مشکلاتی که زنان هنگام دریافت ارث با آن مواجه هستند


مشکلاتی که زنان هنگام دریافت ارث با آن مواجه هستند

رویداد ۲۴ ارث در واقع مالی است که از متوفی به ورثه می رسد. اما تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از بازماندگان اولویت دارد موضوعی است که قانون به آن پرداخته و قوانین آن را مشخص می کند. ارث، مانند بسیاری از مفاهیم و مسائل حقوقی در ایران، پیش از آن که در قانون ذکر شود، پیشینه ای در فقه اسلامی دارد.
ضمناً برای رسمی شدن آن، مباحث مربوط به ارث در قانون مدنی مشخص و کلیه نکات و موارد آن بیان شد. در این مقاله از مجله دلتا به مشکلاتی که خانم ها هنگام گرفتن ارث با آن دست و پنجه نرم می کنند می پردازیم.

«طبق ماده ۸۶۱ قانون مدنی زن پس از فوت شوهر ارث می برد مشروط بر اینکه با او عقد دایم باشد و قبل از فوت شوهر زنده بوده باشد در صورتی که شوهر از او فرزند یا نوه نداشته باشد. زن او یا از همسران قبلی در زمان فوت او یک چهارم پول مرد را به زن ارث می برد در غیر این صورت یک هشتم دارایی مرد را به ارث می برد و طبق قوانین در میزان ارث شوهران تفاوت هایی وجود دارد. و زوجه بودن یا نبودن فرزندان در میزان ارث زن و مرد نیز تأثیر دارد اگر مرد چند زن داشته باشد سهم الارث زن تغییر می کند در مورد ارث انحصاری شوهر تمام دارایی زن به شوهر می رسد در حالی که طبق ماده ۹۴۹ قانون مدنی اگر زن منحصراً ارث می برد فقط یک چهارم دارایی زوج به او می رسد و مابقی متعلق به حاکم است. به خزانه دولت واریز می شود.

در ماده ۹۴۲ قانون مدنی نیز آمده است: «هرگاه مردی در عقد دائم دو یا چهار زن داشته باشد، پس از فوت در صورت داشتن اولاد، یک هشتم اموال او به طور مساوی بین زنها تقسیم می‌شود». بنابراین همانطور که می بینید سهم الارث زن از شوهر بسیار ناچیز و ناچیز است و از سوی دیگر باید دانست که بیش از ۱۸ میلیون زن ایرانی خانه دار هستند و این بدان معناست که اکثریت این زنان خانه دار هستند. درآمد خارجی یا بیمه عمر ندارند. در نتیجه پس از سال ها زندگی مشترک، هیچ دارایی از خود ندارند و با فوت همسرشان با مشکلات جدی زندگی مواجه می شوند.


بیشتر بخوانید: مجازات فحاشی در فضای مجازی چیست؟


اخذ ارث و مشکلاتی که زنان از آن رنج می برند

در این میان متذکر می شویم که یکی از مهم ترین شرایط ارث بردن زن از شوهر، وجود عقد دائم است. به عبارت دیگر، زن موقتاً با شوهرش در صورت فوت شوهر، هیچ یک از اموال او را سلب نمی کند. البته قبل از سال ۱۳۶۶ شرایط خیلی بدتر بود و تا آن زمان زن فقط از اموال منقول شوهرش و همچنین اموال غیرمنقول اعیان ارث می برد. اما خوشبختانه با اصلاح قانون مدنی در سال ۱۳۸۶، زوجه نیز به عنوان زوج از تمام دارایی زوج بهره مند می شود.

طبق قوانین، تنها کمک مالی برای زن، مهریه است. بسیاری از افراد به اشتباه معتقدند که پس از فوت شوهر (شوهر) امکان مطالبه مهریه وجود ندارد و زن (زن) دیگر نمی تواند مالک و مدعی مهریه مندرج در عقد ازدواج باشد. در حالی که طبق قوانین، زن حق دارد مهریه خود را از مهریه شوهرش مطالبه کند و در صورتی که مهریه او به پول رایج باشد، حق دریافت مهریه را به نرخ روز فوت بر اساس شاخص مهریه دارد. بانک مرکزی.

اما برای مقابله با این مشکلات چه باید کرد؟

متأسفانه این تصور غلط رایج است که هر شخصی می تواند مال خود را به هر نحوی که بخواهد با وصیت بین اقارب خود تقسیم کند، اما باید بدانیم که طبق ماده ۸۴۳ قانون مدنی، شخص فقط می تواند ثلث اموال خود را وصیت کند. اگر وصیت متوفی بیش از این مقدار باشد، ورثه باید برای باقیمانده اموال اجازه دهند. یعنی اگر ارزش خانه ای که شوهر متوفی به زنش به ارث برده از یک سوم پول او بیشتر نباشد وصیت نامه صحیح است. در غیر این صورت ورثه باید برای ثلث باقیمانده ملک اجازه دهند. در صورت عدم توافق، وصیت نامه بیش از یک سوم معتبر نیست. راه حل توصیه شده این است که زوجین در زمان حیات خود می توانند اموال خود را به دیگری واگذار کنند اما این امر باید به صورت عقدی باشد که در فوت انتقال دهنده تأثیری نداشته باشد.

منبع: مجله دلتا