ممکن است با این نکات حتی خوش شانس تر شوید!


گروه زندگی ارنا – همه افراد در زندگی با مشکلات و اتفاقات بد روبرو می شوند، برخی آن را به سرنوشت نسبت می دهند و برخی بدشانسی خود را مقصر می دانند. این افراد اغلب از شانس به عنوان معیار شادی و ناراحتی استفاده می کنند. احتمالاً هر یک از ما هر روز در زندگی شنیده ایم یا با خود تکرار کرده ایم: “خیلی خوش شانس بود، زن خوبی پیدا کرد” یا از بدشانسی ماشین خراب شد، بورس سقوط کرد، ضرر کردیم، از آن عبور نکردیم. کنکور و … “اما آیا واقعا همه اتفاقات خوب و بد در زندگی ما شانس هستند؟

منیژه شهبازخان، روانشناس عمومی و استاد دانشگاه زندی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، گفت: شانس یا اقبال فرصت هایی است که در یک زمان در اختیار همه ما قرار می گیرد، مثلاً فردی که بدون ارث یا ثروت زیادی به دست می آورد. هر تلاشی فرد خوش شانسی است، در حالی که فردی که به دلیل بدشانسی دچار حادثه ای ناگوار می شود، فرد بدشانسی است، به عبارت دیگر بخت و اقبال به طور کلی توسط مردم به عنوان یک رویداد با علت نامعلوم تعبیر می شود، بنابراین وقوع این اتفاق را در نظر می گیرند. به شانس نسبت داده می شود.»

خوش شانسی یا بدشانسی به عملکرد افراد بستگی دارد

استفاده از تعبیر سرندیپیتی اصطلاح نسبتاً رایجی است که شهباز خان در مورد چرایی استفاده از این تعبیر در میان مردم عادی توضیح می دهد: «به نظر می رسد بسیاری از مردم وقتی نمی توانند دلیل منطقی برای یک رویداد بیابند و در نتیجه آن را به شانس نسبت می دهند. فعالیت خود را در صورت تمایل به شانس نسبت می دهند و اگر به خواسته خود نرسند بدشانسی را به خود نسبت می دهند غافل از اینکه این عملکرد آنها بوده است که در ایجاد این خوش شانسی یا بدی نقش داشته است. شانس اتفاق بیفتد

ممکن است با این نکات حتی خوش شانس تر شوید!

شانس با تلاش افراد ارتباط مستقیم دارد

شهباز خان با بررسی مفهوم شانس از منظر روانشناسی می گوید: “شانس در روانشناسی از قانون احتمالات ناشی می شود.” این قانون به معنای احتمال وقوع حادثه است. طبق قانون احتمال، بین تلاش و شانس رابطه مستقیم وجود دارد. یعنی اگر فردی برای رسیدن به موفقیت تلاش کند، شانس او ​​برای رسیدن به این هدف افزایش می یابد.

این روانشناس ادامه می دهد: بر اساس مطالعه ریچارد وایزمن، روانشناس انگلیسی، افراد بدشانس عموما استرس بیشتری نسبت به افراد خوش شانس دارند و این استرس توانایی آنها را در توجه به فرصت ها مختل می کند و در نتیجه به دلیل تمرکز، فرصت ها را از دست می دهند. در مورد چیزهای دیگر بیش از حد است. بنابراین، کلید خوش شانسی و بدشانسی در افکار و اعمال این افراد نهفته است.»

چرا برخی افراد خوش شانس ترند؟

اگرچه شانس با تلاش افراد و استفاده از فرصت ها ارتباط مستقیم دارد، اما گاهی می بینیم که برخی افراد با وجود تلاش روزافزون در زندگی موفق نمی شوند و همیشه بدشانسی را در زندگی به ارمغان می آورند; از طرفی شانس همیشه درب بعضی ها را می زند. دکتر شهباز خان علت ارتباط برخی افراد با معیارهای شخصیتی را مورد توجه قرار می دهد و می گوید: «مطالعات نشان داده است که سه معیار شخصیتی در رابطه با خوش شانسی و بدشانسی وجود دارد که عبارتند از برون گرایی، روان رنجوری و جسارت.

درصد شانس در افراد برونگرا بیشتر است

به گفته شهباز خان، مطالعات نشان داده است که برونگرایی به طور قابل توجهی احتمال اینکه افراد خوش شانس از طریق تماس اجتماعی با مردم و روابط اجتماعی بالاتر، رویدادهای مطلوبی را تجربه کنند، افزایش می دهد. برای مثال، افراد خوش‌شانس دو برابر افراد بدشانس لبخند می‌زنند و نگاهشان بیشتر با دیگران درگیر می‌شود و به برخوردهای اجتماعی و فرصت‌های بیشتر منجر می‌شود. افراد خوش شانس آنچه را که در اطرافشان می گذرد، می بینند، نه فقط آنچه را که به دنبال آن هستند. در حالی که افراد بدشانس وقتی به مهمانی می روند بیش از حد درگیر یافتن شخصی که کامل یا شبیه آنها باشد، فرصت های عالی برای گپ زدن با دیگران را از دست می دهند.

ممکن است با این نکات حتی خوش شانس تر شوید!

افراد مضطرب شانس کمتری دارند

شهباز خان با اشاره به شاخص روان رنجورخویی در شانس افراد می گوید: شاخص روان رنجورخویی میزان آرامش یا اضطراب افراد را می سنجد و بر این اساس مطالعات نشان داده است که خوش شانس های مضطرب نصف افراد خوش شانس هستند، زیرا خوش‌شانس‌ها آرام‌تر از دیگران هستند و به همین دلیل، «شانس‌ها (حتی زمانی که انتظارش را ندارند) نشان‌دهنده توجه است.

خوش شانس ها جسورتر هستند

این روانشناس با بیان اینکه افراد خوش شانس شجاع تر از افراد بدشانس هستند، می گوید: افراد خوش شانس در زندگی پذیرای تجربیات جدید هستند، مقید به قراردادها نیستند، با فرصت های جدید روبرو می شوند و از موقعیت های خاص و منحصر به فرد استقبال می کنند. او ادامه می دهد: خوش شانس ها حتی در مواجهه با سختی ها شکست خود را به چالش و فرصت تبدیل می کنند.

راه هایی برای افزایش شانس

شهباز خان از گسترش ارتباطات به عنوان یکی از راه های مهم افزایش شانس یاد می کند و می گوید: گسترش ارتباطات می تواند نقش مهمی در افزایش میزان موفقیت داشته باشد، تصور کنید با تعداد زیادی از افراد در ارتباط هستید و آنها را می شناسید. در مشاغل و حرفه های خاصی کار کنید، بنابراین، طبیعتاً شانس موفقیت شما افزایش می یابد.”

این روانشناس با بیان اینکه فعالیت می تواند یکی دیگر از عوامل مهم در ایجاد شانس باشد، می گوید: «وقتی دائماً کارهای متفاوتی انجام می دهید، در واقع فرصت هایی برای خود ایجاد می کنید. “

وی ادامه می‌دهد: فعالیت‌های بیشتر باعث می‌شود در گروه‌های مختلف ظاهر شوید و افراد مختلف شما را بشناسند، در نتیجه این افراد فعالیت‌ها و کارهای متفاوت شما را می‌بینند و حتی می‌توان از شما در زمینه‌های مختلف دعوت به همکاری کرد.

شهباز خان ترویج باورهای مثبت را یکی دیگر از ابزارهای افزایش شانس دانست و افزود: باورهای ما مسیر زندگی ما را تعیین می کند تا زمانی که ذهن در محاصره باورهای منفی باشد نمی تواند به موفقیت دست پیدا کند. شما هم انرژی مثبتی را به سوی کائنات می فرستید؛ بنابراین اتفاقات خوب و مثبتی برای شما خواهد افتاد.»

این استاد دانشگاه می‌گوید: کیهان بر اساس انرژی بیان می‌شود، اگر انرژی مثبت به آن بتابانید در ازای آن اتفاقات خوبی برای شما رخ می‌دهد، هر چه منتظرش باشید در زندگی‌تان اتفاق می‌افتد.