رازمان را به چه کسی بگوییم؟گروه زندگی ایرنا – در طول سفر ممکن است با مسافر دیگری دوست شوید و دل خود را به روی او باز کنید و رازهای خود را به او بگویید. بعد از پرواز چند ساعتی با دوستتان خداحافظی می کنید. پس از آن خداحافظی، شما دو نفر غریبه می شوید، بنابراین احتمال کمی وجود دارد که هر یک از شما به آنچه می دانید توهین کنید. نتیجه این عمل این است که به خاطر حرف هایی که به طرف مقابل زدید سبک شوید.

در سال‌های اخیر، این روابط کوتاه‌مدت کمتر شده است و حتی همین همسفر ممکن است بعداً به دوست آنلاین شما در اینستاگرام تبدیل شود. روابط طولانی مدت مزایای زیادی دارد، اما احتمال سوء استفاده از اسرار یا به اشتراک گذاشتن رازها با دیگران را نیز افزایش می دهد.

افرادی که انتخاب می کنید به آنها اعتماد کنید باید قابل اعتماد باشند، شما را بپذیرند و مایل به شنیدن اسرار شما باشند. اولین کسانی که می توانند اسرار شما را بشنوند دوستان نزدیک، اعضای خانواده و همسرتان هستند. می توانید به این افراد اعتماد کنید تا اطلاعات مهم و خصوصی را به شما بگویند.

چگونه فرد مناسب را انتخاب می کنید؟

فهرستی از افرادی که به آنها اعتماد دارید و احساس می کنید می توانید اسرار خود را با آنها در میان بگذارید تهیه کنید. اگر تعداد افراد این لیست زیاد است، به شما تبریک می گویم! شما ارتباطات نزدیک زیادی دارید که بسیار ارزشمند هستند، اما لازم نیست همه رازهای خود را به آنها بگویید. معیارهایی را که برای اعضای لیست تعیین کرده اید تعریف کنید، سپس معیارهای جدیدی را اضافه کنید و تا جایی که می توانید افراد زیادی را انتخاب کنید. به این ترتیب تصمیم گیری برای شما راحت تر خواهد بود.

هنگام نوشتن لیست، به نظرات، تمایلات و ویژگی های شخصیت افراد توجه کنید. آنها باید توانایی شنیدن رازهای شما را داشته باشند.

یک شخص مخفی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در سال ۲۰۱۸، مطالعه ای در مورد اینکه مردم برای به اشتراک گذاشتن رازهای خود به چه کسانی اعتماد دارند، انجام شد. بر اساس این تحقیق، مهربانی، همفکری و قاطعیت سه ویژگی مهم افراد قابل اعتماد است. محققان به این نتیجه رسیدند که مهربانی و صلابت باعث می شود گوینده به شنونده اعتماد کند و رازهای او را در میان بگذارد. سپس این اشتیاق و پذیرش است (یک طرز تفکر مشابه) که گوینده را ترغیب می کند تا اسرار دیگری را به شخص مورد اعتماد بگوید.

البته این ویژگی ها معیار دقیقی برای سنجش میزان محرمانگی افراد نیست و بر اساس تحقیقات و نظرسنجی از افراد به دست می آید. فردی که برای گفتن راز خود انتخاب می کنید ممکن است ذهنیتی مشابه شما نداشته باشد، اما می تواند باورها و رازهای شما را بشنود و سپس راه درست را به شما نشان دهد و به شما کمک کند تصمیم بگیرید. چنین فردی اجازه نمی دهد که قضاوت ها و نظرات شخصی اش بر راه حل آنها در مورد شما یا رابطه اش با شما تأثیر بگذارد.

در زیر به بررسی ویژگی هایی می پردازیم که معمولاً باعث جلب اعتماد افراد می شود.

۱. مهربانی و شفقت

افراد قابل اعتماد افرادی دلسوز هستند که می توانند با دیگران همدردی کنند و بدون قضاوت دیگران به رازهای آنها گوش دهند. این افراد به حرف های شما گوش می دهند و شما را درک می کنند. این فرد بدون غرق شدن در غم و اندوه و مشکلات شما در کنار شما خواهد بود و سعی می کند هر کاری که می تواند انجام دهد تا حال شما را بهتر کند.

افراد خوب افرادی هستند که می توانید بدون ترس از قضاوت شدن یا شنیدن توصیه های کلیشه ای با آنها همدردی کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که مهربانی به تنهایی کافی نیست. شاید آن شخص خوب باشد، شما را با آغوش باز می پذیرد و به حرف های شما گوش می دهد، اما آنقدر به شما متعهد نیست که راز شما را برای خودش نگه دارد و به دیگران نگوید. بنابراین باید معیارهای مختلفی برای انتخاب دوست مخفی داشته باشید تا بعداً دچار مشکل نشوید.

۲. تخفیف

بیایید مثالی بزنیم تا توضیح دهیم چرا افراد قاطع قابل اعتماد هستند. تصور کنید که شخصی با فریبکاری از شخص دیگری سوء استفاده کرده و به ناحق بخشی از دارایی او را گرفته است. فرد مقصر اکنون عذاب وجدان دارد و نمی داند چگونه کفاره کند. اگر کسی تصمیم بگیرد که اسرار خود را حفظ کند و فقط دوست داشتنی باشد، احتمالاً پاسخ هایی مانند: “اشکالی ندارد. سعی کنید از این به بعد صادق باشید” یا “من شما را درک می کنم. سعی کنید به اشتباه خود فکر نکنید.”

این پاسخ ها راه حلی برای وجدان آشفته مفسدان نیست و ضرر مالی قربانی را جبران نمی کند. از طرف دیگر، اگر شخص گناهکار راز خود را با فردی مهربان و قاطع در میان بگذارد، بدون شک در پاسخ می شنود: «آنچه را به ناحق گرفتی به صاحبش پس بده!» این جمله صریح تکلیف ظالم را مشخص می کند و متوجه می شود که برای بهبود وضعیت خود باید خسارت وارده را جبران کند.

افراد قاطع کار درست را انجام می دهند و به شما انگیزه می دهند که کار درست را انجام دهید.

۳. ذهنیت مشابه

هیچکس دوست ندارد وقتی کسی رازی را می گوید سرزنش شود. بنابراین لازم است کسی را انتخاب کنید که به اسرار شما گوش دهد، سخنان شما را بپذیرد و بدون قضاوت و سرزنش شما را راهنمایی کند. گاهی اوقات برخی از اتفاقات تنها به دلیل مخالفت با قوانین و هنجارهای جامعه به یک راز تبدیل می شود. اگر چنین رازهایی را با کسی در میان بگذارید که معتقد است هیچکس حق ندارد قانون را زیر پا بگذارد و قانون شکنان باید مجازات شوند، دچار مشکل می شوید.

همانطور که قبلاً گفتیم، ممکن است شخصی ذهنیت شما را نداشته باشد، اما می تواند به شما گوش دهد. به عنوان مثال در روانشناسی، درمانگر نظرات و باورهای خاص خود را دارد، اما هنگام صحبت با مراجع، راه حلی مبتنی بر منطق و دانش به او ارائه می دهد و در قضاوت دیگران دخالت نمی کند. شباهت در طرز فکر زمانی ضروری است که کسی بخواهد اسرار شما را از دیدگاه شخصی خود بشنود.

۴. برون گرایی

منظور ما از برونگرا کسی نیست که دوست دارد تمام وقتش را در مهمانی ها و مجالس بگذراند و از تنهایی فرار کند. وقتی فردی باز باشد، می تواند به خوبی با شما ارتباط برقرار کند، شنونده خوبی است و حاضر است با شما رفاقت را بپذیرد. در نتیجه برقراری ارتباط و اعتماد به او آسان تر می شود و می توانید اسرار خود را با او در میان بگذارید.

گاهی اوقات ممکن است یک فرد درونگرا باشد، اما اعتماد شما را جلب می کند و شما احساس می کنید که می توانید رازهای خود را با او در میان بگذارید. در این صورت علنی یا درونگرا فرقی نمی کند و می توانید رازهای خود را با او در میان بگذارید. برون گرایی یکی از ویژگی های افراد رازدار فقط به این دلیل است که ارتباط آنها آسان است.

چه رازهایی را می توانیم با دیگران در میان بگذاریم؟

این مشکل از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی افراد ترجیح می دهند موقعیت های شخصی زندگی خود را پنهان کنند و در مورد آنها با کسی صحبت نکنند و گروهی دیگر ترجیح می دهند مهم ترین رازهای خود را با یک فرد مورد اعتماد در میان بگذارند. به یاد داشته باشید، لازم نیست در یک جلسه تمام رازهای ناگفته خود را به کسی بگویید. ابتدا از رازها و ماجراجویی های ساده شروع کنید و به تدریج به سمت گفتن رازی بروید که گفتن آن برای شما دشوار است.

بر اساس تحقیقات در سال ۲۰۱۸، افراد مختلف در مورد چنین موضوعاتی با افراد مورد اعتماد صحبت کردند:

خیانت؛

گرایش جنسی و گرایش جنسی.

تجربه سقط جنین

قربانی درگیری ها شوید؛

درگیری فیزیکی و تجاوز؛

اختلالات و بیماری های روانی.

بیماری های منتقله از راه جنسی؛

فریب و شکست در زندگی؛

از دست دادن دارایی

معتاد؛

اعتقادات مذهبی؛

جنایات نظامی عمدی و غیرعمد.

وقتی رازی را با کسی در میان می گذارید، مطمئن شوید که او از دانستن آنچه که شما به اشتراک می گذارید اهمیتی نمی دهد.

نیاز ما به صحبت با دیگران به این معنا نیست که باید تمام رازها و اتفاقات زندگی خود را برای دیگران توضیح دهیم. یکی از مهم ترین چیزهایی که باید در هنگام گفتن راز در نظر داشت این است که مرزهایی را بین آنچه می توانید با دیگران به اشتراک بگذارید و آنچه نباید انجام دهید تعیین کنید. افراد دارای این مهارت می توانند اسرار خود را با دیگران در میان بگذارند، ذهن خود را پاک کنند و اطلاعات محرمانه خود را فاش نکنند تا امکان سوء استفاده از آن وجود نداشته باشد.

اخرین حرف

گاهی اتفاقات زندگی نشخوار می کنند و آرامش و هدف را از انسان سلب می کنند. در چنین مواقعی صحبت با فرد مورد اعتماد و اعتماد به او مفید است. چنین فردی از بیرون به زندگی و مشکلات شما نگاه می کند و ممکن است راه حل هایی ارائه دهد که شما فکرش را نمی کردید. با گفتن راز می توانید انرژی ذهنی خود را حفظ کنید، ذهنی آرام داشته باشید و راه حل های ممکن برای مشکلات خود بیابید.