متخصص تغذیه دکتر آنوشه اقدام داروهای لاغری


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره در مورد استفاده از داروهای کاهش وزن هشدار داده اند ، اما متأسفانه شاهد افزایش عرضه و مصرف این داروها با نام های متفاوت و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها تبلیغات گسترده آنها است. برخی به عنوان عوامل چاق کننده 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی می گویند رژیم و ورزش با داروهای پیشنهادی آنها ضروری نیست ، برخی دیگر ادعا می کنند که داروهای آنها قسمت خاصی از بدن را لاغر می کند. و برخی به عنوان چربی سوز به بازار عرضه می شوند. و چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راههای کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند رژیم و ورزش را به هم بزنند ، آنها به دنبال معجزه ، روشها و روشهای مختلف هستند. چیزهای مختلفی را امتحان کرد ، از کمربند ، ژل ، رژیم غذایی و غیره. عدم انتخاب یکبار و برای همیشه یک مسیر منطقی و اصولی. اطلاعات نادرست در مورد عوارض جانبی این داروها نیز ممکن است علت باشد.

در رابطه با مصرف دارو ، باید توجه داشت که داروهای کاهش وزن در صورت ترکیب با رژیم غذایی و ورزش م areثر هستند و باید تحت نظر متخصص تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید توجه داشته باشند که این داروها نباید به مدت طولانی مصرف شوند. در بسیاری از موارد مشاهده شد که فرد پس از قطع مصرف دارو به وزن قبلی خود بازگشت. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد هر چه می خواهد بخورد. افرادی که از داروهای کاهش وزن استفاده می کنند اگر بیماری دیگری دارند و برای این بیماری دارو مصرف می کنند ، باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع داروها برای کاهش وزن

1داروهای بی اشتهاییاز جمله رایج ترین این داروها می توان به سیبوتراسین ، با نام های تجاری Redactyl و Meridia و سایر کاتکول آمین ها مانند دوپامین و فنفلورازین اشاره کرد که از بازجذب انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نوراپی نفرین جلوگیری می کند و بنابراین سطح آنها را در خون افزایش می دهد. افزایش سطح آنها باعث از بین رفتن اشتها و احساس سیری می شود. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و تپش قلب ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و بی نظمی قاعدگی است.

2آماده سازی برای جذب چربی از جمله این داروها می توان به Zinkal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم لیپاز می توانند از جذب حدود 30 درصد چربی خورده شده جلوگیری کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی تأثیر می گذارند و با جذب پروتئین ها و کربوهیدرات ها خورده می شوند. آنها هیچ تاثیری ندارند و اگر فردی هنگام مصرف این داروها بیش از حد کربوهیدرات و پروتئین مصرف کند ، قطعاً چاق می شود. بنابراین ، هنگام مصرف غذاهای شیرین و گوشت نباید بیش از حد از این دارو استفاده کرد. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول در چربی (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیبرخی داروهای ضدافسردگی مانند سیتا لوبرام و فلوکستین ، بازجذب سروتونین را سرکوب می کنند و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و بیماریهای عصبی و همچنین در افراد سالم استفاده می شود عوارض جانبی جدی خواهد داشت.

4جلوگیری از جذب کربوهیدرات هادر میان آنها کربوبلاکر و کربوسیلیم وجود دارد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات یا نشاسته را سرکوب می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل گاز در روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5آماده سازی های فله: اینها شامل آگار آگار ، فیبر شفاف ، باریک و دینبورن هستند و معمولاً به صورت پودر در دسترس هستند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده ، آب و فله ترکیب می شوند. بنابراین ، آنها باعث سیری و سیری می شوند. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای کاهش وزن دیگر با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند Zenadrine ، Tanveit ، L-carnitine ، Hydroxycate ، Zenitrex ، Reginon و غیره ، که همانطور که قبلاً ذکر شد ، همه عوارض جانبی دارند و اگر آنها را مصرف می کنید باید مشورت کرد متخصص تغذیه مشورت کرد.

کاهش وزن با کار زیاد و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی متعادل بر اساس وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات شخصی ، افزایش فعالیت بدنی و ورزش و تغییر شیوه زندگی و عادات و رفتار رژیم غذایی محقق می شود. ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید