کامل می رسد.

این روانپزشک کودک و نوجوان ادامه می دهد: علائم بلوغ زودرس هم در ظاهر و هم در رفتار است و از علائم ظاهری می توان به رشد غیرطبیعی استخوان ها و اندام تناسلی، رشد بیش از حد موهای بدن، عدم تمرکز و علائم رفتاری به صورت بی قراری، حساسیت و… اشاره کرد. مجموع این علائم (چه در ظاهر و چه در رفتار) به والدین هشدار می دهد که کودک در معرض خطر بلوغ زودرس است.

  هشدار به والدینی که دارند

بلوغ زودرس تصادفی نیست

بلوغ معمولا از هیپوتالاموس شروع می شود. این ناحیه از مغز به غده هیپوفیز (غده ای به اندازه نخود در نزدیکی قاعده مغز) سیگنال می دهد تا هورمون هایی ترشح کند که تخمدان ها (در دختران) یا بیضه ها (در پسران) را تحریک می کنند.

معمولاً، به‌ویژه در دختران، بلوغ زودرس به این دلیل اتفاق می‌افتد که مغز سیگنال‌ها را زودتر از آنچه باید ارسال می‌کند. بنابراین، هیچ مشکل پزشکی یا محرک دیگری وجود ندارد. با این حال، برخی بر این باورند که بسیاری از عوامل اجتماعی که می توانند باعث مشکلات سلامت روان شوند، خود با بلوغ زودرس مرتبط هستند. این عوامل عبارتند از استرس، عدم حضور والدین در خانه، بسیاری از اختلافات خانوادگی و مشکلات اقتصادی. اگرچه دلایل این ارتباط نامشخص است، اما دانشمندان معتقدند که بلوغ تصادفی اتفاق نمی افتد، اما یک محیط ناپایدار می تواند نشان دهنده بلوغ بدن در سنین پایین باشد.

جدای از این مسائل، برخی سعی می کنند عواملی مانند رابطه صمیمی والدین با یکدیگر و نحوه لباس پوشیدن آنها در خانه، تک فرزندی، تماشای تلویزیون و استفاده مداوم از تلفن همراه تا اوایل بلوغ را نسبت دهند. دکتر شعبان در این زمینه معتقد است: هیچ یک از این عوامل باعث بلوغ زودرس نمی شود، اما زمانی که کودکان دچار بلوغ زودرس می شوند، این عوامل و محیطی که کودک در آن قرار می گیرد تاثیر بسزایی در پذیرش بلوغ زودرس دارد.

این روانشناس پاپیان با بیان اینکه مشکلات هورمونی یکی از عوامل اصلی بلوغ زودرس است، می گوید: بلوغ زودرس دو نوع است. به ندرت یک نوع بلوغ زودرس ناشی از مشکلاتی در مغز، غدد یا تومورهای کودکان است و نوع دیگر بلوغ زودرس ناشی از مشکلاتی در مغز، غدد یا تومورهای کودکان است. نوعی از بلوغ زودرس شایع ناشی از مشکلات هورمونی در نواحی مانند تخمدان ها، بیضه ها و غده هیپوفیز است.

  هشدار به والدینی که دارند

نحوه تشخیص بلوغ زودرس در کودکان

شعبان در پاسخ به این سوال که چگونه والدین می توانند تشخیص دهند که فرزندشان به بلوغ زودرس رسیده است، می گوید: اگر والدین علائمی مانند رشد سینه، رشد سریع قد، آکنه، قاعدگی و افزایش مو را در فرزندان خود مشاهده کنند، می توانند این کار را انجام دهند. بنابراین، یک متخصص غدد ویزیت و آزمایش خون انجام دهید تا مشخص شود که آیا بلوغ زودرس در فرزندان آنها رخ داده است یا خیر.

  هشدار به والدینی که دارند

بلوغ زودرس در رشد جسمانی موثر است

شعبان معتقد است که بلوغ زودرس رشد را متوقف می کند: “وقتی بلوغ به پایان می رسد، رشد قد متوقف می شود. کودکان دارای بلوغ زودرس معمولا به حداکثر قد بالقوه بزرگسالان نمی رسند.” در واقع، جهش اولیه رشد آنها ممکن است در ابتدا آنها را در مقایسه با همسالان خود قد بلند کند، اما به محض رسیدن به بلوغ، رشد آنها خیلی سریع متوقف می شود.”

پاپیان روانشناس با بیان اینکه بلوغ زودرس می تواند از نظر عاطفی و اجتماعی برای کودکان مضر باشد، می گوید: «کودکانی که بلوغ زودرس را پشت سر می گذارند، گاهی اوقات به دلیل تفاوت ظاهری با همسالان خود دچار مشکلاتی مانند افسردگی یا کاهش اعتماد به نفس می شوند، این کودکان گاهی از اینکه با همسالان خود متفاوت هستند احساس شرم می کنند. همسالان خود و گاه مشکلات عاطفی و ارتباطی دارند، اما در چنین شرایطی مداخلات روانی می تواند به کودک کمک کند تا با این مشکل مقابله کند و تغییرات ایجاد شده را بپذیرد.

  هشدار به والدینی که دارند

نقش والدین در خطر بلوغ زودرس

برخی معتقدند بلوغ زودرس می تواند منجر به انحرافات جنسی و اخلاقی در کودکان شود و این مشکل باعث اضطراب مضاعف در والدین می شود. شعبان می گوید: وقتی کودکان در سنین پایین به بلوغ می رسند، متوجه تغییراتی در بدن خود می شوند و البته ترشح هورمون ها در بدن باعث کنجکاوی و میل به دانستن بیشتر در این کودکان می شود.

این روانشناس بلوغ زودرس را زمانی خطرناک می داند که خانواده اطلاعات لازم را در اختیار کودک قرار ندهد و گفت: اگر اطلاعات صحیح در اختیار کودک قرار نگیرد و محیط مناسبی برای مقابله با این تغییرات وجود نداشته باشد، بلوغ زودرس ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. لذا خانواده ها باید با اطلاع رسانی و فراهم آوردن شرایط مناسب برای نوجوان از انحرافات اخلاقی و جنسی در او جلوگیری کنند.

شعبان با اشاره به اهمیت نظارت خانواده بر کودکان و نوجوانان می گوید: والدین باید توجه داشته باشند که دادن تلفن همراه به کودکان و نوجوانان بدون هیچ گونه کنترلی، علاوه بر همه آسیب هایی که ایجاد می کند، می تواند منجر به انحرافات جنسی و اخلاقی شود. در افرادی که به سن بلوغ رسیده‌اند، برای ارائه آن خیلی زود است.»

  هشدار به والدینی که دارند

والدین باید با اطلاع رسانی به کودک کمک کنند

این روانشناس، اطلاع رسانی و فراهم کردن شرایط مناسب برای کودکانی که بلوغ زودرس را تجربه کرده اند، بهترین راه کمک به آن ها می داند: «والدین قبل از بلوغ یا در صورت مشاهده علائم در کودک خود باید توضیحات کاملی در خصوص تغییراتی که در بلوغ ایجاد می شود، داشته باشند. این مشکل را برای کودک توضیح دهید که بزرگ شدن اندام تناسلی یا سایر تغییرات بدن نشانه مشکل خاصی نیست.

شعبان و در مورد چگونگی توضیح سن بلوغ برای کودک می گوید: والدین همجنس کودک به او توضیح دهند که قسمت مربوط به تخمدان و پروستات وظایفی مانند قلب و مغز دارد و فعالیت این قسمت از بدن از سن بلوغ شروع می شود.» تغییرات ظاهری نیز باید توضیح داده شود و رفتارهایی که با شروع بلوغ در بدن کودک رخ می دهد.

این روانشناس با اشاره به تأثیر واکنش های والدین بر رفتار کودکان، تصریح می کند: برای ارتقای تصویر بدنی سالم و عزت نفس قوی در کودکان، والدین باید سعی کنند از اظهار نظر در مورد ظاهر کودک خودداری کنند، او را به خاطر موفقیت در مدرسه تحسین کنند. و ورزش کنند و به منافع فرزندان خود احترام بگذارند ” .

  هشدار به والدینی که دارند

نحوه پیشگیری و درمان بلوغ زودرس

شعبان وزن مناسب را یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از بلوغ زودرس می داند و می گوید: معمولا وزن زیاد در کودکان یکی از مواردی است که منجر به بلوغ زودرس می شود و با ایجاد وزن مناسب می توان از آن پیشگیری کرد. بلوغ زودرس در کودکان

این روانشناس مراجعه به پزشک را برای درمان بلوغ زودرس ضروری می داند و می گوید: در صورتی که کودک بیماری زمینه ای بلوغ زودرس نداشته باشد، بلوغ زودرس را می توان با داروها کنترل و درمان کرد که با توجه به میزان و سرعت آن بلوغ زودرس رشد بلوغ، پزشک است که روش تعیین دارو را تعیین می کند، اما در صورت وجود بیماری زمینه ای در کودک، ابتدا باید این بیماری درمان شود و سپس مشکل درمان و کنترل بلوغ زودرس انجام شود. باید برخورد شود.

شعبان در پایان تأکید می کند: «به منظور رشد طبیعی استخوان ها و ماهیچه ها و جلوگیری از اختلالات خلقی، والدین در صورت مشاهده علائم بلوغ زودرس در فرزند خود به پزشک مراجعه کرده و با توجه به نوع بلوغ زودرس، درمان لازم را انجام دهند. علاوه بر مراجعه به پزشک، مراجعه به روانپزشک و روانپزشک متخصص در پیشگیری از عوارض عاطفی، روانی و روانی بلوغ زودرس نیز ضروری است.