دستور اضطراری برای مدیریت بحران گیلان پس از اخطار نارنجی هوا – قدس آنلاین | ایستگاه خبریبه گزارش قدس آنلاین، امیر مرادی گفت: با توجه به پیش بینی بارش شدید باران در ارتفاعات، بازدید از رودخانه ها و اطمینان از باز شدن آنها با توجه به تجربیات سیلاب های گذشته ضروری است.

وی ادامه داد: باید الوار درختان، درختان فرسوده و دیگر رودخانه ها را حذف کنند و در صورت لایروبی مسیر پل ها را به راحتی زیر نظر داشته باشند تا آب به درستی جریان یابد.

مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان تصریح کرد: همچنین ماشین آلات سنگین از جمله بیل مکانیکی در مجاورت پل های مهم مستقر شود تا در صورت وجود مانع در مسیر آب بازگشایی شود.

وی با تاکید بر اینکه در صورت سیلابی شدن پل های روبه آب از تردد در شب ها خودداری شود، افزود: منازل مسکونی در اطراف رودخانه ها باید تاکید شود که احتمال طغیان و تغییر مسیر آب رودخانه ها حتی در صورت وجود زیاد است. ممکن است روز بعد در شهرها مستقر شوند

مدیرکل مدیریت بحران گیلان همچنین به استانداران اطمینان داد که جلسه هماهنگی مدیریت بحران سیل شهری را در اولویت قرار داده و از سطح آمادگی دستگاه ها اطمینان حاصل کنند.

وی بیان کرد: بخش خصوصی، جهادی و مردمی باید مانند گذشته در حالت آماده باش باشند تا در صورت نیاز از ظرفیت آنها برای کمک به مهار سیل استفاده شود.

بر اساس پیش‌بینی هوای گیلان و اخطار نارنجی؛ آسمان استانداری روزهای دوشنبه و سه شنبه بارانی و بارش شدید باران به ویژه در ارتفاعات و دامنه ها، وزش باد، رعد و برق و برخی مناطق شدید و احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد وجود دارد.

هشدار نارنجی به این معنی است که احتمال آسیب گسترده وجود دارد.

منبع: ارنا