زندگینامه امام حسن عسکری (ع) + فرزندان ، احادیث ، علت و تاریخ شهادت


به گزارش ایمنا ، امام حسن عسکری (علیه السلام)ع) آنها بیشتر عمر خود را در زندان های خلفای عباسی گذراندند و ارتباط بسیار محدودی با شیعیان داشتند. از ویژگیهای بارز این امام بزرگوار می توان به سخاوت ، گذشت ، عبادت ، مهربانی ، صبر و شکیبایی اشاره کرد.

ولادت و محل ولادت امام حسن عسکری (ع)ع)

اکثر منابع ذکر کرده اند که امام حسن عسکری (علیه السلام)ع) آنها در 8 ربیع الثانی 232 هجری قمری در مدینه متولد شدند ، اما در برخی منابع سامرا به عنوان محل تولد آنها ذکر شده است.

زندگینامه امام حسن عسکری (ع)ع)

امام حسن عسکری (ع)ع) فرزند دهمین رهبر شیعیان امام هادی (ع)ع) هست یک. مادرش حدیث یا حدیطه نام داشت ، اما در برخی منابع نام مادرش سوزان است ، اسفان و سلیل نیز ذکر شده است. امام حسن عسکری (ع)ع) در کودکی ، آنها و پدرشان توسط خلفای عباسی به اجبار به عراق اسکان داده شدند و در شهر سامرا ، پایتخت وقت عباسیان ساکن شدند. او بیشتر عمر خود را سپری کرد به ویژه آنها همچنین دوران امامت را در سامرا زیر نظر خلفای عباسی گذراندند. از آنجا که خلفای عباسی نگران نفوذ امام و موقعیت اجتماعی وی بودند ، شیعیان حرکات وی را از نزدیک دنبال می کردند. امام (ع) آنها همچنین از طریق نمایندگان خود با شیعیان ارتباط برقرار کردند. یکی از این نمایندگان عثمان بن سعید نام داشت که معاون ویژه امام زمان (عج) بود.عجیب) همچنین بود.

زندگینامه امام حسن عسکری (ع) + فرزندان ، احادیث ، علت و تاریخ شهادت

امام حسن عسکری (ع)ع) امام من چیست؟

این امام بزرگوار یازدهمین رهبر شیعیان است.

عنوان امام حسن عسکری (ع)ع)

بعضی از لقب های امام هادی یازدهم ، نقی ، رفیق ، صامت ، خالص ، سراج ، تاکی و زکی گفته شده است ، اما مشهورترین عنوان وی عسکری است. عسکر نام بدنام سامرا است که به معنی محل استقرار ارتش است. عسگری منسوب به عسکر است و از آنجا که او بیشتر عمر خود را در سامرا گذراند ، به امام حسن عسکری نسبت داده می شود (ع) معروف شدند. همچنین در برخی منابع نام مستعار وی ابومحمد، ابوالحسن ، ابوالحجه و ابوالقائم تحت عنوان.

همسر امام حسن عسکری (ع)ع)

حروف متعدد مانند گل نرگس ، ریحان ، سوسن ، صقیل و مریم برای همسر امام حسن عسکری (علیه السلام)ع) این در منابع ذکر شده است ، و اطلاعات مفصلی در این مورد وجود ندارد. شاید یکی از دلایل پنهان کردن ولادت امام مهدی (عج) باشد.عجیب) بود. در روایت عامه آمده است که نرگس خاتون ، دختر امپراتوری روم شرقی ، همسر امام یازدهم و مادر مهدی موعود (عجیب) هست یک.

فرزندان و جانشین امام حسن عسکری (علیه السلام)ع)

بر اساس اکثر منابع شیعه ، امام زمان (عج)عجیبتنها فرزند امام حسن عسکری (ع)ع) و بعد از او به امامت رسیدیم. بر اساس منابع دیگر ، او 3 پسر و 3 دختر داشت.

زندگینامه امام حسن عسکری (ع) + فرزندان ، احادیث ، علت و تاریخ شهادت

مدت تصدی امامت امام حسن عسکری (ع)ع)

امام حسن عسکری (ع)ع) در سال 254 هجری قمری و پس از شهادت پدر بزرگوارشان ، طبق وصیت و حدیث امام هادی (علیه السلام)ع) به امامت رسیدند. دوران امامت وی ​​شش سال به طول انجامید.

دشمنان امام حسن عسکری (ع)ع)

امام حسن عسکری (ع) در شش سال امامت خود با سه خلیفه عباسی به نامهای معتز ، مهتدی و معتمد همراه بود که هر یک سعی کردند امام را شکنجه کنند. معتز امام را زندانی کرد و دستور داد او را بکشند که سه روز بعد توسط ترکان کشته شد. پس از او ، مهتدی علاوه بر زندانی کردن امام ، تصمیم به کشتن او گرفت ، اما ترکان نیز او را کشتند.

شهادت امام حسن عسگری (ع)

امام حسن عسکری (ع) در هشتم ربیع الاول سال 260 هجری قمری در شهر سامرا به دستور معتمد عباسی و با مسمومیت به شهادت رسید.

محل دفن امام حسن عسگری (ع)

پیکر پاک این امام بزرگوار در کنار حرم پدرش در سامرا به خاک سپرده شد. بعدها در این محوطه زیارتگاهی ساخته شد که به زیارت عسکری معروف است و یکی از زیارتگاه های شیعه در عراق است.

زندگینامه امام حسن عسکری (ع) + فرزندان ، احادیث ، علت و تاریخ شهادت

حدیث امام حسن عسکری (ع)

از این امام بزرگوار احادیث زیادی در زمینه تفسیر قرآن ، اخلاق ، فقه ، مسائل ایمانی ، نماز و زیارت منتقل شد که برخی از آنها عبارتند از:

  • لا تُمارِ فَيَذْهَبَ بَهاؤُكَ وَا تُمَازِحْ فَيُجْتَرَأَ عَلَيْكَ: بحث نکنید که ارزش در راه است و شوخی نکنید که آنها در برابر شما شجاع خواهند بود.
  • اک أدبا تَجنُّبُکَ ما تَكرُُ مِ غَیرکَ: در مقام ادبیات ، کافی است از آنچه برای دیگران نمی پسندید دوری کنید.
  • لَيْسَتِ الْعِبادَةُ كَثْرَةُ الصّامِ وَالصَّلاةِ ، وَنَّمَا الْعِبادَةُ كَثْرَةُ التَّفَّكُرِ فى مْر اللَّهِ:
  • ل النّاسِ وحَةّ أَلْحُقُودُ: شخص شرور راحت ترین فرد است.
  • لْغَضَبُ مِفْتاحُ لِّ شَرٍّ: خشم کلید همه بدی هاست.

دیدگاهتان را بنویسید