علاج همه دردهای فرهنگی در گرو علاقه به ادبیات کودک و نوجوان است – پایگاه خبری قدس آنلاین


به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، دومین ویژه برنامه «از احفاد القلم» با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرزاده شاعر، نویسنده و پژوهشگر مشهدی است. اسلام و مسلم علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی. حسین سعیدی، مدیر عامل به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی). محمدرضا سرشیر نویسنده است. مصطفی رحماندست شاعر کودک و نوجوان است. محمدکاظم کاظمی شاعر افغانستانی است. جواد النعیمی نویسنده و عباسی صباحی یونس شاعر حوزه کودک هستند. امیر سعادتی، مدیرمسئول روزنامه قدس، خانواده این نویسنده و جمعی از شاعران و نویسندگان برجسته در مشهد مقدس بازداشت شدند.

یکی از مهم ترین ویژگی های آثار سید احمد میرزاده ارادت او به اهل بیت علیهم السلام است.

علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ابتدای زیارت اسلام و مسلمین در حدیثی از حضرت علی (ع) گفت: هر که با کتاب آرامش یابد آرامش را از دست نداده است. و در حدیث دیگرى آمده است که «کتابها بوستان علما است»، نشانه آن است که اگر کتاب مایه آرامش انسان باشد، خالق او نیز به همان اندازه ارزشمند و گرانبها است. به عبارت ساده تر، نویسنده اثر برای خواننده اثر آرامش بخش است.

وی با اشاره به برگزاری دومین ویژه برنامه «از نوادگان قلم» افزود: یکی از اهداف اصلی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به ویژه در دوره مدیریت جدید، حرکت به سمت کتابخوانی در ایران است. تلاش برای ایجاد جامعه کتابخوانی ما در گروه کتابخانه های عمومی باید اول کتاب با علاقه به حرکت رو به جلو و حرکت سریعتر در آن مسیر باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با تاکید بر لزوم قدردانی از همه دست اندرکاران عرصه نویسندگی گفت: برای ما افتخار بزرگی است که در آستانه عید سعید فطر میزبان یکی از بزرگان اهل بیت باشیم. . الفطر: ما سید احمد میرزاده شاعر، نویسنده و محقق مشهدی هستیم. وی با تألیف بیش از ۲۴ اثر در حوزه ادبیات کودک و نوجوان همواره تلاش کرده است تا درک درست و مناسبی از شرایط کنونی کودکان و نوجوانان به عنوان وفادارترین قشر در هر زمینه ارائه دهد.

وی با اشاره به وجود روح لطیف نویسندگان در آثارشان گفت: سید احمد میرزاده در جایی گفته است: «من خواندن را با فیلم دیدن، نوشتن را با حرف زدن، طبیعت گردی را با زندگی شهری، کوه نوردی را با فوتبال و صبر را تشبیه می کنم. مادرم به تمام دنیا “و این کاپشن به تنهایی سند محکم و محکمی است که روح مهربان او را ثابت می کند.

علی اکبر سبزیان یکی از مهم ترین ویژگی های آثار سید احمد میرزاده را ارادت ایشان به اهل بیت علیهم السلام به ویژه حضرت رضا علیه السلام و حضرت مهدی (عج) عنوان کرد. بر او) و افزود: توسل همیشگی او به اهل بیت. اهل بیت علیهم السلام در تبیین افکار و سیره خود گامهای مؤثری در این زمینه برداشتند.

ادبیات لایه پنهان تاثیرگذارترین رسانه جهان است

سید احمد میرزاده شاعر، نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات کودک و نوجوان در خاتمه با تبریک عید سعید غدیر خم گفت: اگر در زندگی ام برکتی داشتم فقط در مهر علی (علیه السلام) است. بر او) و عذر من برای تمام سختی های زندگی اگر به او روی آوردم آن پیامبر بود، چنانکه در انجام این مراسم در چنین روز فرخنده ای از افتخارات او نسبت به من می پندارم.

وی با بیان اینکه در سال های نوجوانی با مشکلات فراوان از مشهد در خدمت شاعران بزرگی چون قیصر امین پور، محمدرضا سرشار و… آمدم، افزود: امروز با مسئولان فرهنگی مشهد مقدس در شرق کشور صحبت می کنم. از کشور است و گاه هنرمندان آن فراموش می شوند و برای دیدن آنها مجبور به مهاجرت می شوند.

سید احمد میرزاده گفت: مشهد شاهراه، پایگاه و خاستگاه زبان فارسی است. زبانی که حامل تمدن، فرهنگ و آموزه های شیعه است و جایگاه ویژه ای دارد.

وی در خصوص حوزه ادبیات کودک و نوجوان در جامعه گفت: علاج هر دردی فرهنگی علاقه به حوزه ادبیات کودک و نوجوان است. در واقع ادبیات لایه پنهان رسانه های تاثیرگذار جهان است.

باید در این زمینه دیدی سیستماتیک و بلندمدت داشته باشیم به این معنا که به همه ابعاد جهان بینی کودکان پاسخی زیبا و جامع بدهیم.

این نویسنده و شاعر مشهدی با بیان اینکه کار باید به صاحب نظران سپرده شود، گفت: ادبیات کودک و نوجوان موضوعی تزئینی نیست و باید در این زمینه توجه و سرمایه گذاری لازم صورت گیرد. ما نباید به دنبال آثار بلاغی باشیم زیرا ادبیات دینی یکی از راه های نفوذ دشمنان است. اگر امروز بپذیریم که در نبرد فرهنگی با دشمن هستیم، به تمام توان نیروهای خود در این جبهه نیاز داریم.

وی در پایان خواستار توجه به نویسندگان بومی، جلوگیری از مهاجرت نخبگان فرهنگی و ایجاد فضا برای رشد و ظهور آنان در مشهد مقدس شد.

یادآور می شود، مراسم رونمایی از کتاب «در هفت آینه: نقد و بررسی کتب نظری شعر کودک و نوجوان ایران» اثر سید احمد میرزاده بخشی دیگر از این مراسم بود. این کتاب در سال ۱۴۰۰ توسط انتشارات طلایی تهران در ۲۷۲ صفحه با محوریت بررسی کتاب های نظری شعر کودک و نوجوان ایران از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۹۵ منتشر شده است.

شایان ذکر است مراسم رونمایی از پوستر این برنامه نیز برگزار و امضا شد.

انتهای پیام/