علل تهوع هنگام نوشیدن آب


تهوع یک احساس وحشتناک و مبهم در معده است که باعث استفراغ می شود. این می تواند یک ویروس ، بیماری گوارشی ، بارداری یا حتی بوی بد باشد. حالت تهوع یک ناراحتی معده است که اغلب قبل از استفراغ رخ می دهد. استفراغ عبارت است از تخلیه ارادی یا غیرارادی معده از طریق دهان.

علت تهوع هنگام نوشیدن آب

اغلب مشخص نیست که چرا حالت تهوع ایجاد می شود. تهوع و استفراغ یک بیماری نیست ، اما علائم بسیاری از بیماری ها است ، مانند:

حالت تهوع در ماشین یا دریا (تصادف رانندگی یا بیماری حرکت)

اوایل بارداری

استفراغ ناشی از مصرف مواد مخدر

درد شدید

استرس عاطفی (مانند ترس)

بیماری کیسه صفرا

مسمومیت غذایی

عفونت (به عنوان مثال ، “آنفولانزای معده”).

پرخوری

واکنش به بوها یا بوهای خاص

حمله قلبی

تکان دادن

یک تومور مغزی

زخم ها

انواع خاصی از سرطان

پرخوری یا سایر بیماریهای روانی

تخلیه آهسته معده (وضعیتی که در افراد مبتلا به دیابت مشاهده می شود)

مصرف سموم یا مقدار زیادی الکل

ایلئوس

کاربرد

دلایل استفراغ بستگی به سن دارد. در کودکان ، استفراغ معمولاً به دلیل عفونت ویروسی ، مسمومیت غذایی ، حساسیت به شیر ، پوسیدگی دندان (بیماری حرکتی) ، پرخوری یا سوء تغذیه ، سرفه یا انسداد روده و بیماری هایی است که باعث تب شدید کودک می شود. حالت تهوع یا استفراغ ممکن است علت باشد. هنگامی که کمی بعد از غذا ظاهر می شود ، حالت تهوع یا استفراغ می تواند در اثر مسمومیت غذایی ، ورم معده (التهاب مخاط معده) ، زخم یا پرخوری ایجاد شود. تهوع یا استفراغ یک تا هشت ساعت بعد از غذا نیز می تواند مسمومیت غذایی را نشان دهد. با این حال ، برخی از باکتری های ناشی از غذا ، مانند سالمونلا ، ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا علائم را ایجاد کند. استفراغ معمولاً بی ضرر است ، اما می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. برخی از نمونه های بیماری های جدی که می توانند منجر به تهوع یا استفراغ شوند عبارتند از: ضربه مغزی ، مننژیت (عفونت پوشش داخلی مغز) ، انسداد روده ، آپاندیسیت و تومورهای مغزی. مشکل دیگر کم آبی است. خطر کم آبی بدن در بزرگسالان کمتر است زیرا آنها معمولاً علائم کم آبی بدن (مانند افزایش تشنگی و خشکی لب یا دهان) را تشخیص می دهند. اما کودکان خردسال بیشتر مستعد کم آبی هستند ، به ویژه اگر اسهال نیز داشته باشند ، زیرا اغلب نمی توانند علائم کم آبی را منتقل کنند.

اگر به دلیل حالت تهوع قادر به خوردن یا نوشیدن نیستید ، ممکن است دچار کم آبی شوید. تهوع نیز نشانه کم آبی بدن است ، اما مصرف زیاد الکل می تواند حالت تهوع را به دلیل پر شدن معده بدتر کند. وقتی آرام هستید مایع را بنوشید. اگر نگران ورود مستقیم آب به معده خود هستید ، چای بدون کافئین یا آب میوه تازه را امتحان کنید. استفراغ مکرر در دوران بارداری می تواند ناشی از عدم تعادل مایعات و مواد معدنی باشد که به ویژه در زنان باردار شایع است.

چگونه از تهوع و استفراغ جلوگیری کنیم؟

به تدریج مصرف مایعات خود از جمله آب را افزایش دهید.

به جای سه وعده غذایی بزرگ در طول روز وعده های غذایی کوچک بخورید.

آهسته غذا بخورید.

از غذاهای هضم نشده خودداری کنید.

سعی کنید غذاهایی بخورید که به دمای اتاق رسیده است

سعی کنید بین وعده های غذایی آب بنوشید ، نه همراه غذا.

تنفس عمیق یکی از روشهای مدیتیشن است. اما می توانید این کار را به تنهایی برای از بین بردن حالت تهوع استرس انجام دهید. دم را به آرامی از طریق بینی خود بکشید ، نفس خود را به مدت سه ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا حالت تهوع فروکش کند.

لیموترش حاوی اسید سیتریک است ، یک ترکیب طبیعی که اعتقاد بر این است که به هضم غذا و تسکین معده کمک می کند. سعی کنید آب لیمو تازه را به آب خود اضافه کرده و در طول روز بنوشید. اگر حالت تهوع ناشی از یبوست است ، نوشیدن آب گرم با آب لیمو می تواند روده شما را تحریک کند. با این حال ، نوشیدن بیش از حد آب لیمو در مدت زمان کوتاه می تواند حالت تهوع را بدتر کند. تنفس با بوی لیمو می تواند حالت تهوع را تسکین دهد.

برای از بین بردن حالت تهوع ، یک تکه کوچک زنجبیل تازه بخورید. همچنین می توانید چای زنجبیل بنوشید.

بر اساس تحقیقات ، استنشاق اسانس نعناع یا برگ نعناع تازه نیز می تواند حالت تهوع را کاهش دهد.

گاهی اوقات درمان تهوع فقط یک محتوا است. هرچه بیشتر بنشینید و حالت تهوع داشته باشید ، حالت تهوع بیشتر خواهد بود ، بنابراین سعی کنید با انجام کارهای سبک توجه خود را منحرف کنید.

غذای آماده: در واقع ، اگر هنگام نوشیدن آب احساس تهوع می کنید ، ممکن است به دلیل کم آبی بدن یا سایر علل ناشی از این علامت (حالت تهوع) باشد.

گردآوری و ترجمه عاطفه صادقی

منابع

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-n تهوع- استفراغ

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of- تهوع

https://www.quora.com/Why-am-I- احساس- تهوع- بعد از نوشیدن- یک-مقدار-آب

دیدگاهتان را بنویسید