نیروهای امنیتی فعلا در خیابان بمانند/ مشکلات اقتصادی حل می شود و چالش ها حل می شود


یک نماینده شرمنده در گفتگو با رویداد۲۴:

محمد سبزی نماینده «ساوا» می گوید: جای حرف زدن در خیابان نیست. البته ما به این نقطه رسیدیم زیرا هنوز بسترهای گفتگو به طور کامل راه اندازی نشده است. افکار و سلایق مختلفی در کشور وجود دارد و این افراد باید شنیده شوند.

محمد سبزی نماینده شرکت ساوا

رویداد۲۴، محمد آیت: فضای ناآرامی و اعتراضی در کشور حدود ۴۰ روز است که ادامه دارد و گاهی شدت این اعتراضات کمتر و گاهی شدیدتر است. اما مهمترین سوال این است که بهترین راه برای کنترل اوضاع چیست؟ محمد سبزی نماینده ساویه و زردیه به رویداد۲۴ گفت: چندی پیش رهبر معظم انقلاب فرمودند که کار فرهنگی در جای خودش انجام شود و کار امنیتی در جای خودش انجام شود. یعنی اینها متناقض نیستند. بنابراین در مدارس و دانشگاه‌ها، کرسی‌های آزاداندیشی باید همواره مورد بحث باشد. بسیاری از اختلافات را باید با گفتگو حل کرد وگرنه دعوا راه حل نیست.

او می گوید باید تاکید کرد که کف خیابان جای گفتگو نیست. البته به این نقطه رسیده ایم که بسترهای گفت وگو به طور بهینه آماده نشده است. افکار و سلایق مختلفی در کشور وجود دارد و این افراد باید شنیده شوند. اعتراضات یکی دو ماه گذشته یک عامل و یک بعد نیست. الان مسائل فرهنگی، عقیدتی و… وجود دارد و دشمن بر اساس آنها موج می زند و آنها به دنبال نیات خود هستند. از طرفی نمی توان گفت همه این اتفاقات کار دشمن است. به همین دلیل باید گفت‌وگو باز شود تا صدای مردم شنیده شود. مسئولان باید گره اقتصادی را در زندگی مردم باز کنند زیرا معتقدم اگر مشکلات اقتصادی کشور و معیشت مردم حل شود بسیاری از این چالش ها حل می شود.این چهره اصولگرا در مجلس می گوید: اگر مشکلات خود را حل کنیم، دشمن نمی تواند کنترل کند. مثلاً در طرح حفاظتی که مجلس در خصوص فضای مجازی دنبال می کرد، قرار نبود واتس اپ و اینستاگرام را ببندیم. قرار شد بسترهای داخلی تقویت شود تا در صورت بروز مسائلی مثل امروز بتوانیم پاسخ دهیم. این بدان معناست که طرح حفاظت به هزینه همه تمام شده است. زمانی که سرورهای داخلی ظرفیت پاسخگویی را نداشته باشند، افراد به سمت پلتفرم‌های خارجی می‌روند و علاوه بر این، تأثیرات آن در جامعه دیده می‌شود. اگر پلتفرم های محلی تبلیغ شود، مردم متضرر نمی شوند. آنقدر به پلتفرم های بیرونی پرداخته شد که توجه لازم به تقویت پلتفرم های داخلی نشد.

سبزی می گوید: در زمان جنگ تحمیلی می گفتند به ایران اسلحه ندهید، اما الان می ترسند که چرا ایران به دیگران اسلحه بدهد. یعنی در فضای مجازی بر اساس مدل نظامی که پیاده کرده ایم نمی توانیم به این قدرت دست پیدا کنیم؟ این امکان پذیر است و باید در این مسیر حرکت کنیم تا تهدیدات امنیتی را از بین ببریم.

وی با بیان اینکه با دور نگه داشتن نیروهای نظامی و امنیتی از خیابان ها طرف هستید تا فضای آرامش بیشتر نمایان شود؟ وی گفت: تا زمانی که ناآرامی ها ادامه دارد لازم است نیروهای نظامی و امنیتی برای حفظ جان و مال و ناموس مردم در صحنه حضور داشته باشند. فتنه گران محل را خالی از قدرت می بینند که به مال و جان مردم آسیب می رساند، بنابراین نمی توان نسبت به قضیه بی تفاوت نبود. نمی توان گفت که نیروهای نظامی و امنیتی را از خیابان جمع کرد و دید که چه می شود. اگر همه چیز خراب شود چه؟ پس دوز بعد از مرگ سهراب چه سودی دارد؟ این نیروها باید حضور داشته باشند تا آشفتگی جمع شود و بعد از آن اصراری بر امنیت کشور نداریم.