شماره جدید برای فروشندگان به مشتریان / لطفا فقط کارت با کارت استفاده کنید!


«کارت خوان خراب است»، «لطفاً از کارت به کارت استفاده کنید»، «ما اینجا فقط پول نقد می‌پذیریم»، اگر این روزها برای خرید به اتحادیه‌های صنفی مختلف رفته‌اید یا هنگام پرداخت کالا یا خدمات به مطب پزشکان مراجعه کرده‌اید، می‌توانید یکی از این جملات را شنیده اند. برخی از فروشندگان و پزشکان ترجیح می دهند کمتر از دستگاه کارتخوان استفاده کنند تا از دردسر پرداخت مالیات جلوگیری کنند.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر تمامی فروشگاه ها، مراکز درمانی، مطب ها و حتی برخی از فروشندگان دارای دستگاه کارتخوان هستند، اما با تصویب قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه کنترل مودیان و معاملات مالی، برخی از صاحبان مشاغل با ترفندهای مختلف از این دستگاه استفاده می کنند. آنها کارتخوان را حذف می کنند و در غیر این صورت پول خود را از مشتری طلب می کنند. به این ترتیب این مشکل در هنگام خرید مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده است.

قانون پایانه های خرید و نظام مالیاتی در آبان ماه ۱۳۹۷ به تصویب شورای اسلامی رسید و هدف از تصویب و اجرای این قانون جلوگیری از فرار مالیاتی و ایجاد شفافیت در تراکنش های مالی بود که از این طریق کارتخوان ها به عنوان پایانه های ذخیره سازی شناخته شدند. بر اساس این قانون، مودیان مالیاتی و صاحبان مشاغل موظفند دستگاه های کارتخوان خود را به پرونده های مالیاتی متصل کنند.

بر اساس آمارهای موجود، با اعمال ماده ۱۱ این قانون، حدود ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه کارتخوان ساماندهی شده است که از این تعداد حدود ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه به پرونده های مالیاتی غیرفعال متصل نیستند و مابقی به پرونده های مالیاتی مربوطه مرتبط هستند.

تبدیل ۵۰۰۰۰۰ تومان به یک کارت

یکی از شهروندانی که برای خرید لوازم آرایشی و بهداشتی به فروشگاه بزرگی در خیابان سجاد مراجعه کرده بود، گفت: پس از انتخاب محصولاتم، فروشنده درخواست کرد ۵۰۰ هزار تومان به کارت یا حسابم واریز کند. وقتی علت را از او پرسیدم، گفت کارتخوان قطع شده است. ما فعلا از دستگاه کارتخوان استفاده نمی کنیم و یک کاغذ به من داد که شماره کارت روی آن نوشته شده بود.

وی ادامه می دهد: این موضوع حتی به اصناف کوچک هم سرایت کرده است و اصناف به صورت کارتی برای کالاهای خود مبالغی را مطالبه می کنند.

شهروند دیگری درباره تجربه مشابه خود می گوید: هفته گذشته پس از خرید کالاهایی مانند روغن نباتی، شکر و سایر کالاها، فروشنده منطقه موصل از من خواست ۸۰۰ هزار تومان به کارت واریز کنم. این روزها مردم غریبه نیستند. برخی از فروشندگان درخواست می کنند که پول نقد یا پول به حساب آنها واریز شود. وقتی دلیل آن را می پرسیم، نگران پرداخت مالیات بیشتر هستند. تقصیر مشتری چیست؟ برای ما که نحوه استفاده از نرم افزارهای بانکی را نمی دانیم، چرا باید به دنبال عابر بانک باشیم و در صف بایستیم؟ هزینه کارت به کارت بر عهده مشتری می باشد. آیا نظارتی در این زمینه وجود دارد؟

کارت پشت کارت باعث دردسر زیادی برای مردم می شود

بر اساس یادداشت های خبرنگار ایسنا، حتی برخی از پزشکان در تلاش برای دریافت حقوق هستند.

مرد جوانی که به یک درمانگاه در منطقه احمدآباد مراجعه کرده است، در این رابطه می گوید: در مطب برخی از پزشکان وجه نقد پذیرفته می شود و برخی اصرار به پرداخت کارت دارند. این قضیه دردسرهای زیادی برای مردم ایجاد کرد. گرفتن وجه نقد، یافتن عابر بانک، در صف ایستادن و … برای بیمار یا همراهانش مشکل ایجاد می کند. وقتی به این قضیه نقد می شود با رفتار خارق العاده منشی مواجه می شویم.

در همین راستا احمدرضا مدبرنیا، مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، درباره فرار مالیاتی برخی اتحادیه ها و صاحبان مشاغل با استفاده از کارت به کارت، با توجه به برقراری ارتباط نقطه به نقطه گفت: فروش دستگاه ها به سامانه بایگانی مالیاتی همه حساب های بانکی مشمول حسابرسی هستند، اما معامله ای منبع درآمد محسوب نمی شود مگر اینکه آن معامله منبع درآمدی داشته باشد. بنابراین معامله به تنهایی مشمول مالیات نیست. اقدامات انجام شده توسط مؤسسه مالیاتی این است که کلیه حساب های بانکی را به صورت کارت به کارت، وجه نقد و یا انواع چک های مبادله شده بین مدعیان یا افراد در اختیار مؤسسه قرار می دهد.

متخلفان مشمول جریمه ای معادل ۳۰ درصد مالیات تعیین شده خواهند بود

مدپرنیا ادامه می دهد: نکته ای که در مورد کتمان درآمد وجود دارد این است که در اعمال ماده ۱۹۲ نه تنها مالیات مطالبه نمی شود بلکه مشمول جریمه ای معادل ۳۰ درصد مالیات تعیین شده نیز خواهید شد و این تخلف غیرقابل گذشت است. ماده ۲۷۴ مقرر می دارد: هر کس درآمدی را کتمان کند جرم مالیاتی محسوب می شود و از این نظر جرم شخص از درجه شش است که قوه قضائیه به آن رسیدگی می کند. ما افراد را در کارگروهی طبق ماده ۲۷۴ غربالگری می کنیم و در صورت تایید، موضوع به دادگاه ارسال می شود. دادگاه در این خصوص حکم لازم را صادر می کند.

وی با اشاره به سامانه شکایات مردمی گفت: سامانه ای با شماره ۱۵۲۶ وجود دارد که مردم می توانند با آن تماس بگیرند و گزارش های خود را در خصوص فرار مالیاتی به ما ارسال کنند و اگر در این زمینه سوال یا ابهامی داشتند می توانند همانطور که فکر می کنیم با ما در ارتباط باشند. در نظر گرفتن. در آن چیزها