منشا توپ های قاره ای هنوز مشخص نیست! | فارس نیوز


به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، آلودگی نفتی یکی از تهدیدهای مهم زیستگاه های دریایی است که استانداری بوشهر به دلیل همجواری با خلیج فارس با آن دست و پنجه نرم می کند.

مردادماه امسال گلوله های قیر نفتی در سواحل جنوبی استان بوشهر مشاهده شد شوالیه از آنها با ایجاد کمپین ادعایی خواستار عدم تکرار و جلوگیری از چنین حوادثی شدند. در همین راستا با رئیس محیط زیست دریایی استانداری بوشهر گفت و گو کردیم.

محمدامین طالب رئیس اداره محیط زیست دریایی استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: آلودگی نفتی یا گلوله های قیر نفتی در مرداد ماه سال جاری با رصد دقیق ماهواره ای مشاهده شد.

رئیس اداره محیط زیست دریایی استانداری بوشهر با اشاره به علت این آلودگی ادامه داد: پس از پیگیری های مستمر، منشا این آلودگی مشخص نشده است.

وی گفت: منشا آلودگی نفتی نفت فلات قاره، خطوط لوله، پایانه های نفتی و یا بی نظمی کشتی است.

طالب در خصوص شکایت سازمان محیط زیست استانداری بوشهر به مراجع ذیربط گفت: در صورت شناسایی و اثبات منشا آلودگی، درخواست غرامت کرده و به دادگاه شکایت خواهیم کرد که اشکال آن نیز موجود است.

این مسئول آسیب گلوله های قیر نفتی گفت: بخشی از آن حل می شود و در دریا ته نشین می شود و اگر جانوران دریایی آن قسمت فرار کنند و نتوانند از قسمت آلوده خارج شوند تلف می شوند. .

رئیس اداره محیط زیست دریایی استان بوشهر گفت: با گسترش آلودگی نفتی و رسیدن آن به سواحل، ساحل تعطیل و شنا ممنوع است زیرا گلوله های قیر نفتی برای بدن انسان بسیار مضر است.

طالب با اشاره به اقدامات انجام شده گفت: هر جا آلودگی نفتی مشاهده شود با رصد دقیق از طریق ماهواره سریعاً اقدام می کنیم و در این زمینه به شرکت های نفتی تذکراتی داده ایم تا این اتفاق نیفتد.

به گزارش فارس، محیط زیست به ویژه محیط زیست دریایی ما و خلیج فارس یکی از مهم ترین زیستگاه های جانوری است که در صورت عدم حفاظت از آن با مراقبت و توجه ویژه می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.

وزارت نفت نیز باید مسئولانه وارد عرصه شود و برای حفظ سلامت هر چه بیشتر خلیج فارس، این پهنه آبی که زیستگاه جانوران بسیاری است، با سازمان محیط زیست بیش از پیش مؤثرتر همکاری کند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید