سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به لرستان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، مهندس رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر روز جمعه ۲۲ آبان ماه به منظور آغاز به کار ساخت کارخانه مهم در شهرستان سلس به منطقه لرستان رفت.

طرح احداث کارخانه مفتول فولادی در سلچ با سرمایه گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و حوضچه فولادی در زمینی به مساحت ۵ هکتار زمینه تولید ۱۵۰۰۰ تن محصول را فراهم می کند. سیم فولادی (سیم فولادی مورد استفاده در قاب های شعاعی).

با راه اندازی این کارخانه ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.

با ساخت این مجتمع صنعتی قسمت زیادی از نیاز کشور به مفتول فولادی تامین می شود.

در این شهر مشکلی از نظر تامین آب، برق و گاز وجود ندارد و با تامین زمین در شهرک صنعتی، احداث این کارخانه مشکل زیست محیطی نخواهد داشت، اما زمینه اشتغال پایدار را فراهم می کند.

با توجه به اهمیت تایر به عنوان یک محصول استراتژیک و کمبود عرضه داخلی، ایجاد ظرفیت تولید تایر کاملا ضروری است و مفتول فولادی به عنوان ماده اولیه در این محصول استفاده می شود.

در حال حاضر نیاز کشور به مفتول فولادی حدود ۱۰ هزار تن در سال است و دو واحد تولیدی در استان های ایلام و زنجان وجود دارد که در مجموع حدود ۵۰ درصد نیاز کشور را تامین می کنند و بخش زیادی از این نیاز از کشور وارد می شود. خارج از کشور؛ از این رو با توجه به پروژه های در دست ساخت کشور که دو واحد آن خرم آباد و الیگودر صنعت لاستیک در لرستان است، با راه اندازی زنجیره تولید در استان، نیازهای آتی کشور که حدود ۱۵ هزار است. تن در سال نیز ارائه خواهد شد.