علل غش – غش در جوانان


علل غش – غش در جوانان

غش می تواند در هر سنی و در هر فردی با هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این یک عارضه در افراد مسن است. اما بیشتر افرادی که این را درک می کنند یا در دیگران می بینند دلیل آن را نمی دانند.

شاید آنچه شما را به این مقاله می رساند میل شما به دانستن دلیل درمان او باشد. در این مقاله قصد داریم این عارضه از علت تا درمان این بیماری را دقیقتر مورد بررسی قرار دهیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

غش کردن چیست؟

غش کردن از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن غش یا “غش” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نمی کند. این فرایند ممکن است خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل غش کردن

علت غش کردن چیست؟

غش یک علامت است که می تواند به دلایل مختلف تهدید کننده زندگی باشد. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می توانند باعث غش شوند.

همچنین تعیین علت غش و هرگونه بیماری زمینه ای مهم است. با این حال ، برخی از بیماری های قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا جریان خون ضعیف نیز می توانند باعث غش شوند.

غشای انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصب (NMS) شایع ترین نوع سنکوپ و یک دلیل رایج برای مراجعه به بخش های اورژانس است. سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا سنکوپ “وازودرسور” نیز نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان شایع است ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند فعالیت ذهنی یا استرس واکنش نشان می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونل یا “تاریکی” پیش از آن ایجاد می شود. خواباندن فرد باعث بازگرداندن جریان خون ، هوشیاری و توقف تشنج می شود.

سنکوپ موقعیتی ، که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خندیدن یا بلعیدن همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث غش شوند ، که همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی از داروها باشد.

برخی از انواع افسردگی نشان دهنده یک اختلال جدی است:

برای کسانی که آن را از طریق ورزش تجربه می کنند.

کسانی که ضربان قلب سریع یا ضربان نامنظم قلب را تجربه می کنند.

بیماران با سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی.

    سنکوپ قلبی

غش قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر بیماریهای مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما بیماری جدی ندارند ، می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت داشتن بیماری جدی ، نیاز به معاینه بیشتر در بیمارستان است. شرایطی که می تواند معاینه و درمان بستری را شامل شود شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است یک مانیتور قلب قابل کاشت خارجی یا سرپایی مورد نیاز باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای جدی قلبی می توانند غش را در افراد مسن تشدید کنند ، و این حالت بعد از 70 سالگی افزایش می یابد.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• لکنت زبان

نبض ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث می شود ناگهان سرخ شوید یا سرما بخورید.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشاد شدن مردمک چشم.

• احساس این که انگار صداها ناگهان خیلی دور شده اند.

سرگیجه ، سستی یا احساس بی وزنی در سر و بدن.

• بیحس

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در اطراف اتاق.

• ضربان قلب بالا.

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    غش قلب در جوانی

غش در جوانان و عوامل خطر

غش کردن یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانانی که بیماری قلبی ندارند اما دچار غش ایستادن شده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر دچار غش قلبی می شوند.

سنکوپ قلب در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ یک نقص قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش هنگام کار. غش در هنگام خواب. معاینه غیرطبیعی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    غش قلب در جوانی

آیا هنگام بیهوشی نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

غش معمولاً نشان دهنده بیماری جدی نیست ، اما اگر بیهوش هستید بهتر است پزشک خود را مطلع کنید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• وقتی بیهوش می شوید ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب سریع یا نامنظم دارید.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگامی که به پزشک خود مراجعه می کنید ، معاینه فیزیکی می تواند علت افسردگی را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• در صورت امکان بارداری تست بارداری
• نوار قلب (ECG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و بررسی ضربان نامنظم قلب.
• تست شیب جدول برای تجزیه و تحلیل واکنش قلب و فشار خون برای تفاوت در وضعیت جسمانی.
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• گزارشی از آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو هم بدون نسخه و هم بدون نسخه.

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی غش کردن

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت غش و نتایج معاینه و آزمایش دارد. هدف از درمان جلوگیری از حملات غش است.

گزینه های درمانی عبارتند از:

• دارو مصرف کنید یا داروهای مصرف شده قبلی را تغییر دهید.
• برای بهبود گردش خون ، لباس حمایتی یا جوراب فشاری بپوشید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک به شما توصیه کند که اغلب وعده های غذایی کوچک بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن بلند کننده ها در زیر پاهای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “تحریک کننده” هایی که باعث شروع غش می شوند خودداری کنید یا آنها را تغییر دهید.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری.
• کاشت نبض برای حفظ نبض منظم (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را رصد می کند و ریتم های سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

دستورالعمل AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق دارند باید بنشینند یا دراز بکشند. هر کسی که بیهوش می شود باید یک معاینه اولیه با پزشک خود داشته باشد ، از جمله معاینه فیزیکی کامل و گرفتن شرح حال ، و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص غش (مانند ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایشات دیگر ، مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به غش توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به نقص مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی مورد نیاز باشد.

4. اگر ارزیابی اولیه نامشخص باشد ، “آزمایش شیب” ممکن است برای بیماران مفید باشد. فشار خون و ضربان قلب هنگامی که روی تخته دراز می کشید و آن را خم می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل کاهش سریع فشار خون و ضربان قلب در شیب از حال می روند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و هیچ بیماری عمده ای معمولاً به صورت سرپایی به درمان پاسخ می دهند. افراد مسن ممکن است از رویکرد جامع مراقبت از سالمندان بهره مند شوند.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات می تواند به جلوگیری از غش کمک کند. این توصیه و همچنین قطع یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها ، برای افرادی که هر از گاهی غش می کنند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی مانند ورزش نیز می تواند برای کودکان مفید باشد.

آینده غش کردن

برخی مطالعات نشان داده اند که کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار با دوره های مکرر غش کردن کاهش می یابد ، اما تحقیقات دقیق تری شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و عملکرد مورد نیاز است. علاوه بر این ، تحقیقات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و عملکرد به عنوان پیامدهای احتمالی ، و همچنین درک بهتر نحوه ارتباط علائم غش ، علائم و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

برای تشخیص علت غش و درمان آن نیاز به مشاوره تخصصی است. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر ، که متخصص بیماریهای قلبی عروقی و دیابت است ، ممکن است یکی از بهترین مراکز برای تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. اگر از این شرایط رنج می برید ، می توانید به این مرکز مراجعه کرده و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید