مقابله با تورم سوئیس ۱۴۳ میلیارد دلار هزینه داشت


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، بانک ملی سوئیس یا همان بانک مرکزی این کشور در ۹ ماهه امسال به دلیل افزایش نرخ بهره و تقویت واحد پولی این کشور که منجر به آن شد. کاهش ارزش ارزش دارایی های خارجی بانک، ۱۴۲.۲ میلیارد فرانک سوئیس (۱۴۲.۶۰ میلیارد دلار) تحت تأثیر قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، این زیان بزرگترین ضرر برای SNB در تاریخ ۱۱۵ ساله آن است. این رقم کمی بیشتر از تولید اقتصادی سالانه ۱۳۲ میلیارد دلاری مراکش است، اما این بانک به دلیل توانایی خود در تولید وجوه ورشکست نخواهد شد.

بانک ملی سوئیس به دلیل خرید اوراق قرضه و سهام برای جلوگیری از افزایش ارزش فرانک، ۱۴۱ میلیارد فرانک از دارایی های خود در خارج از کشور متحمل ضرر شد.

این رقم شامل زیان ۲۴.۴ میلیاردی در نتیجه افزایش نرخ ارز می شود زیرا تقویت فرانک باعث از دست رفتن بیشتر دارایی های بانک شد که شامل سهام خرده فروش قهوه استارباکس و مالکیت آن بر Google Alphabet می شود.

ذخایر طلای سوئیس نیز ۱.۱ میلیارد فرانک از ارزش خود را از دست داد.

الساندرو پای، اقتصاددان در UBS می گوید: «این ضررها ممکن است زیاد به نظر برسند، اما SNB یک شرکت معمولی نیست.

مشکل یک جو تورمی راکد است که در آن ارزش سهام، اوراق قرضه و طلا کاهش می یابد و فرانک سوئیس افزایش می یابد. معمولاً وقتی ارزش اوراق قرضه پایین می آید، ارزش اوراق قرضه و طلا کاهش می یابد، اما در سال ۲۰۲۲ این اتفاق نیفتاد.

بانک مرکزی سوئیس که اخیراً نرخ بهره را برای مبارزه با تورم افزایش داده است، از اظهار نظر در مورد آسیب یا معنای آن برای سیاست پولی این کشور خودداری کرد.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید