علوم ورزشی چرا ورزشکاران و بدنسازان به روی بیشتری نیاز دارند؟


در این مقاله چه می خوانید

روی یک ماده معدنی کمیاب است که بدن شما به مقدار کم به آن نیاز دارد ، اما این بدان معنا نیست که اهمیتی ندارد. روی در بسیاری از واکنشهای شیمیایی بدن از جمله بهبود زخم ، عملکرد سیستم ایمنی ، باروری و رشد سلول نقش دارد.

علیرغم اهمیت روی برای سلامتی ، تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از افراد ، به ویژه افراد بالای 60 سال ، به میزان کافی روی دریافت نمی کنند و بیشتر از جوانان به روی نیاز دارند.

به علاوه ، طبق تحقیقات ، اگر ورزش می کنید ، به روی بیشتری نیاز دارید. آیا مصرف روی بیشتر می تواند عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد؟ در این مقاله از مجله علوم ورزشی ، به شما خواهیم گفت که چرا باید روی بیشتری مصرف کنید.

روی به رشد و قوی شدن ماهیچه ها کمک می کند

وقتی تمرینات قدرتی انجام می دهید ، باید هورمون های خود مانند هورمون رشد و تستوسترون را حفظ کنید که برای تسریع رشد عضلات مهم هستند. کبد شما همچنین باید هورمون IGF-1 را بسازد.

روی مستقیماً در تولید و ترشح این هورمون ها که بر رشد ماهیچه ها تأثیر می گذارد ، دخالت دارد. مطالعات روی مردان ارتباط بین کمبود روی و سطح پایین تستوسترون را نشان داده است. وقتی این مردان مکمل روی مصرف کردند ، سطح تستوسترون آنها افزایش یافت. دریافت مقدار کافی روی در رژیم غذایی به ایجاد محیط هورمونی مناسب برای رشد ماهیچه های شما در طول تمرینات قدرتی کمک می کند.

روی به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند

ورزش متوسط ​​می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و در برابر سرماخوردگی و سایر ویروس ها به عنوان یک مدافع عمل کند. و این تنها یکی از مزایای ورزش زیاد است. اما ورزش بر بدن شما نیز فشار می آورد.

اگر به درستی غذا نمی خورید ، به ویژه اگر یک تمرین شدید و متنوع دارید ، ممکن است مستعد ویروس هایی باشید که اطراف شما را احاطه کرده اند. روی روی جنبه های مختلف سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد و اگر روی کافی دریافت نکنید ، احتمال ابتلا به این ویروس بیشتر است.

روی سلولهایی به نام سلولهای کشنده را فعال می کند که می توانند فوراً و بدون ابهام با ویروسها مبارزه کنند و این دقیقاً همان چیزی است که شما هنگام سرماخوردگی به آن نیاز دارید.

وقتی ورزش می کنید ، روی خود را از دست می دهید.

وقتی عرق می کنید ، روی خود را از دست می دهید. مطالعه ای که در مجله FASEB منتشر شد ، نشان داد که سطح روی افراد در دوره بهبودی پس از ورزش هوازی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

در نتیجه ورزش شدید و ورزش طولانی مدت ، با آزاد شدن عرق بیشتر روی بیشتری از بین می رود. ورزشکاران استقامتی بیشتر مستعد کمبود روی هستند و در نتیجه ممکن است توده عضلانی و همچنین توده استخوانی کاهش یابد.

تحقیقات نشان می دهد که کمبود روی می تواند استقامت و قدرت ماهیچه ها را کاهش دهد.

کمبود روی ممکن است چربی سوزی را کند کند

اگر در تلاش برای سوزاندن چربی هستید ، دریافت مقدار کافی روی در رژیم غذایی شما می تواند به شما در انجام این کار کمک کند. در حالی که هنوز به طور کامل ثابت نشده است که روی باعث بهبود چربی سوزی در افرادی می شود که کمبود ندارند ، مطالعات مختلف این ادعا را که روی در چربی سوزی نقش دارد ، تایید کرده است.

مطالعه ای در سال 2013 نشان داد افراد چاق بیشتر از افراد لاغر کمبود روی دارند. مطالعه دیگری نشان داد که افراد چاق که مکمل روی مصرف می کردند به مدت یک ماه ، کاهش قابل توجهی در شاخص توده بدن و همچنین دور کمر را تجربه کردند. روی لزوماً بهترین مکمل چربی سوزی نیست ، اما دریافت مقدار کافی روی در رژیم غذایی می تواند کاهش وزن را برای شما آسان کند.

روی ، به بهبودی بعد از تمرین کمک می کند

پس از یک تمرین سخت ، بدن شما نیاز به استراحت دارد تا بتوانید به طور کامل بهبود یابید. روی می تواند در این فرآیند به شما کمک کند. روی به نرم شدن پاسخ بدن در برابر استرس کمک می کند البته فشار و استرسی که ورزش بر بدن وارد می کند خوب است اما به شرطی که متعادل باشد!

پس از تمرین ، ماهیچه های شما نیاز به بازسازی دارند و روی یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای تسهیل این بهبود است. روی همچنین با عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان ، پاسخ استرس بدن را تعدیل می کند. برخی از کارشناسان حتی معتقدند که روی با کاهش استرس اکسیداتیو بر روی سلول ها روند پیری را کند می کند.

5 دلیل اصلی که ورزشکاران به روی نیاز دارند

چگونه بفهمیم کمبود روی داریم؟

دو گروه از مردم بیشترین خطر کمبود روی را دارند: گیاه خواران و افراد بالای 60 سال. شما می توانید مقدار زیادی روی از غذاهای دریایی و گوشت دریافت کنید. اگرچه غلات سبوس دار ، حبوبات و حبوبات نیز حاوی مقادیر قابل توجهی روی هستند ، اما روی معمولاً به طور ضعیفی از غذاهای گیاهی جذب می شود.

اگر از لبنیات ، شیر و پنیر استفاده می کنید ، احتمالاً مقدار مناسبی روی از این غذاها دریافت می کنید. اما اگر رژیم غذایی شما گیاهی است ، باید غذاهای گیاهی سرشار از روی ، از جمله آجیل و دانه ها ، غلات کامل ، حبوبات و جوانه گندم بخورید.

مردان و زنان بالای 60 سال چطور؟

تحقیقات نشان داده است که 40 درصد از افراد مسن ممکن است کمبود روی داشته باشند. این ارتباط نزدیکی با پاسخ سیستم ایمنی و التهاب دارد. محققان معتقدند که برخی از بیماری های مزمن در افراد مسن می تواند ناشی از التهاب به دلیل کمبود روی باشد.

اگر کالری کافی دریافت نمی کنید ، ممکن است در معرض کمبود روی و سایر ویتامین ها و مواد معدنی باشید. محدودیت سرسختانه کالری برای بدن شما مضر است. تحقیقات نشان داده است که زنان بیشتر از مردان مستعد کمبود روی هستند ، که تا حدودی به این دلیل است که زنان تمایل بیشتری برای دریافت کالری دارند.

چگونه می دانید که کمبود روی دارید؟

می توانید با استفاده از آزمایش خون متوجه شوید. اگر کمبود شدید دارید ، قطعاً باید مکمل های خود را زیر نظر پزشک مصرف کنید. مصرف مقادیر زیاد یک ماده معدنی می تواند در جذب سایر مواد معدنی اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال ، روی ، جذب مس را کاهش می دهد ، به همین دلیل اکثر مکمل های روی حاوی مس نیز هستند.

تا جایی که ممکن است روی خود را از رژیم غذایی خود دریافت کنید ، اما مهم است که در صورت فعالیت بدنی و ورزشی بدنتان مقدار کافی روی داشته باشید.

ترجمه و ویرایش: elmevarzesh.com

منبع: cathe


دیدگاهتان را بنویسید