روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها


گروه ارنا زنده زمانی که این روستا توسط عده‌ای برای سکونت انتخاب شد، از مصالح خاصی برای ساخت خانه‌های آن استفاده نشد و مردم با ابزارهای اولیه شروع به کندن سنگ‌ها کردند تا بتوانند در آن پناه بگیرند. این روستا امروزه به یکی از مراکز مهم گردشگری استان آذربایجان شرقی تبدیل شده است. گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور برای دیدن این روستای صخره ای به این استان سفر می کنند. در کنار ظاهر و معماری جذاب کندوان، جاذبه های فراوان، هوای مطبوع کوهستانی، مردمی با سبک های مختلف زندگی و سوغاتی هایی مانند عسل، همگی کندوان را به مقصدی برای سفر تبدیل کرده اند.

روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها

تاریخچه روستای کندوان

در مورد پیشینه روستای کندوان نظرات مختلفی وجود دارد. برخی می گویند قدمت این روستا به ۶۰۰۰ سال قبل و برخی دیگر قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش می رسد. بر همین اساس، روایت های زیادی از تاریخ روستای کندوان وجود دارد که در یکی از آن ها آمده است: زمانی که مغول ها به ایران حمله کردند، مردم روستای هیلاور به این مکان کوچ کردند. روستای هایلیور روستایی کوچک در دو کیلومتری غرب شهر کندوان است. با ورود مغولان به ایران مردم این روستا به دشتی در کندوان مهاجرت کردند و پس از مدتی در صخره های این روستا حفر کردند تا مکانی مناسب برای پناه گرفتن داشته باشند و بدین ترتیب روستای کندوان با خانه های صخره ای شکل گرفت. . اما داستان دوم که به جرأت می توان باورپذیرتر بود، مربوط به مهاجران دریاچه ارومیه است. گفته می شود اجداد روستاییان کندوان امروزی در جزیره اسلامی شاهی واقع در دریاچه ارومیه زندگی می کردند. تا اینکه جنگ بزرگی بین دولت های عیلام و آشور در کنار دریاچه ارومیه در گرفت. در این جنگ، ایلامی ها مارهایی را در جزیره رها کردند تا مردم را مجبور به فرار کنند. اهالی روستا که مورد حمله یک مار بزرگ قرار گرفته بودند برای نجات جان خود مجبور به فرار از جزیره و دریاچه شدند. در مسیر خود به صخره های صخره ای کندوان می رسند و با کندن سنگ در دل کوه برای همیشه در این روستا ساکن می شوند.

نام روستای کندوان

در مورد نام روستای کندوان و داستان شکل گیری آن نظریات زیادی وجود دارد. برخی بر این باورند که کندوان ترکیبی از دو کلمه کند به معنای روستا و وان به مکانی است. برخی دیگر معتقدند کندوان از کلمه کندو گرفته شده است. زیرا در گذشته در این منطقه از زنبور عسل نگهداری می کردند. برخی دیگر می گویند این نام را به دلیل شکل و ظاهر صخره های کندوان که شبیه کندوی عسل است به این روستا داده اند. نظریه دیگری در مورد نام روستای کندوان می گوید که این نام از کلمه کندوان گرفته شده است. این کلمه از کندی به معنای خود + ایو به معنای خانه + ان مکان تشکیل شده است که در مجموع به معنای کندوان به معنای خانه خود است.

روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها

روستای کندوان کجاست؟

روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی در ۶۰ کیلومتری مرکز این استان یعنی شهر تبریز قرار دارد. این روستا از حومه شهر اسکوست در ۱۶ کیلومتری این شهر قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر است.

روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها

معماری روستای کندوان

به گواه شواهد، بارزترین ویژگی کندوان، معماری آن است. معماری این روستا صخره ای است و خانه های کندوان مانند خانه های دیگر روستاهای کوهستانی ایران به صورت پلکانی ساخته شده اند و کوچه های باریک با شیب تند این خانه ها را به هم متصل می کند. این صخره ها که در زبان محلی کاران و القبا نامیده می شوند به طور طبیعی و بدون دخالت انسان به وجود آمده اند. این مرزهای طبیعی به مردم این امکان را می داد که فضاهای متعددی را در درون خود بسازند، مانند خانه ها، انبارها و انبارها. تمام مصالح به کار رفته در این خانه ها سنگ، سنگ و چوب است، قسمت های مختلفی از جمله آشپزخانه، فضای نشیمن و … وجود دارد. ارتفاع برخی از سنگ ها به حدی بود که باعث تشکیل خانه های چند طبقه شده بود. طبقه همکف بیشتر برای نگهداری حیوانات، طبقه دوم و سوم برای اسکان و طبقه چهارم نیز به عنوان انبار استفاده می شود. آشپزخانه نیز خارج از محدوده ساخته شده است. طبقات خانه ها از بیرون با راه پله های سنگی به هم متصل شده اند و از داخل به هم متصل نیستند. جالب است بدانید در برخی از خانه ها سکوهایی وجود دارد که به عنوان محل خواب استفاده می شود. درهای ورودی خانه به دلیل سوراخ کاری محدود در صخره ها ارتفاع کمی دارند. ارتفاع درها معمولاً ۱.۵ تا ۱.۶ متر و عرض آن ۱ تا ۱.۳ متر است. و برای اینکه درها از ورود سرما و باران و برف به داخل خانه جلوگیری کنند، در داخل دیوارها ساخته می شدند. فضای بیرونی خانه ها که در مقیاس های شگفت انگیز نیز ساخته شده است. به عنوان مثال به دلیل نوع خاک کندوان آهکی، چاه فاضلاب قابل حفر نیست، به همین دلیل مردم برای رفع مشکل خود مخازنی را در خارج از محدوده راه اندازی می کنند. این مخازن به صورت اتاقک های دست ساز در دو طبقه ساخته می شد که زیرزمین آن محل جمع آوری فاضلاب بود. برخی از این مخازن دارای دو چاه هستند و زمانی که یکی پر می شود تا زمانی که خشک نشود استفاده نمی شود و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. در عین حال زباله های خشک شده از این فاضلاب ها خارج نمی شد و به عنوان منبع سوخت کوره ها و همچنین کود باغ ها و زمین های کشاورزی استفاده می شد. در گذشته فضای داخل سنگ ها را با استفاده از کوره گرم می کردند، اما بعدها که از نفت برای گرمایش استفاده می شد، کوره ها به آشپزخانه های خارج از مرز نیز منتقل شدند.

جاذبه های کندوان

روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها

دهکده راکی

بدون شک جاذبه اصلی این روستا خود روستا است. پیاده روی بین جاده های شیب دار این روستا و دیدن خانه های صخره ای آنقدر جذاب است که سیر نمی شوید. می توانید هنگام قدم زدن در روستا با مردم محلی معاشرت کنید و محصولات و صنایع دستی آنها را خریداری کنید. عکاسی در روستا یکی از مهم ترین تفریحات گردشگران در روستای کندوان است.

مسجد بزرگ

بزرگترین صخره یا صخره روستا به مسجد جامع معروف است. این صخره از چهار طبقه تشکیل شده که طبقه اول انبار، طبقه دوم فضای اصلی مسجد، طبقه سوم مسکونی و طبقه چهارم انبار است. محوطه خود مسجد به دو قسمت زنانه و مردانه تقسیم شده است. دیوارهای مسجد با گچ سفید پوشانده شده و اطراف آن با شمع و چراغ تزئین شده است. همچنین خروجی هایی برای قرار دادن چای وجود دارد.

روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها

موزه مردم شناسی کندوان

اگر می خواهید با معیشت و زندگی مردم بومی کندوان بیشتر آشنا شوید، می توانید به موزه مردم شناسی کندوان مراجعه کنید. این موزه که به عنوان یک موزه خصوصی در نظر گرفته می شود، فرصتی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند تا با فرهنگ مردم کندوان و نحوه زندگی آنها در این روستای صخره ای آشنا شوند.

روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها

مسجد کوچک

مسجد کوچکی که در طبقه ای صخره ای قرار دارد در گذشته برای نماز فجر مورد استفاده قرار می گرفت و متاسفانه امروزه این مسجد خالی از سکنه است و چیز زیادی باقی نمانده است.

آب معدنی کاناوان

یکی از معروف ترین و بهترین چشمه های آب معدنی در کندوان قرار دارد. آب این چشمه دارای خواص بسیار مفید و درمانی برای بیماری های کلیه و مجاری ادراری است. چشمه معدنی کندوان در دامنه کوه و در کنار دره سرسبز روستا قرار دارد و از طریق چندین شیر آب برای استفاده مردم در دسترس است.

ورود به روستای کندوان

اگر با هواپیما، قطار یا اتوبوس به تبریز سفر کرده اید، می توانید با اتوبوس هایی که پس از رسیدن به تبریز به کندوان می روند، به این روستا برسید. اما اگر با ماشین شخصی به تبریز سفر کرده اید، برای رفتن به روستای کندوان ابتدا باید به شهر اسکو در ۶۰ کیلومتری تبریز برسید. پس از رسیدن به اسکو، سمت جنوبی این شهر و خیابان چایکنار را طی کنید. پس از گذر از شهر اسفنج ها پس از طی ۷ کیلومتر به دوشاخه ای می رسید که در سمت چپ شما را به روستای کندوان می رساند.

روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها

اقامتگاه های کندوان

شما در روستای کندوان گزینه های مختلفی برای اقامت دارید:

صخره لاله کندوان هتل

هتل راک هوما کندوان

هتل نظری

هتل عمارت سنگی

هتل راک تورال

سوئیت راک پام کندوان

مسکن اکولوژیک در گونش کندوان

اقامتگاه بوم گردی آراز

اقامتگاه بوم گردی سهند کندوان

علاوه بر این اقامتگاه ها می توانید در مدت اقامت در آن روستا خانه هایی را نیز با قیمت کمتری در خود روستا اجاره کنید. به طور تقریبی هزینه اقامت در کندوان از شبی ۲۰۰ هزار تومان شروع می شود و تا ۱.۲ میلیون تومان می رسد.

مردم روستای کندوان

بی شک مردم بومی این منطقه یکی از جاذبه های روستای کندوان است. افرادی که ممکن است در ابتدا کمی خجالتی و ساکت به نظر برسند، اما وقتی کنارشان می نشینید متوجه گذر زمان نمی شوید. اهالی روستای کندوان نیز از طوایف اصیل ترک بوده و به زبان آذربایجانی صحبت می کنند. با توجه به شرایط جغرافیایی کندوان، شغل مردم این روستا بیشتر دامداری و فروش محصولات دامی، خشکبار و گاهی صنایع دستی است. اگر تجربه رفتن به این مکان را داشته اید حتما متوجه شده اید که دختران و زنان روستا کاملاً خجالتی هستند و اغلب دوست ندارند جلوی دوربین های گردشگران قرار بگیرند. مردم کندوان به دلیل زمستان های سرد و طولانی در این روستا، آداب و رسوم و جشن های ویژه ای برای فصل زمستان دارند که معروف ترین آن سنت چهار چهارشنبه است. یکی دیگر از رسوم جالب مردم کندوان که در روایات تاریخی به آن اشاره شده این است که هر پسری که قصد ازدواج دارد باید قبل از مراسم عروسی ابتدا برای خود و همسر آینده اش خانه ای در میان صخره های دست نخورده روستا بسازد.

روستای کندوان جریان زندگی در میان صخره ها

هدایای روستای کندوان

سوغات کندوان شامل غذاهای لذیذ و صنایع دستی است. این غذاها عبارتند از: فندق، بادام، میوه های خشک، عسل که معروف ترین آنها عسل است. در کنار این غذاهای لذیذ، می توانید صنایع دستی مانند قالی و قالی را نیز از مردم این روستا خریداری کنید و به عنوان سوغات این روستای زیبا تهیه کنید.

بهترین زمان برای سفر به کندوان

با توجه به اینکه این روستا در منطقه ای کوهستانی واقع شده است، بهترین زمان سفر به این روستا از ابتدای اردیبهشت تا پایان شهریور می باشد. البته توجه داشته باشید که اگرچه فصل تابستان از نظر آب و هوایی زمان مناسبی برای سفر به کندوان است، اما در این مدت حجم سفر به این منطقه بیشتر است و ازدحام ممکن است کمی پر سر و صدا باشد.

اگر قصد سفر به این منطقه زیبا و دلپذیر را دارید تا چند روزی از هیاهوی شهرنشینی و خانواده های بین دیوارهای بتنی و فلزی خلاص شوید و در طبیعت بکر این منطقه در میان صخره ها بمانید، توجه کنید مردم بومی این منطقه و حرم به عنوان مهمان این روستا موظفیم به قوانین آنها احترام بگذاریم و در امر معیشتی آنها دخالت نکنیم. بیاد داشته باشیم که این تفاوت های فرهنگی زیبا هستند که برای آشنایی با این تفاوت ها سفر می کنیم.