علوم ورزشی همه چیز درباره نوشیدنی های انرژی زا


در این مقاله چه می خوانید

امروزه نوشیدنی های انرژی زا به دلیل افزایش قدرت و بهبود عملکرد ورزشی طرفداران زیادی در بین ورزشکاران پیدا کرده است. در یک تعریف ساده ، نوشابه های انرژی زا نوشیدنی هایی هستند که باعث افزایش انرژی در بدن مصرف کننده می شوند.

در مقاله قبلی ، توضیحی در مورد یک نوشیدنی ورزشی مناسب داده شد و این باعث شده است که علم ورزش اطلاعات نوشیدنی های انرژی زا را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد.

تاریخچه نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا برای اولین بار در اسکاتلند به شکلی به نام معرفی شد ایرن برو ساخته شده در سال 1901 در ژاپن ، این نوشیدنی ها در سال 1960 ظاهر شد ، زمانی که این نوشیدنی در بطری های دارو فروخته شد. این کار توسط کارگران ژاپنی که مجبور بودند شب ها بیدار بمانند استفاده می شد.

در انگلستان، انرژی لوکوزاد در سال 1929 به عنوان داروی احیا در بیمارستان ها استفاده می شد ، در اوایل دهه 1980 با یک مدل مایع به نام بازیابی انرژی از دست رفته جایگزین شد.

در سال 1994 ، هنگامی که اولین نوشیدنی انرژی زا در اروپا تولید شد ، شرکت های بزرگ در سراسر جهان محصولات مختلف را تولید و به فروش رساندند. این محصولات طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است به طوری که در سال 2001 فروش نوشابه های انرژی زا در ایالات متحده به 8 میلیون قطعه رسید. سال (فقط خرده فروشی). پنج سال بعد ، حجم این نوشیدنی هر سال 5 درصد افزایش می یافت و در سال 2005 ، این نوشیدنی به قیمت 3 میلیارد دلار در کشور به فروش می رسید.

اثرات نوشیدنی انرژی زا

به عنوان مثال ، تأثیر نوشابه ها (RED BULL) سازندگان آن موارد زیر را ارائه می دهند:

  • تحریک متابولیسم
  • بهبود وضعیت احساسی (تقویت کننده)
  • افزایش تمرکز حواس و سرعت واکنش
  • بهبود و افزایش بهره وری

نوشیدنی های انرژی زا چه عوارضی دارد؟

نوشیدنی های انرژی زا

سکته قلبی در افراد مبتلا به صرع ، بیماری مغزی یا قلبی از عوارض جانبی نوشیدنی های انرژی زا است. فرانسه پس از مرگ راس کانی ، قهرمان والیبال 18 ساله که از 4 قوطی استفاده کرد ردبول مسدود شده است. کمیته علمی فرانسه اعلام کرد که ردبول سطوح بیش از حد کافئین. دانمارک نیز این گونه خاص را ممنوع کرده است. بریتانیا همچنین بررسی هایی را انجام داده و سپس هشدارهای جدی در مورد این نوشیدنی توسط زنان باردار صادر کرده است.به طور کلی ، عوارض جانبی را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد: وابستگی ، مصرف زیاد الکل باعث تهوع ، اسهال ، معده درد ، گاز معده ، بی خوابی و چاقی می شود.

نارسایی قلبی: نوشیدنی های انرژی زا حاوی کافئین هستند ، ترکیبی که می تواند منجر به ایست قلبی در افراد مبتلا به بیماری های قلبی شود. از آنجا که این نوشیدنی ها می توانند باعث ضربان قلب شوند ، مطمئن شوید که قلب شما سالم است.

اضطراب: اضطراب یکی دیگر از عوارض جانبی نوشیدنی های ورزشی است و کافئین موجود در این نوشیدنی ها می تواند اضطراب و حتی حملات وحشت را در برخی افراد افزایش دهد.

اختلال خواب: اگرچه برخی افراد برای بیدار ماندن به نوشیدن این نوشیدنی ها متوسل می شوند ، اما مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به اختلال در خواب و بی خوابی شود و عواقب بی خوابی نیز آسان نیست!

اعتیاد: اگرچه کافئین می تواند عملکرد و هوشیاری را افزایش دهد ، اما استفاده بیش از حد منجر به وابستگی به کافئین می شود و اگر فردی چنین مشکلی داشته باشد ، در صورت عدم مصرف دچار اختلال عملکردی می شود.

همچنین: دیابت نوع 2 به دلیل محتوای بالای قند در این غذاها ، استرس ، عصبانیت ، فشار خون بالا و میگرن از دیگر عوارض جانبی هستند که در صورت مصرف زیاد یا حساسیت به نوشیدنی های انرژی زا ممکن است رخ دهد.


انواع نوشیدنی های ورزشی و ترکیبات آنها در یک چهارم لیتر

گاتورید

50 کالری ۱۴ G قند (از ساکارز و فروکتوز) 110 میلی گرم سدیم. سایر مواد بدون کافئین: پتاسیم 30 (میلی گرم)

Propel Fitness Water

10 کالری ، 2 گرم شکر ،۳۵ Mg سدیم بدون کافئین ویتامین ها: ویتامین C (10)) ، ویتامین E (10)) ، ویتامین B3 و B6 (25)) ، ویتامین B12 (4 درصد) پانتوتنیک اسید 25 درصد

ترکیب انواع نوشیدنی های انرژی زا در یک چهارم لیتر

ردبول

110 کالری ، 27 گرم قند (از ساکارز و گلوکز) ، 200 میلی گرم سدیم ، حاوی کافئین است. ویتامین ها: ویتامین ها. B3 (100) ، ویتامینB6 (250) ، ویتامینB12 (80 درصد). پانتوتنیک اسید 50٪ – این نوشیدنی انرژی زا بدون قند نیز موجود است ، حاوی 10٪ کالری است و قند ندارد.

ستاره ی راک

حاوی 140 کالری ، 31 گرم قند (از ساکارز و گلوکز) ، 125 میلی گرم سدیم و 80 میلی گرم کافئین است. سایر ترکیبات: تائورین (1000 میلی گرم) ، عصاره برگ جینکو (150 میلی گرم) ، عصاره گوارانا (25 میلی گرم) ، اینوسیتول (25 میلی گرم) ، الکارنیتین (25 میلی گرم) ، عصاره جینسینگ (25 میلی گرم) ، عصاره شیر (20 میلی گرم). این نوشیدنی همچنین فاقد قند است: دارای 10 کالری و 0 گرم قند است.

Sobe ، طعم مرکبات پر انرژی

120 کالری ، 31 گرم شکر (عمدتا شهد ذرت غنی از فروکتوز و کنسانتره آب پرتقال) ، ۱۵ منیزیم سدیم و حاوی کافئین استسایر ترکیبات: گوارانا 50 (میلی گرم) ، جینسینگ 50 (میلی گرم) ، تائورین 16.5 (میلی گرم). ویتامین ها: حاوی 10 درصد ویتامین است. ج

Overdrive انرژی تقویت کننده

110 کالری ۲۹ شکر داغ (از شهد ذرت با فروکتوز بالا و کنسانتره آب پرتقال)۶۵ منیزیم سدیم و حاوی کافئین است. سایر ترکیبات: عصاره گوارانا 150 (میلی گرم) ، عصاره جینسینگ 10 (میلی گرم) ، تائورین 10 (میلی گرم). ویتامین ها: ویتامین هاB2 (20) ، ویتامین ها B3 (10)) ، ویتامینB6 (10)) ، ویتامینB12 (10)) و اسید پانتوتنیک 10.

نوشیدنی انرژی زا کامل گاز (محصول کوکاکولا)

۱۱۰ کالری انرژی ۲۹ شکر داغ (شهد ذرت با فروکتوز بالا) ۸۵ منیزیم سدیم و حاوی کافئین استسایر ترکیبات: عصاره گوارانا 0.70 (میلی گرم) ، عصاره جینسنگ 90 (میلی گرم). ویتامین ها: ویتامین ها B3 (20) ، ویتامین ها B6 (20٪) و حاوی 10٪ ویتامین استB12 درصد

قرص انرژی بدون قند

5 کالری ، بدون قند ۱۱۰ منیزیم سدیم و حاوی کافئین است. سایر ترکیبات: عصاره جینسینگ ، عصاره گوارانا.ویتامین ها: 25 درصد ویتامین B3 ، ویتامینB6 (20٪) و حاوی 15٪ ویتامین است B12 درصد

کافئین عملکرد ورزشکار را افزایش می دهد که شامل بهبود استقامت ، استقامت و زمان واکنش است.

نوشیدنی های انرژی زا چیست؟

تائورین(تورین)

تائورین یک اسید آمینه غیر ضروری است. این بدان معناست که بدن قادر به تولید آن است. تائورین در ساخت بافت ماهیچه ای نقش دارد و یکی از اجزای اصلی صفرا است که ما برای هضم چربی ، کنترل کلسترول خون و جذب ویتامین های محلول در چربی به آن نیاز داریم. تائورین یک آنتی اکسیدان است و همچنین دارای خاصیت سم زدایی از بدن است.مصرف تائورین در نوشابه های انرژی زا باعث تحریک سیستم عصبی ، افزایش انرژی ، رفع خستگی ، جوانسازی ، افزایش استقامت و رفع استرس می شود.

عصاره جینکو بیلوبا (GINKO BILOBA)

این گیاه بومی چین است و اثرات آن شامل بهبود یادگیری و حافظه ، بهبود تمرکز (کاهش عملکرد ذهنی) ، بهبود گردش خون ، داروهای ضدافسردگی ، آنتی اکسیدان و ضد سرطان است.

عصاره جینسینگ (GINSENG)

جینسینگ گیاهی از شرق آسیا است که مصرف آن باعث افزایش مقاومت بدن در برابر استرس ، تقویت حافظه ، تقویت سیستم ایمنی و عصبی ، افزایش نشاط ، افزایش انرژی و هوشیاری روانی می شود.

عصاره گوارانا (گوارا)

گوارانا گیاهی در منطقه آمریکای جنوبی است که به آن گیاه کافئین می گویند. این گیاه حاوی کافئین ، تئوفیلین (تئوفیلینا) و تئوبرومین (تئوبرومین) هست یک. عصاره این گیاه دارای قابلیت تحریک سیستم عصبی مرکزی ، افزایش وزوز گوش ، افزایش انرژی و دارای اثر ادرارآور است. این گیاه از نظر طبیعت شبیه کافئین است.

نکات پایانی در مورد مصرف نوشابه های انرژی زا

1. مصرف آنها را محدود کنید
2- از آنجایی که نوشیدن این نوشیدنی ها به دلیل کافئین موجود در آن باعث کم آبی بدن می شود ، باید در مورد کم آبی بدن نیز مراقب باشید.
3- استفاده از آنها برای زنان باردار و شیرده و کودکان توصیه نمی شود.

تهیه و تنظیم: elmevarzesh.com

منابع: webmd و ویکی پدیا


دیدگاهتان را بنویسید