نماینده ایران نسبت به تصمیم گیری عجولانه در شورای حکام آژانس هشدار دادبه گزارش قدس آنلاین، محسن نظیری عسل، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین، امروز (پنجشنبه) ۵ آبان در نشست شورای حکام بین المللی اتمی. آژانس انرژی خطاب به نمایندگان کشورهای عضو در خصوص پرونده ایران توضیح داد که مواضع کشورمان نسبت به اتخاذ هرگونه تصمیم شتابزده از سوی این شورا هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آمریکا و سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان شامگاه جمعه ۲۹ آبان ماه پیش نویس قطعنامه ای را به ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین المللی ارائه کردند. پیش‌نویسی که از ایران درخواست می‌کند به درخواست‌های آژانس در مورد سه سایت ادعایی پاسخ فوری و فوری بدهد. در پیش نویس مذکور نگرانی از عدم همکاری کافی ایران در خصوص وجود ذرات اورانیوم در سه نقطه اعلام نشده ابراز شده و آمده است که ایران باید بدون تاخیر اقداماتی را در راستای اجرای وظایف قانونی خود انجام دهد. علاوه بر این، انگلیس و فرانسه روز جمعه ۲۹ آبان در بیانیه ای به همکاری ناکافی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی امروز اعلام کرد که شورای حکام آژانس در حال بررسی پیش نویس قطعنامه پیشنهادی علیه ایران است، اما بر سر متن آن اتفاق نظر وجود ندارد.

نذیری عسل در جلسه امروز با بیان اینکه متاسفانه شورای حکام به جای کمک به صلح و امنیت بین المللی در راستای اساسنامه خود در حال بررسی یک پرونده ساختگی است، افزود: سه جلسه اخیر شورای حکام توسط سه کشور اروپایی (آلمان) برگزار شد. ، فرانسه و انگلیس) و ایالات متحده برای پیگیری منافع خود از سیاست های محدود مورد سوء استفاده قرار گرفت.

وی همچنین ابراز تأسف کرد که این کشورها عمداً مذاکرات جاری برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک و همچنین همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را نادیده گرفتند و وی سرمایه گذاری زیادی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۲ آبان ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران اظهار داشت: «صدور تصمیم در شورای حکام کمکی به حل مسائل فنی و دفاعی ایران نمی کند و صرفا وی با بیان اینکه “همکاری فنی ناآرامی ایجاد می کند”، گفت: “ما قطعا با چنین روندی مخالفیم. این کشورها نیز قبلاً چنین اقدامات غیر سازنده ای انجام داده و در ژوئن ماه گذشته تصمیمی در آژانس صادر کردند. در همین چارچوب. جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون شورای اسلامی اقدامات متقابل از خود نشان داد از طرف های اروپایی می خواهیم با تدبیر عمل کنند و به سمت دیپلماسی حرکت کنند و به سمت رفتارهای غیرسازنده ای که به روند دیپلماسی آسیب می زند و آن را دشوار می کند، حرکت نکنند.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه امروز خود تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مسئول معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، همواره به تعهدات خود ذیل برجام متعهد بوده و خواهد بود. موافقتنامه پادمانی و افزود: مایه تاسف است که با وجود همه تحولات مثبت و همکاری پایدار، رویکرد مغرضانه و نحوه تقابل برخی همچنان ادامه دارد.

ناظری عسل در ادامه به تشریح همکاری ایران با آژانس در خصوص اجرای توافق جامع پادمان و رد برخی ادعاها و اتهامات مبنی بر اطلاعات نادرست، افزود: اما جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده و تلاش می کند به تمامی سوالات پاسخ دهد. . آژانس به صورت بسیار جامع و مشارکتی.

وی همچنین با اشاره به تکرار رفتار نادرست برخی دولت ها در ارائه قطعنامه علیه ایران علیرغم همه تعاملات ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، افزود: پذیرش قطعنامه غیر توافقی ایران را ترغیب به فراتر رفتن از سطح عالی نمی کند. همکاری با سازمان بین المللی اتمی آژانس آن را تحمیل نمی کند و از مواضع اصلی خود دست می کشد.

در حالی که نماینده ایران ابراز تاسف کرد که حامیان قطعنامه دوباره همان مسیر اشتباه را در پیش می گیرند، نماینده ایران صدور آن را اقدامی نابخردانه از سوی سه کشور اروپایی و آمریکا برای اعمال فشار سیاسی بیشتر بر ایران توصیف کرد.

وی گفت: تعامل و همکاری ایران و آژانس در مسیر درستی قرار دارد و انتظار می‌رود شورای حکام از این روند حمایت کرده و در مقابل هرگونه اقدامی که سازنده و دارای انگیزه سیاسی نباشد، بایستد.

نذیری عسل افزود: هرگونه تصمیم عجولانه اثرات نامطلوبی خواهد داشت که تمامیت سازمان را تهدید می کند و تلاش جمعی را در راستای اهداف مندرج در اساسنامه کمیسیون تهدید می کند.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز هشدار داد که در صورت تصویب قطعنامه ضد ایرانی آژانس، پاسخ ایران قاطع و مؤثر خواهد بود. آفریقای جنوبی در مورد کار غیر سازنده در آژانس. داد

محمد اسلامی رئیس کمیسیون انرژی اتمی دیروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ماهیت سیاست فشار حداکثری و اتهام زنی استکبار و صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران اعتیاد به تحریم و اجرای آن است، گفت: . وی با اشاره به اینکه این سیاست، خاطرنشان کرد: تصمیمی که الان تدوین کردند و مطالب بسیار نادرستی در آن متن ارائه کردند که خودشان هم می دانند نادرست است، از نظر ایران مردود است و ارزشی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آمریکا و سه کشور اروپایی در ژوئن سال جاری در شورای حکام این آژانس حامی قطعنامه ای شدند. این تصمیم که شامگاه چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه سال جاری به تصویب شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید، ایران را به عدم همکاری با این آژانس متهم کرد. این قطعنامه با ۳۰ رای موافق، دو رای مخالف (روسیه و چین) و ۳ رای ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) تصویب شد. البته پیش از صدور این تصمیم، سازمان انرژی اتمی ایران در همان روز چهارشنبه اعلام کرد که دوربین های امنیتی آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در ایران متوقف شده است.

منبع: فارس