مناسب ترین سنگ نما برای مناطق سردسیر


نماهای سنگی در مناطق سردسیر با نمای سنگی در مناطق گرمسیری بسیار متفاوت است. اگر سنگ نامناسب یا نامناسب با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شود، آسیب جدی به ساختمان شما وارد می کند.

قبل از شروع ساخت ساختمان ابتدا باید شرایط آب و هوایی و آب و هوایی منطقه خود را در نظر بگیرید و سپس اقدام به ساخت ساختمان نمایید. نماهای سنگی در مناطق سردسیر با نمای سنگی در مناطق گرمسیری بسیار متفاوت است. اگر سنگ نامناسب یا نامناسب با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شود، آسیب جدی به ساختمان شما وارد می کند. ما به بهترین رابط برای مناطق سردسیر اشاره خواهیم کرد.

انتخاب سنگ نما در مناطق سردسیر

برای انتخاب سنگ نما در مناطق سردسیر ابتدا باید به مواردی کلی توجه کرد و در انتخاب سنگ مناسب به آن ها توجه کرد. در مناطق سردسیر بارش برف و باران اغلب بسیار زیاد است و احتمال یخ زدگی در این مناطق وجود دارد، بنابراین بهترین نوع سنگ برای این شرایط سنگ تراورتن آبگرم است. امروزه این نوع سنگ در بازار موجود است و معمولا در مناطق سردسیر و آب و هوای سرد مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ تراروتن آبگرم محلات سنگی مقاوم در برابر یخبندان است که طول عمر بالایی نیز دارد. این سنگ با قیمت مناسب موجود است و دارای ویژگی های بسیاری می باشد. این نوع سنگ جزو سنگ های گران قیمت و گران قیمت محسوب نمی شود. در ادامه با نحوه انتخاب سنگ های تراکوتا مرغوب و فاکتورهای مهم در انتخاب سنگ های تراکوتا بیشتر آشنا می شویم.

تخلخل سنگ

مهمترین عامل در انتخاب سنگ نما تخلخل سنگ نما می باشد. برای جذب و چسبندگی عالی ملات، این سنگ باید دارای تخلخل باشد. در مناطق سردسیر، سنگ های مناسب برای آن مناطق اغلب کمتر متخلخل هستند. سنگ های تراکوتا با تخلخل و فراوانی زیاد امکان نفوذ یخ و برف را دارند و آب در داخل آن سنگ ذخیره می شود و با کاهش دما و یخ زدن جو، آب موجود در سنگ یخ می زند و به سنگ فشار می آورد. سنگ برای شکستن ترک خوردن سنگ باعث زشت و زشت شدن سنگ می شود و همچنین زیبایی نما را از بین می برد و جذابیت نمای ساختمان را به کلی از بین می برد. زمانی که تخلخل سنگ کم باشد، آب کمتری جذب سنگ می شود و احتمال یخ زدن سنگ کمتر می شود. تخلخل کم و زیاد در انتخاب نوع سنگ مناسب برای منطقه سردیر یا گرمسیر بسیار موثر است.

رنگ نمای سنگ در مناطق سردسیر

رنگ نما در انتخاب سنگ بسیار مهم است. سنگ های تیره به خوبی گرما را جذب کرده و فضای اطراف خود را گرم نگه می دارند. سنگ های تیره رنگ برای نمای ساختمان در مناطق سردسیر کاربرد زیادی دارند زیرا گرما را در داخل جذب و ذخیره می کنند. هرچه سنگی که در ساختمان های مناطق سردسیر استفاده می شود تیره تر باشد، برای سازندگان بهتر است زیرا قابلیت انتقال حرارت و جذب حرارت آنها بالاست. سنگ مرمر تیره نیز یکی از گزینه های مناسب برای مناطق سردسیر است زیرا دارای عایق بوده و انرژی ساختمان را هدر نمی دهد و از هدر رفتن انرژی در داخل ساختمان جلوگیری می کند.

مقاومت سنگ در برابر سرما

یکی از مهم ترین نکات در انتخاب سنگ نما مقاومت آن است. این نکته باید بسیار با دقت باشد. مقاومت و دوام سنگ در برابر تگرگ، برف، یخبندان و … باید زیاد باشد. سردترین شهرها در مناطق سردسیر به سنگ های بسیار محکم و مستحکمی نیاز دارند تا در برابر سرمای سوزان و کولاک به خوبی مقاومت کنند و ترک نخورند.

قابلیت عایق حرارتی

هنگام انتخاب بهترین سنگ برای نما باید به عایق حرارتی توجه کرد. نماهای سنگی مورد استفاده برای نمای ساختمان باید قابلیت انتقال گرما و جذب گرما را داشته باشند، در واقع میزان جذب حرارت و انتقال حرارت بین سنگ های مختلف بسیار متفاوت است. سنگی که قابلیت حفظ انرژی را دارد در مناطق سردسیر بسیار استفاده می شود.

رطوبت در مناطق سردسیر

یکی دیگر از عوامل مهمی که در مناطق سردسیر باید در نظر گرفت میزان رطوبت شهرها است. میزان رطوبت بسیار مهم است. یعنی وقتی هوای سرد بیرون ساختمان باشد بخار تولید می کند، در واقع رطوبت از بیرون به داخل ساختمان منتقل می شود. عایق بندی صحیح در این زمینه بسیار موثر است. سنگ های مناسب برای مناطق سردسیر باید دارای عایق رطوبتی و حرارتی بوده و همچنین دارای دوام و مقاومت بالایی باشند. تراورتن در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است. این سنگ در افزایش ضخامت دیوارهای خارجی ساختمان ها و حفظ انرژی داخل ساختمان نیز موثر است.

نتیجه

شرایط آب و هوایی در ایران بسیار متفاوت است، اما شدیدترین شرایط آب و هوایی هوای سرد است. اگر متریال مناسب را برای مناطق سرد انتخاب کنید، آسیب را کاهش داده و از ایجاد لکه بر روی دیوارها جلوگیری می کنید. سنگ های ساختمانی علاوه بر زیبایی ساختمان ها و جذابیت آن ها، مزایای دیگری نیز دارند که برای ساختمان ها در اقلیم های مختلف ایجاد می کنند.

گرفتار