مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراد – خبرگزاری مهر، اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، دیروز (۲۲ تیر) با وجود تعطیلی دفاتر شهر تهران در سطح شهر حسب ضرورت و در راستای تسریع در امور کشور، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با حضور میهمانان ویژه از جمله علی سیلاجیه (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست) آقای. سولات مرتضوی (معاون اجرایی رئیس جمهور)، علی محمد زنگنه (استاندار گلستان)، سمیه رفیعی (نماینده مردم تهران در شورای اسلامی) و احمد قاسمی (مدیرکل حقوق عمومی دادستانی کل کشور) جلسه ای را برگزار کردند. دستور کار اول شورای عالی، بررسی و تصمیم گیری آن گرفتن با توجه به طرح گردشگری طبیعی جزیره اشراد من بودم.

در ابتدای این جلسه دبیر شورای عالی شهرسازی توضیحاتی را در خصوص موضوعات مرتبط ارائه کرد، سپس استاندار گلستان و معاون اجرایی رئیس جمهور در جلسه توضیحات و درخواست های خود را ارائه کردند.

سپس سیلاگه بر حفاظت و بهره برداری پایدار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد که رویکرد این سازمان در بهره برداری از مناطق مذکور طبیعت گردی در راستای اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست و آشنایی مردم با ارزش ها است. از طبیعی

وی بر رویکرد گردشگری طبیعی در این جزیره تاکید کرد اشرادوی افزود: تمرکز توافقات سازمان قبلی در جزیره است اشراد همین موضوع و گسترش گردشگری و چه عنوان شده است گردشگری متمرکز در صورتجلسه کمیته ارزیابی سال ۱۳۹۵ که در بند ۵ همین صورتجلسه ذکر شده است به وضوح به ساخت سازه های سبک و قابل حمل اشاره دارد. از این رو سازمان به منظور حفظ ارزش های منحصر به فرد زیست محیطی و گردشگری جزیره و جلوگیری از تکرار حوادث تلخ عمرانی در روستای زیارت گرگان، مخالف هرگونه ساخت و ساز جدید در این جزیره است.

در ادامه سایر مدیران سازمان و راوی از اعضای شورای اسلامی شهر ضمن اشاره به ارزش های منحصر به فرد این جزیره و تالاب های مربوطه از جمله نقش انکارناپذیر آن در زنجیره غذایی و بیولوژیکی دریای مازندران بر ضرورت حفظ پرندگان بومی و مهاجر به کشور (که تاکید کردند یکی از مهم‌ترین سرمایه‌ها و انگیزه‌های سازمان همیاری شهرداری‌های منطقه گلستان برای ورود به بحث گردشگری طبیعی در جزیره بود).

وزیر راه و شهرسازی همچنین بر تاثیر پروژه های سدسازی در کشورهای همسایه بر تخریب دریای خزر و اثرات آن بر اکوسیستم شبه جزیره و تالاب های مرتبط با آن تاکید کرد و در این راستا اقدامات خوبی انجام شده توسط کشورهای همسایه. از استان گلستان به دلیل حمایت از طرح احیای تالاب میانکاله از جمله لایروبی مجاری طبیعی آن قدردانی شد.

سایر اعضای شورای عالی شهرسازی نیز موافق حفظ رویکرد گردشگری طبیعی در جزیره و تمرکز بر خدمات حمایتی گردشگری در ۱۳۴ هکتار پیش بینی شده در بندر ترکمن (خارج از جزیره) هستند. اشراد) تایید شده.

در نهایت رئیس شورای عالی شهرسازی مقرر کرد با توجه به جایگاه قانونی سازمان حفاظت محیط زیست در تعیین نحوه بهره برداری از مناطق تحت مدیریت خود، در اسرع وقت، رئیس این سازمان به صورت قطعی به وی ارائه و ارائه کند. به وضوح. نظر در خصوص ابعاد گردشگری طبیعی جزیره در اسرع وقت به دبیرخانه و شورای عالی شهرسازی موظف است تا طرح موضوع در شورای عالی شهرسازی و تصویب لازم این موضوع را بررسی کند. صادر می شود. .