علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش سطح کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. علت چربی خون بالا ، و باید از مصرف زیاد آن خودداری کنید ، غذاهای سریع ، غذاهای چرب و سرخ کرده و غذاهای ناسالم است.

اگر چربی خون دارید ، ممکن است در معرض بیماری قلبی نیز باشید. در این مقاله ، ما می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چربی خون و انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

این سرگرمی است چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که هنگام خوردن غذاهای پرکالری و ناسالم وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذای ناسالم وارد بدن می شود ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در عوض باید نه بگویم. تری گلیسیریدهای خاصی برای عملکرد سلول های خاص مورد نیاز است. اما اگر مقدار زیادی از آن باشد ارزش ناسالم نیز دارد.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی است که باعث افزایش سطح تری گلیسیرید خون می شود.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است سطح تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل این چربی بدن را افزایش می دهد.

• رژیم های سرشار از کربوهیدرات سطح تری گلیسیرید را افزایش می دهد.

یک فرد دارای سطح تری گلیسیرید بالا ، کلسترول LDL بالا و کلسترول HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود ، اما توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج سلول ترشح می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی ها هستند که چربی را به جریان خون منتقل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی کم

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که توسط خود بدن تولید می شود. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

ممکن است فکر کنید وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنیم ، لزوما به کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد صحیح به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن برای ساختن و نگهداری سلولهای خاص و هورمونهای خاص و همچنین تولید ویتامین D و جذب ویتامینهای محلول در چربی مورد نیاز است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با چربی ها و مواد دیگر در جریان خون ما ترکیب شده و به دیواره رگ ها می چسبد و عروق را مسدود می کند.

کلسترول بد جریان خون را در فرد کاهش می دهد و باعث بیماری قلبی می شود. در نتیجه ، بسیاری از مردم از حمله قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL حاوی بیشترین مقدار گلیسیرید در بدن است. این ذرات باعث افزایش اندازه ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با رشد آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را منقبض می کنند. اگر سطح VLDL بالایی دارید ، باید فوراً به پزشک خود مراجعه کرده و درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL سرشار از تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که شبیه لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، به دلیل داشتن کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول بد را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

چربی خون طبیعی

برای بسیاری از مردم سوال اصلی این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

علاوه بر این ، مقدار مورد نیاز کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا سطح چربی خون طبیعی باشد. در غیر این صورت ، اگر کم یا بسیار زیاد باشد ، باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و سطح چربی خون بالا

علائم افزایش چربی خون در پاسخ به آزمایش هایی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید میزان چربی خون در بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش نباید چیزی بنوشید ، به جز نوشیدن آب 12 ساعت قبل از آزمایش خون.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول کلی شما کمتر از 5 mmol / L است.

• سطح LDL زیر 3 مول / لیتر است.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید چربی خون خود را سالانه اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد کلسترول شما بالاتر از L.5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که دارای چربی خون بالا است. بنابراین ، شما باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت ، شما می توانید از بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا کبودی می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا است ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پای خود می کنند.

• احساس درد در ساق پا و کف پا.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد بعد از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماری

با افزایش چربی خون ، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی خواهید شد ، زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد ، که منجر به تنگ شدن و تنگ شدن عروق می شود و منجر به کاهش خون رسانی به عروق می شود. بدن و در نتیجه کاهش توانایی قلب. برای مصرف خون غنی از اکسیژن ندارد.

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

علاوه بر این ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور عادی کار کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به شرایط زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبد و کلیه.
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه.
• چاقی
• برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیم غذایی استفاده کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، آب پز و کبابی به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آن استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، روغن های سخت ، بستنی و شیرینی ها و غذاهای شیرین خودداری کنند ، یا در صورت مصرف زیاد غذا بخورند. از مواد غیر چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید در رژیم غذایی خود گوشت قرمز را کاهش دهند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید