شایعات نادرست در مورد زایمان طبیعی


گروه زندگی ایرنا – زایمان طبیعی همیشه با هشدارها و هشدارهای زیادی همراه بوده است. بسیاری از مادران ترجیح می دهند سزارین شوند، اما تسلیم زایمان طبیعی نمی شوند. همه اینها به خاطر حرف ها و صحبت هایی است که باعث شده مادران یک ترس غیرمنطقی از زایمان طبیعی ایجاد کنند و از این مدل زایمان بترسند. در این رابطه مریم فرحانی فرهانی دکتری بهداشت باروری، استادیار دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی در تهران و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران در این گفتگو از جزئیات زایمان طبیعی می گوید و به سوالات بسیاری از مادران درباره این موضوع پاسخ می دهد. .

شایعات نادرست در مورد زایمان طبیعی

خانم دکتر چرا می گویند درد زایمان اغراق آمیز است؟ آیا ایجاد ترس است که باعث کاهش چشمگیر تعداد زایمان های طبیعی در بیمارستان ها شده است؟

زایمان طبیعی فرآیندی است که به ماهیت بدن بستگی دارد. به همین دلیل، دردهای زایمان نیز بر اساس ماهیت بدن مادر است و بیش از آن چیزی نیست که مادر باردار تحمل کند. هر چه تداخل و دستکاری در مراحل زایمان کمتر باشد، درد کمتر و زایمان خوشایندتر خواهد بود. امروزه به این مدل زایمان، زایمان فیزیولوژیک گفته می شود که در اکثر کشورها انجام می شود و در بسیاری از بیمارستان ها و زایشگاه های ایران انجام می شود. در زایمان فیزیولوژیک، مادر در زایمان شرکت می کند و منفعل نیست و با ماما یا متخصص زنان، مراحل زایمان را طی می کند و خاطره خوشی در حافظه او ثبت می شود.

شایعات نادرست در مورد زایمان طبیعی

دلیل اینکه بیشتر مادران ترجیح می دهند سزارین شوند چیست؟ آیا مادرانی هستند که نتوانند درد زایمان طبیعی را تحمل کنند؟

هزاران سال است که مادران در سراسر جهان فرزندان خود را به طور طبیعی به دنیا می آورند و هیچ زنی نیست که توانایی زایمان طبیعی را نداشته باشد، زیرا این نوع زایمان طبیعت زنانه است. ترس از زایمان طبیعی مهمترین عامل است. این ترس باعث دردهای غیر قابل تحمل و ناخوشایندی مادر می شود. این در حالی است که درد طبیعی ناشی از زایمان با طبیعت بدن مادر مطابقت دارد و با شدت بیشتری شبیه درد قاعدگی است، اما از توانایی مادر برای تحمل آن فراتر نمی رود.

الگوی درد زایمان طبیعی به این صورت است که در هنگام زایمان، درد به مدت ۴۰ تا ۶۰ ثانیه شروع می شود، سپس بدن به مدت دو دقیقه استراحت می کند و درد دوباره عود می کند. یعنی دردهای زایمان از ابتدا با شدت زیاد شروع نمی شود و به تدریج شروع می شود و با انقباضات و انقباضات رحم برای دفع جنین ادامه می یابد و در مرحله آخر تشدید می شود.

شایعات نادرست در مورد زایمان طبیعی

در نتیجه درد زایمان مداوم نیست و الگوی این دردها به گونه ای است که مادر می تواند بین درد زایمان استراحت کند. با انجام حرکات چرخشی لگن، راه رفتن آزادانه در اتاق زایمان، ماساژ زایمان، موسیقی درمانی، رایحه درمانی و آب درمانی که با آموزش و راهنمایی ماما آموزش دیده انجام می شود، می توان شدت و مدت زمان این دردها را کاهش داد. حال آنچه باعث دردهای شدید زایمان می شود، ترس از ناشناخته بودن زایمان طبیعی، علاقه به شایعات و عدم آگاهی مادران به ویژه مادرانی که برای اولین بار زایمان می کنند باعث این ترس و در نتیجه ترس شدید نیز می شود. منجر به استرس می شود و درد شدید می شود.

چه راهکارهایی برای کاهش این ترس وجود دارد؟ آیا این درست است که در این زمینه آموزش فرهنگی باید از سنین نوجوانی دختران تشکیل شود؟

باید به کاهش ترس ناشناخته مادر از زایمان طبیعی کمک کنیم و امروزه در اکثر مراکز بهداشتی و درمانی و مشاوره مامایی کلاس های دوران بارداری برای مادران باردار تشکیل می شود. در این فصول مادر از روند بارداری و مراحل زایمان آگاه است و به تمام سوالات و شبهات او که باعث ترس و اضطراب او از زایمان می شود پاسخ داده می شود. به عنوان مثال در این دوره برای مادران تورهای بیمارستانی و زایمانی داریم تا از محیط و فضای زایمان آگاهی کامل داشته باشند و نگرانی های خود را از قبل برطرف کنند. حتی در این مدت، پدران نیز می توانند در کلاس ها شرکت کنند تا بتوانند وضعیت روحی مادر باردار را درک کنند و تا اتمام مراحل زایمان در کنار همسران خود باشند. همچنین مادران باردار با شرکت در کلاس های آموزشی از حقوق خود برای تعیین نوع زایمان در اتاق زایمان آگاه می شوند و این امر باعث کاهش اتفاقات ناخوشایند هنگام زایمان می شود. در عوض، زنان و دختران جوان باید از قبل درباره این نوع زایمان و کمترین خطرات آن برای سلامتی خود بدانند.

بسیاری از روانشناسان معتقدند حضور شوهر در اتاق زایمان می تواند باعث دلگرمی زن شود، آیا در زمان زایمان طبیعی آیا شوهر می تواند در اتاق زایمان حضور داشته باشد؟

در اکثر بیمارستان ها این شرایط برای ورود پدر به اتاق زایمان فراهم است. حتی در بیمارستان های دولتی. البته بهتر است مادر در اتاق زایمان توسط یک همراه آموزش دیده همراه باشد که قبلاً با مادر در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کرده است. آموزش پدر به داشتن یک همراه موثر کمک می کند، اما وجود یک همراه آموزش ندیده در اتاق زایمان می تواند برای مادر استرس زا باشد. حتی در اکثر بیمارستان ها ممکن است در صورت تمایل مادر باردار از یک ماما بخواهد که او را همراهی کند تا با کمک و راهنمایی او مراحل زایمان راحت تر و دلپذیرتر شود.

شایعات نادرست در مورد زایمان طبیعی

آیا این شایعه که پزشک گاهی زایمان طبیعی را به سزارین می کشد درست است؟

نه این اصلا درست نیست. از آنجایی که زایمان منحصر به فرد و کاملا غیرقابل پیش بینی است، ممکن است در روند زایمان طبیعی وقفه یا وقفه ایجاد شود و با وجود درد و انقباضات در رحم، کار مادر پیش نمی رود که در این صورت نجات جان مادر است. مادر و جنین علیرغم میل مادر پزشک مجبور به عمل سزارین می شود.

همچنین به خاطر داشته باشید که زایمان یک کار گروهی است. پزشک با تعدادی ماما این مراحل را زیر نظر دارد، بنابراین نمی توان تصور کرد که گروهی از افراد اصول اخلاقی را زیر پا بگذارند و این موضوع بسیار دور از عقل است.

برخی شایعات در مورد زایمان طبیعی می گویند فشار بر مغز جنین هنگام عبور از کانال واژن. آیا زایمان طبیعی و استرس ناشی از آن به کودک آسیب می رساند؟

این شایعات صحت ندارد، در صورت صحت، همه نوزادان باید قبل از تولد طبیعی زندگی خود را با نقص مغزی شروع می کردند! همانطور که گفتم زایمان طبیعی به قدمت عمر انسان در این کره خاکی است. پس این شایعات اصلا صحت ندارد. تحقیقات انجام شده در کشورهای مختلف به ویژه در مورد هوش کودکان نشان داده است که کودکانی که از طریق زایمان طبیعی به دنیا آمده اند در مقایسه با کودکانی که سزارین شده اند، دارای بهره هوشی بالاتری هستند. چرا؟ زیرا جنین در انقباضات رحم مادر تحت محرکی که رخ می دهد و به نوعی درگیر می شود، هوشیارانه رفتار می کند. این تحریک فیزیکی باعث می شود جنین هوشیارتر از نوزادانی که به روش سزارین متولد می شوند. از سوی دیگر، کانال زایمان حاوی بافت های نرم است و در هنگام زایمان نوزاد را به سمت پایین هدایت می کند. این اتفاق به یکباره و تحت فشار ناگهانی رخ نمی دهد، بلکه این روند ساعت ها طول می کشد و در نتیجه کودک آسیبی نمی بیند.

شایعات نادرست در مورد زایمان طبیعی

آیا استرس زایمان طبیعی باعث فشار به سر جنین و تغییر وضعیت سر جنین می شود؟

خیر همانطور که اشاره کردم در هنگام زایمان طبیعی سر جنین از کانال زایمانی که پوشیده از ماهیچه و بافت نرم است عبور می کند. بنابراین فشار رحم تنها باعث حرکت جنین در خارج از بدن مادر می شود. در برخی موارد، شکل سر جنین ممکن است کمی تغییر کند تا با لگن و کانال زایمان مادر مطابقت داشته باشد. این به دلیل شکاف بین استخوان های سر جنین ایجاد می شود و در عرض ۲۴ ساعت پس از تولد، سر نوزاد به حالت اولیه خود باز می گردد و تغییر وضعیت سر برطرف می شود. زیرا به دلیل حرکت استخوان های سر نوزاد در اوایل زندگی، استرس و آسیب اضافی به مغز و سر وارد نمی شود.

برخی از مادران فکر می کنند که زایمان طبیعی باعث ریزش رحم و فک مادر می شود؟ این چقدر صحت دارد؟

افتادگی رحم علل مختلفی دارد. از جمله چاقی، یبوست مزمن، سرفه های مداوم، بلند کردن مداوم اجسام سنگین و غیره. بنابراین، همه افتادگی های رحم را نمی توان به بارداری و زایمان نسبت داد. البته بارداری های مکرر با پریودهای کوتاه می تواند منجر به افتادگی رحم شود. اما نوع زایمان تاثیر زیادی در این امر ندارد زیرا مدت زمان خارج شدن نوزاد از کانال زایمان در زایمان طبیعی بسیار کوتاه است. همچنین از آنجایی که بافت های نگهدارنده رحم حالتی عضلانی و ضربانی دارند، می توان با انجام تمرینات عضلات کف لگن در دوران پس از زایمان، رحم را به حالت اولیه بازگرداند و از افتادگی رحم جلوگیری کرد.

شایعات نادرست در مورد زایمان طبیعی

مادران چه زمانی باید ورزش را شروع کنند و برای جلوگیری از افتادگی رحم نتایج بهتری بگیرند؟

بهترین زمان ۱۰ روز پس از زایمان یا زمانی است که مادر درد نداشته باشد. به طور کلی زمان طلایی این تجارت ۴۰ روز تا ۶ ماه پس از زایمان است. اما شروع در هر زمان می تواند افتادگی رحم را با ورزش بهبود بخشد. ورزش های کف لگن برای خانم ها در هر سنی و در هر دوره ای توصیه می شود و انجام این کار به صورت روزانه به اندازه مسواک زدن ضروری است.

برخی معتقدند که زایمان طبیعی با درد بیشتر ورزشکاران مرتبط است. درسته؟

خیر. هر چه بافت عضلانی بیشتر باشد، زایمان راحت تر است. به همین دلیل ورزش های بارداری به سلامت بافت های عضلانی بدن کمک زیادی می کند و به شدت توسط مادران توصیه می شود.

شایعات نادرست در مورد زایمان طبیعی

آیا در ایران می توان مانند قبل زایمان طبیعی در منزل انجام داد؟

متاسفانه نه. امروزه در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند هلند، آلمان، انگلستان و … زایمان در خانه توسط ماماها انجام می شود. در این کشورها، ماماها از احترام بالایی برخوردارند و خدمات مامایی به طور کامل تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند. زایمان در این کشورها معمولاً توسط ماما انجام می شود و تنها در صورت بروز مشکل و عوارض از حضور متخصص زنان استفاده می شود. مراقبت های دوران بارداری و پس از زایمان نیز بر عهده ماماها است و ماماها باید پس از زایمان به طور مرتب به خانه مادر مراجعه کنند و وضعیت او و نوزاد را زیر نظر داشته باشند.

همچنین در مورد شیردهی، تمرینات لگنی، ترمیم زخم های حاصل از زایمان سزارین و … به مادران توصیه های لازم را ارائه می دهد. از آنجایی که ماماها زمان و فرصت بیشتری برای ارائه مراقبت ها و مشاوره های دوران بارداری دارند، با ارائه آموزش های لازم به مادر، می توانند خدمات کاملی را به مادر باردار ارائه دهند. این امر همچنین به کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی کمک می کند و اگر خدمات مامایی در ایران به طور کامل تحت پوشش بیمه باشد، مادران باردار می توانند هزینه کمتری برای مراقبت کامل بارداری تحت نظارت ماما بپردازند. فقط در موارد حاملگی غیرطبیعی و پرخطر به پزشک متخصص ارجاع داده می شوند. اصلاح نظام ارجاع در مامایی و زنان قطعا باعث کاهش هزینه های درمانی و ارائه خدمات بهتر به مادران می شود. قطعا با مشارکت فعال ماماها در مراقبت از بارداری و زایمان، تعداد زایمان های طبیعی نیز افزایش می یابد.