عوارض جراحی کاهش وزن (جراحی بای پس ، بادکنک و واسفرن) چیست؟


عوارض جراحی کاهش وزن (جراحی بای پس ، بالون و واس دفران) چیست؟

جراحی کاهش وزن ممکن است راه حل مناسبی برای افرادی نباشد که سعی در کاهش وزن دارند. روش بای پس معده یا آستین معده را کوچک می کند. کوچک شدن معده باعث می شود فرد زودتر احساس سیری کند و میل کمتری به خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که بدون توجه دقیق نمی توان انجام داد ، بنابراین هنگام انجام عمل جراحی ، فرد باید تصور دقیقی از آنچه اتفاق می افتد ، مانند خطرات پیش رو داشته باشد. همچنین باید به خاطر داشت که پس از عمل ، لازم است شیوه زندگی و عادات غذایی را به طور دائم تغییر دهید. امروزه روش های کم خطر و غیرجراحی برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل وجود دارد که عوارض و محدودیت های جراحی کاهش وزن را ندارد.

کاهش وزن برای افرادی است که بیش از 100 پوند وزن دارند یا دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بالاتر هستند یا با روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی موفق هستند. … با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا جراحی برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که پس از آن باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید. تمام گزینه های موجود برای شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع جراحی کاهش وزن که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش جراحی را بسته به وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روشهای کاهش وزن شامل موارد زیر است:

جراحی حلقه معده

جراحی حلقه معده

امروزه نوار معده یک روش معمول برای کاهش وزن است که در آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه مری است. از آنجا که این قسمت از اندازه قبلی معده کوچکتر است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به تدریج از قسمت بالا به پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده به گونه ای طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را پس از عمل جراحی تنظیم کرد تا میزان غذایی که بیمار می تواند بخورد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل می شود و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و چالش هایی نیز دارد. گاهی اوقات لغزش حلقه معده ممکن است رخ دهد ، می تواند فرو ریزد و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت باید تعویض شود.

بای پس معده

بای پس معده

در عمل بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه کوچکتر (وصله) در بالای معده تشکیل می شود. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، چون چرک جدید کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد و در نهایت میزان کالری مصرفی کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول کاف آستین ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه معده کوچکتر باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. در این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار فقط می تواند مقدار کمی غذا مصرف کند و برای مدت طولانی تری بعد از غذا احساس سیری کند. آستین معده از نظر کاهش وزن که ممکن است فرد پس از جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

بادکنک داخل معده

بادکنک داخل معده

یک تلسکوپ ویژه که آندوسکوپ نامیده می شود ، از طریق دهان وارد مری می شود و در نهایت با قرار دادن بالن سیلیکونی در معده بیمار ، وارد معده می شود. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. با بالون در معده ، بیمار سریعتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد ، زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف بیلیوپانکراس

انحراف بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و تنها یک کیسه معده کوچک باقی می ماند. سپس یک تکه به انتهای روده کوچک متصل می شود. در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (که به طور معمول آنزیم های صفراوی و لوزالمعده را برای هضم به قسمت فوقانی روده کوچک تخلیه می کنند) در قسمت تحتانی روده کوچک قرار می گیرند. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث نفخ و بوی بد مدفوع شود. ناهنجاری بیوپانکراس یک عمل پیچیده است که باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های غذایی برای بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای تغذیه و ورزش بسیار مهم است. بعد از جراحی ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات سختی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سخت تر بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک برخی مکمل ها را مصرف کند. آزمایش خون سطح آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل هایی را که بیمار مصرف می کند ، تعیین می کند. برخی از افراد ایجاد شیوه زندگی لازم و تغییرات رژیم غذایی پس از عمل جراحی را بسیار مشکل می دانند.

خطرات جراحی کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. در موارد نادر ، ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی بمیرند. همچنین احتمال بروز عوارض بعد از عمل وجود دارد که خطر آن بستگی به سن ، جنسیت و شاخص توده بدنی دارد. علاوه بر این ، برای برخی از افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن آنها کمک نکند.

تعدادی از خطرات رایج در ارتباط با هر نوع جراحی کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، احتمال کمی وجود دارد که لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز ورید عمقی) بعد از عمل ایجاد شود و پزشک شما اغلب داروهایی را برای کاهش این خطر تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از جراحی کاهش وزن دچار عفونت شوند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها یا در محل زخم پوستی بعد از عمل رخ دهد.

اگر بعد از عمل بیمار وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که اصلا جذابیت چندانی ندارد و لباس ها به خوبی روی فرد نمی نشیند. برای حل این مشکل می توان عملیات دیگری را انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی های کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار به همراه خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های کاهش وزن بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای ایمن و کم خطر مانند لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، کویتیشن و لیپولیز که نتایج فوری و پایداری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و مرجع مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید