نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای انتخاب غذای سالمتر هنگام خرید غذا باشد. با این حال ، داشبورد تغذیه گاهی اوقات می تواند کمی پیچیده و پیچیده باشد و همیشه آنطور که ما می خواهیم به طور مlyثر ارتباط برقرار نمی شود!

بنابراین ، ما یک راهنما برای خواندن برچسب مواد غذایی تهیه کرده ایم که همه چیزهایی را که باید برای رمزگشایی اطلاعات داشته باشید و به شما کمک کند آنچه را که می خرید و در بدن خود قرار می دهید ، درک کنید ، دارد.

راهنمای مرحله به مرحله

نوارهای تغذیه به طور معمول اطلاعاتی در مورد انرژی ، اندازه و میزان یا مقادیر یا مقادیر روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی را نشان می دهند.

با نگاهی به محصول روبرو:

تاریخ

تازگی محصول را قبل یا قبل از تاریخ انقضا بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بروید و نتوانید غذای موردنظر خود را بخورید یا بپزید زیرا یک عنصر مهم به روز شده است! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

ترتیب مواد اولیه

ترکیب مواد غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) نمایش داده می شود. هنگامی که غذا تولید شد ، اولین عنصر ذکر شده بیشترین سهم را داشت و آخرین عنصر ذکر شده کمترین سهم را داشت. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، به این معنی است که محصول دارای قند بیشتری نسبت به سایر مواد ذکر شده در زیر است.

حجم سرو

این اغلب توسط غذایی که محصول در حال توسعه است تعیین می شود و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. این اطلاعات می تواند برای تخمین تقریبی مقدار مواد مغذی خاصی که مصرف می کنید مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر رژیم کم سدیم دارید ، از ستون هر وعده استفاده کنید تا میزان سدیم آن را مشخص کنید.

در هر 100 گرم

اعداد موجود در این ستون برابر با درصد است. بنابراین ، اگر یک محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20 درصد شکر است.

قند

ما دوست داریم محصولی را که حاوی حدود 10-15 گرم قند یا کمتر در 100 گرم است هدف قرار دهیم.خرید غذاهایی را که شکر یکی از اولین مواد اولیه آنها است ، محدود کنید. نامهای شکر رایج دیگری که باید به آنها توجه کنید شامل گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر است.

ضخیم

محتوای چربی اشباع / ترانس را بررسی کنید. ما دوست داریم کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم را هدف قرار دهیم. از غذاهای کم چرب آگاه باشید زیرا این اغلب می تواند به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا مواد نگهدارنده پنهان باشد.

سدیم / نمک

دولت استرالیا و نیوزلند توصیه می کنند که بزرگسالان روزانه حدود 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مربوط به 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. نمک را می توان در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، تنقلات ، چیپس و آجیل بو داده پنهان کرد. به عنوان یک راهنمای کلی برای غذاهای بسته بندی شده ، ما 250 تا 300 میلی گرم در 100 گرم یا کمتر هدف داریم. سعی کنید از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم تجاوز نکنید ، زیرا این مقدار زیاد در نظر گرفته می شود!

گفتن ترکیبات سخت است

آیا قبلاً در مورد مواد تشکیل دهنده شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً این کلمه متفاوت برای قند یا نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل های قندی را بررسی کنید. ما می خواهیم از همه مواد طبیعی استفاده کنیم!

به یاد داشته باشید ، گاهی اوقات کاملاً خوب است که به توصیه های بالا توجه نکنید و غذاها را بر اساس آنچه دوست دارید مصرف کنید – فقط این کار را با هوشیاری انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه متعادل باشید!

منابع:

Goyal R. ، Deshmuk N. خواندن برچسب مواد غذایی: قبل از غذا بخوانید. برنامه آموزشی ارتقای سلامت J… 2018؛ 7: 56. منتشر شده در 3 آوریل 2018.

Foodstandards.gov.au. 2021 گرم خانه… [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]…

Foodstandards.gov.au. 2021 گرم پانل های اطلاعات قدرت… [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]…

دیدگاهتان را بنویسید