روغن پالم چیست؟ آیا از خطرات روغن پالم اطلاع دارید؟


روغن پالم چیست؟ آیا از خطرات روغن پالم اطلاع دارید؟

روغن پالم مانند روغن زیتون یا روغن کانولا ممکن است جزء اصلی آشپزخانه شما نباشد. اما محققان در حال بررسی مزایا و معایب این روغن گرمسیری گسترده هستند.

روغن پالم به عنوان یک عنصر در بسیاری از غذاهای فرآوری شده ذکر شده است. اما س theال این است که با توجه به تبلیغات منفی در مورد این روغن ، این روغن چگونه با سایر روغن های پخت و پز مقایسه می شود و آیا آنقدر که متخصصان تصور می کردند برای شما مضر است؟

روغن پالم و مضرات آن

نگاهی گذرا به این روغن مرموز

روغن پالم یکی از پرکاربردترین روغن های گیاهی است و در نیمی از غذاها و غذاهای متداول مصرفی ، از تنقلات گرفته تا لوازم آرایشی ، یافت می شود.

تولید جهانی نفت از 15 میلیون تن در سال 1995 به 66 میلیون تن در سال 2017 افزایش یافت. ویژگی های مطلوب برای صنایع غذایی (نقطه دود نسبتاً زیاد و حالت نیمه جامد در دمای اتاق) ، و همچنین حمایت از استراتژی ها برای اطمینان از اینکه سیاست های دولت از توزیع ، تولید و استفاده از روغن پالم حمایت می کند.

در حالی که این عوامل حاوی روغن پالم دارای مزایای آشکاری برای صنایع غذایی هستند ، روغن حاوی درصد بسیار بالاتری از چربی اشباع شده نسبت به سایر روغن های گیاهی است. در حالی که اثرات منفی آن بر سلامت مورد بحث است ، متاآنالیز افزایش مصرف روغن پالم در 23 کشور جهان ارتباط قابل توجهی با مرگ و میر بیشتر ناشی از بیماری عروق کرونر قلب نشان داد.

یک مطالعه منظم دیگر نشان داد که مصرف روغن پالم سطح کلسترول لیپوپروتئین آتروژنیک با چگالی پایین را در خون افزایش می دهد. در اوایل سال 2003 ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO) شواهدی را توصیف کردند که نشان می دهد مصرف چربی اشباع شده خطر بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

روغن پالم چیست؟

روغن پالم چیست؟

روغن نخل از میوه درخت نخل به دست می آید ، درختی که عمدتا در آب و هوای گرم مانند آفریقا و آسیا رشد می کند. شایان ذکر است که این درخت در جنگل های بارانی رشد می کند و جالب است بدانید که برداشت این نوع روغن به دلیل بسیاری از آثار منفی منفی زیست محیطی مورد انتقاد قرار گرفته است.

از آنجا که ایالات متحده افزودن چربی های ترانس به غذا را ممنوع کرده است ، بسیاری از تولیدکنندگان به روغن پالم که جایگزین ارزان قیمت است ، روی آورده اند.

بر اساس گزارش USDA ، روغن پالم دارای مزایای تغذیه ای مشابه سایر روغن های آشپزی است. یک قاشق غذاخوری حاوی حدود 120 کالری و 14 گرم چربی است که شامل 7 گرم چربی اشباع (همان مقدار روغن) ، 5 گرم چربی اشباع نشده سالم برای قلب و 1.5 گرم چربی اشباع نشده است.

روغن پالم همچنین دارای 2 گرم ویتامین E و 1 گرم ویتامین K است.

این اعداد به جز نوع چربی مشابه روغن زیتون است. یک قاشق غذاخوری روغن زیتون حاوی تنها 2 گرم چربی اشباع (که ممکن است در بیماری های قلبی نقش داشته باشد) است که 10 گرم چربی اشباع نشده است.

روغن پالم نسبت به سایر روغن های گرمسیری مانند روغن نارگیل و روغن هسته خرما دارای چربی اشباع کمتری است.

از روغن پالم استفاده کنید

روغن پالم چگونه استفاده می شود؟

روغن پالم تقریباً در همه غذاها یافت می شود. حدود 50 درصد غذاهای بسته بندی شده در سوپرمارکت ها از پیتزا ، دونات و شکلات گرفته تا دئودورانت ها ، شامپوها ، خمیردندان ها و رژ لب ها را شامل می شود. همچنین در خوراک دام و سوخت های زیستی در بسیاری از نقاط جهان استفاده می شود.

روغن پالم اغلب به غذاهای راحت در فروشگاه اضافه می شود. بسیاری از غذاهای آماده مانند کره بادام زمینی و کرم قهوه حاوی روغن پالم هستند. ” همچنین می توان آن را در بسیاری از مارک های بستنی ، خمیر پیتزا ، نان ، غذاهای منجمد ، سوپ های بسته بندی شده ، سس ها ، دسرها و تنقلات مانند کوکی ها و چیپس یافت. علاوه بر این ، روغن پالم در برخی از محصولات زیبایی و زیبایی مانند رژ لب ، شوینده ها و صابون ها وجود دارد.

روغن پالم به دلیل دودی زیاد در آشپزی نیز استفاده می شود. این بدان معناست که برای پخت در دمای بالا مناسب تر است.

به طور کلی ، هرچه روغن تصفیه شده تر باشد ، دود آن بیشتر می شود ، زیرا تصفیه ناخالصی ها و اسیدهای چرب آزاد را که می توانند روغن را دود کنند حذف می کند.

از نظر طعم ، روغن پالم در دهان خامه تر می شود و غذا را چاق می کند. روغن پالم نیز همه کاره است. “می توان آن را پردازش و مخلوط کرد تا محصولات متنوعی با ویژگی های مختلف تولید شود.”

چرا نظرات منفی در مورد این روغن وجود دارد؟

روغن پالم یکی از عوامل اصلی جنگل زدایی در جنگل های متنوع جهان بوده و می باشد و زیستگاه گونه های در خطر انقراض مانند اورانگوتان ها ، فیل های پیگمی و کرگدن سوماتران را از بین می برد.

این تلفات جنگلی ، همراه با تبدیل خاکهای ذغال سنگ نارس غنی از کربن ، میلیونها تن گازهای گلخانه ای به جو منتشر کرده و به تغییرات آب و هوایی کمک می کند. بنابراین ، به دلیل این حوادث ، مقاومت در برابر رشد درختان و استفاده از این روغن افزایش یافته است.

روغن مضر نخل

آیا روغن پالم برای شما مضر است؟

روغن پالم برای سلامتی مفید است. برخی مطالعات نشان داده اند که روغن پالم ممکن است به کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی و بهبود عملکرد مغز کمک کند.

روغن پالم سرشار از توکوترینول ها ، ویتامین E است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که توکسینول ها می توانند پیشرفت زوال عقل را کند کرده و خطر سکته مغزی را کاهش دهند.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: تغذیه و رژیم درمانی برای تناسب اندام و کاهش چربی

روغن پالم هنوز سالم ترین روغن برای پخت و پز نیست و هیچ فایده دیگری برای سلامتی ندارد. “این روغن حاوی حدود نیمی از چربی های خوب (غیر اشباع) و نیمی از غذاهای بد (اشباع) است ، اما در بسیاری از غذاهای مختلف یافت می شود و تشخیص این که آیا برای شما مفید است یا خیر ، برای محققان دشوار است.”

به یاد داشته باشید ، برخی از مطالعات حتی عوارض جانبی منفی را نشان می دهند. “مطالعاتی وجود دارد که مطالعات مربوط به فواید روغن پالم برای بیماری های قلبی را رد می کند.”

با روغن پالم آش نپزید.

آیا باید با آن آشپزی کرد؟

“توصیه می شود که روغن زیتون و روغن آووکادو بهترین گزینه ها برای پخت و پز باشند.”

روغن پالم در غذاهای فرآوری شده ای که از فروشگاه های مواد غذایی خریداری می کنید ، احتمالاً اشکالی ندارد ، اما مارک هایی را امتحان کنید که آن را مخلوط می کنند.

اگرچه روغن پالم به اندازه چربی های ترانس برای سلامتی شما مضر نیست ، اما بهتر است هنگام پخت و پز در خانه یا رستوران از روغن زیتون یا سایر روغن های سالم تر استفاده کنید.

اثرات بهداشتی مصرف روغن نخل در غذاها متفاوت است. برخی مطالعات مصرف روغن نخل را با افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر قلب ، افزایش سطح لیپوپروتئین با چگالی پایین ، کلسترول ، افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی و سایر عوارض جانبی مرتبط کرده اند.

سایر مطالعات هیچگونه عوارض جانبی یا حتی عوارضی برای مصرف روغن نخل نشان نمی دهند.

منابع:
www.who.int
www.health.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید