طالبان ورود زنان به پارک ها و سالن های ورزشی را ممنوع کرد


به گزارش پایگاه خبری دیارمیرزا، یک مقام افغان امروز (پنجشنبه) گفت که طالبان حضور زنان در سالن های ورزشی در افغانستان را ممنوع می کند. همچنین به مقامات دستور داده شد که دیگر اجازه ورود زنان افغان به پارک های تفریحی را ندهند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این آخرین دستور گروه طالبان افغانستان برای سرکوب حقوق و آزادی های زنان از زمان به دست گرفتن قدرت در یک سال پیش است.

طالبان سال گذشته کنترل افغانستان را به دست گرفتند و بار دیگر در اوت ۲۰۲۱ قدرت را به دست گرفتند. علیرغم وعده های اولیه، آنها دختران را از تحصیل در دبیرستان و قبل از آن منع کردند، زنان را از بیشتر مشاغل محدود کردند و به آنها دستور دادند که کاملاً در فضای باز لباس بپوشند.

سخنگوی وزارت رفاه و نهی از منکر طالبان گفت که این ممنوعیت به دلیل بی توجهی مردم به دستورات تفکیک جنسیتی و عدم استفاده زنان از روسری و روسری لازم است. حضور زنان در پارک ها نیز ممنوع است.

این فرمان پس از اعلام گسترده تر برای محدود کردن دسترسی زنان افغان به اماکن عمومی صادر شد. روز چهارشنبه «پلیس اخلاق» افغانستان نیز دستور داد که از ورود زنان به تمام پارک های تفریحی در کشور جلوگیری شود.

مادری که با تماشای بازی فرزندانش در پارک، خود را تنها معرفی کرد، گفت: “نه مدرسه، نه کار… حداقل باید جایی برای تفریح ​​داشته باشیم.” “ما از تمام روز در خانه ماندن خسته شده ایم، روحمان خسته است.”

ریحان، جوان ۲۱ ساله ای که در دانشگاه حقوق اسلامی می خواند، با خواهرانش به باغ آمده و می گوید که از قانون جدید طالبان ناراحت است و او و خواهرانش احساس ناامیدی می کنند. می گوید: از خانه نشینی خسته شده ایم. بیرون رفتن و استفاده از پارک ها در اسلام مجاز است، وقتی در کشور خود آزادی ندارید، اینجا زندگی کردن چه فایده ای دارد؟ “

حبیب جان زازایی، یکی از سرمایه گذاران این مجتمع می ترسد که باید کاری را که برای آن ۱۱ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده و بیش از ۲۵۰ نفر را استخدام کرده است، تعطیل کند. او می گوید که بدون زنان، بچه ها به تنهایی به پارک نمی آیند.