راب مالی: ممکن است روزی با ایران به توافق برسیم


رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، بر ترجیح دولت بایدن برای رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران تاکید کرد و گفت ممکن است روزی با ایران به توافق برسیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خبرگزاری ایران (ایرنا)، نماینده ویژه جو بایدن در امور ایران افزود که واشنگتن دست خود را به امید روزی دستیابی به توافق هسته ای با ایران نخواهد بست.

روز دوشنبه به وقت محلی، رابرت مالی در سخنرانی در بنیاد کارنگی از تلاش های دولت بایدن برای انجام مذاکرات غیرمستقیم با ایران دفاع کرد و گفت که دولت بایدن از تلاش های دیپلماتیک حمایت می کند.

این مقام آمریکایی در عین حال گفت: اما ما همیشه اقداماتی را انجام می دهیم که در راستای ارزش ها و منافع امنیت ملی ما باشد.

نماینده آمریکا در امور ایران در ادامه ادعاهای خود درباره برنامه هسته ای ایران را تکرار کرد و گفت که از هیچ تلاشی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای چشم پوشی نمی کنیم.

نماینده ویژه دولت بایدن: تکرار می‌کنم ترجیح ما دیپلماسی در کنار فشار و تحریم است، اما اگر دیپلماسی شکست بخورد، همه گزینه‌ها روی میز است.

راب مالی با اشاره به اینکه طی دو ماه گذشته هیچ اقدامی برای از سرگیری مذاکرات هسته ای انجام نشده است، گفت: زمانی که مواردی مانند اعتراضات اتفاق بیفتد، بر روی مسائل راکد تمرکز نخواهیم کرد.

وی در عین حال ایران را به عدم رعایت حقوق بشر متهم کرد و اعلام کرد که آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد.

این مقام دولت بایدن همچنین با تاکید بر ادعاهای معمول واشنگتن مبنی بر تداوم ترس از نفوذ منطقه ای ایران، تصریح کرد: ایران فعالیت های بی ثبات کننده و حمایت از گروه های خشن و تروریستی در سراسر منطقه را افزایش داده و به توسعه موشک های بالستیک ادامه داده است.

این مقام آمریکایی همچنین ادعای ارسال پهپادهای ایران به روسیه را تکرار کرد و مدعی شد که ایران ارسال موشک به روسیه را تکذیب می کند که نشان از شرمندگی این کشور دارد.

گرفتار