در اینجا پاسخ تمام سوالات مربوط به افسردگی و بیماری های روانی را خواهید یافت


به گزارش تابناک رضوی، افسردگی اختلالی است که بدخلقی و سایر علائم افسردگی بیش از دو هفته باقی بماند. اختلال ذهنی که در غم و اندوه ظاهر می شود شاید یکی از شایع ترین علائم افسردگی باشد، اما این اختلال عملکرد تقریباً تمام سیستم های بدن، از میل جنسی گرفته تا درد را مختل می کند.

۱۲ علامت اصلی افسردگی و علائم افسردگی کدامند؟
بیماری روانی

برای تشخیص و درمان افسردگی، مانند هر بیماری عصبی، ابتدا باید علائم افسردگی را بشناسید.

از آنجایی که افسردگی پیچیده است و بسیاری از سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، علائم زیادی دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در آخرین ویرایش راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، پرکاربردترین راهنمای تشخیص، علائم افسردگی به شرح زیر است:

افسردگی زمانی یک اختلال در نظر گرفته می شود که حداقل با پنج علامت به طور همزمان و بیش از دو هفته رخ دهد. علائم افسردگی عبارتند از:

احساس بی قراری، پوچی یا درماندگی یکی از علائم اصلی افسردگی است.
خلق و خو و فوران خشم یا کاهش آستانه صبر با افسردگی و علائم آن مرتبط است.
بی میلی به انجام فعالیت های لذت بخش، از رابطه جنسی گرفته تا ورزش، نیز از علائم اختلالات روانی مرتبط با افسردگی است.
اختلال خواب، از جمله بی خوابی یا پرخوابی، از علائم افسردگی است.
خستگی، انرژی کم و زمانی که همه چیز طاقت فرسا به نظر می رسد، اینها نشانه های افسردگی هستند.
اختلالات اشتها از جمله پرهیز از غذا خوردن و کاهش وزن یا پرخوری و افزایش وزن با اختلالات عصبی و این بیماری مرتبط است.
اضطراب، پرخاشگری و بی خوابی از علائم اصلی افسردگی هستند.
حرکت، تفکر یا گفتار فرد کند می شود.
احساس بی ارزشی و گناه، تمرکز بر شکست های گذشته و سرزنش خود از علائم اصلی افسردگی هستند.
اختلال در تمرکز، حافظه و تصمیم گیری از علائم افسردگی شدید است.
فکر کردن به مرگ یکی از علائم افسردگی شدید است.
دردهای جسمانی مانند سردرد یا کمردرد که علت خاصی ندارد می تواند از علائم افسردگی و کرونا باشد.
علائم افسردگی از مشت و لرزش پا تا کج خلقی متغیر است
احساس پوچی و ناتوانی می کنم. آیا این نشانه افسردگی است؟
در بسیاری از موارد، بله. یکی از علائم افسردگی افزایش افکار منفی به حدی است که شناخت را مختل کرده و خلق و خوی فرد را پایین می آورد.

نه تنها از هیچ چیز لذت نمی برید، بلکه به این فکر می کنید که نمی توانید هیچ کاری را درست انجام دهید و هرگز تغییر نخواهید کرد. کم کم فکر می کنی همیشه همینجوری می مانی، همیشه اوضاع بد تمام می شود و این زندان روانی اجتناب ناپذیر است. اما افکار با حقیقت برابری نمی کنند و می توان افکار آشفته در دوران افسردگی را از طریق روان درمانی و سایر روش های درمان افسردگی تغییر داد.

چرا به رابطه جنسی علاقه ای ندارم؟ آیا این نشانه افسردگی است؟
همه ما گاهی اوقات حوصله رابطه جنسی نداریم، اما اگر این وضعیت ثابت باشد، یکی از نشانه های افسردگی در مردان و زنان است. این اختلال همانطور که میل به زندگی را به طور کلی و میل به غذا را به طور خاص کاهش می دهد، میل جنسی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

کاهش میل جنسی تحت تاثیر افسردگی و ناتوانی در خوش گذرانی است که یکی از علائم اصلی افسردگی است. علاوه بر این، باعث یا تشدید مشکلاتی می شود که افراد مبتلا به افسردگی در روابط خود دارند.

برای اینکه بدانید ناراحتی عصبی چه علائمی دارد و یا ناراحتی های عصبی چه عوارضی دارد، حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

آیا پریشانی از علائم افسردگی است؟
اگرچه افسردگی در بیشتر موارد با تنبلی، بی علاقگی، کاهش واکنش و فعالیت ظاهر می شود، اما گاهی اوقات می تواند به صورت اضطراب و بی خوابی نیز ظاهر شود. یک مطالعه نشان داد که نزدیک به یک سوم افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی علائم پریشانی فیزیکی و اضطراب را نشان می دهند. این علائم افسردگی از مشت زدن و تکان دادن پا تا عصبانیت متغیر است. به همین ترتیب، ممکن است یک فرد نتواند در یک مکان بماند.

شواهد نشان می دهد که افسردگی خود مغز را تغییر می دهد، به طوری که توانایی آن برای ایجاد ارتباطات جدید بین نورون ها از بین می رود و ذخیره مغز کاهش می یابد. بنابراین، توانایی بهبود علائم افسردگی کاهش می یابد.

افسردگی بالینی چیست؟
در گفتگو، ما از واژه افسردگی برای اشاره به طیف گسترده ای از اختلالات روانی، از نارسایی کوتاه مدت تا درماندگی شدید استفاده می کنیم. افسردگی بالینی یک اصطلاح پزشکی است که به شکل جدی تر این اختلال اشاره دارد و ما آن را افسردگی اساسی نیز می نامیم.

علاوه بر غم و اندوه و بلاتکلیفی، افراد مبتلا به افسردگی بالینی چندین علامت دیگر مانند اختلالات خواب و اشتها نیز دارند و افکار آنها به قدری منفی است که توانایی انجام فعالیت های روزانه را از دست می دهند و نمی توانند آینده روشنی را برای خود تصور کنند.

تفاوت بین علائم افسردگی و اضطراب چیست؟
غم و اندوه یک واکنش طبیعی به ناامیدی، موانع و از دست دادن است، اما افسردگی اینطور نیست. افسردگی همراه با ناراحتی است، اما با این تفاوت که علائم دیگری نیز دارد.

افسردگی اغلب بدون هیچ محرکی مانند ابری تاریک، فرد را می گیرد و انرژی، انگیزه، معنا و احساس ارزشمندی را از او می گیرد. این حالت برای چندین هفته یا چند ماه در فرد باقی می ماند. غم و اندوه باعث می شود که فرد در مورد خود فکر کند، او را تشویق می کند تا معنا پیدا کند و سپس بهبود می یابد. افسردگی نیاز به درمان دارد، اما غم و اندوه نه. دلایل عدم مراجعه به پزشک برای افسردگی را بیابید.

تفاوت علائم افسردگی و غم چیست؟
اندوه پاسخ طبیعی فرد به هر نوع فقدانی است که با اندوه و حسرت (و اغلب بیزاری از محیط) همراه باشد. اگر چه غم و اندوه شدید، مانند افسردگی، خواب و اشتهای انسان را بر هم می زند و احساس گناه را به همراه دارد، اما تفاوت آن با افسردگی این است که مانند یک موج موج می زند.

غم و اندوه معمولاً در توانایی فرد برای یادآوری خاطرات شاد از کسی که از دست داده یا خندیدن به آن خاطرات تداخلی ایجاد نمی کند. فرد افسرده از معاشرت اجتناب می کند، اما فرد غمگین از گفتگو استقبال می کند.

گاهی اوقات ما حوصله رابطه جنسی نداریم، اما اگر این وضعیت ثابت باشد، یکی از نشانه های افسردگی در مردان و زنان است.

دوره های افسردگی چقدر طول می کشد؟
افسردگی معمولا عود می کند و حملات هفته ها یا ماه ها طول می کشد. تحقیقات نشان می دهد که میانگین زمان لازم برای اولین دوره افسردگی ۱۷.۳ هفته یا حدود ۴ ماه است. احتمال بهبودی در هفته های اول بسیار زیاد است. به نظر می رسد شدت اولین دوره افسردگی – میزان کاهش عملکرد فیزیکی یا انزوا – بر احتمال عود این اختلال تأثیر می گذارد.

این روزها به دلیل شرایط اپیدمیولوژیک، افسردگی در دوران کرونا یا افسردگی پس از کرونا بسیار مشاهده می شود. رابطه بین ویروس کرونا و افسردگی هنوز مشخص نیست، اما شرایط ایجاد شده می تواند علائم اختلالات روانی، از جمله افسردگی و حالت های افسردگی را افزایش دهد.

منظور از افسردگی چیست؟
افسردگی یک اختلال عودکننده است و حدود ۵۰ درصد از کسانی که دوره افسردگی را پشت سر می گذارند دوباره افسرده می شوند. بر اساس تحقیقات، تعداد عوامل استرس زا در احتمال عود علائم اصلی افسردگی موثر است.

همچنین، هر چه افسردگی بیشتر طول بکشد، احتمال بهبودی کمتر می شود. این موضوع بر سر یافتن یک درمان فوری بحث و جدل ایجاد کرده است. برخی شواهد نشان می‌دهند که افسردگی خود مغز را تغییر می‌دهد، به طوری که توانایی آن برای ایجاد ارتباطات جدید بین نورون‌ها از بین می‌رود و ذخیره‌سازی مغز کاهش می‌یابد. بنابراین توانایی بهبود افسردگی و علائم آن کاهش می یابد.

در چه سنی افراد علائم افسردگی را تجربه می کنند؟
علائم افسردگی بیشتر در سنین میانسالی، از ۴۵ تا ۶۵ سالگی رخ می دهد. با این حال، شواهد حاکی از آن است که امروزه مردم خیلی زودتر از قبل از افسردگی بالینی رنج می برند. این نگرانی وجود دارد که نسل Z (کسانی که بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ متولد شده‌اند) به ویژه در برابر افسردگی و اضطراب آسیب‌پذیر هستند، زیرا والدین آنها بیش از حد زیاده‌روی کرده و فرصت کسب مهارت‌های مقابله با استرس‌های زندگی را از دست داده‌اند.

کاهش میل جنسی تحت تأثیر افسردگی و ناتوانی در خوش گذرانی است که از علائم افسردگی است.

آیا احتمال ابتلا به علائم افسردگی در سال های آخر زندگی افزایش یافته است؟
افسردگی یکی از نشانه های طبیعی پیری است. این اختلال در جوانان بیشتر از افراد مسن دیده می شود، اما شدت آن در جوانان کمتر است. زیرا افسردگی در پایان زندگی بیشتر به خودکشی، غفلت و عدم شناخت مربوط می شود. افراد بالای ۶۵ سال معمولا برای اولین بار علائم افسردگی را تجربه می کنند. احتمال سابقه افسردگی در خانواده این افراد کمتر است. شواهد نشان می دهد که محدود کردن میزان فعالیت در افراد بالای ۶۵ سال یکی از عوامل تشدید کننده افسردگی است.

علائم افسردگی بیشتر در سنین میانسالی، از ۴۵ تا ۶۵ سالگی رخ می دهد. با این حال، شواهد حاکی از آن است که امروزه مردم خیلی زودتر از قبل از افسردگی بالینی رنج می برند.

آیا کودکان از علائم افسردگی رنج می برند؟
کودکان همچنین دچار افسردگی می شوند و شواهدی از علائم بالینی افسردگی در کودکان سه ساله وجود دارد. علائم افسردگی در کودکان معمولا با علائم افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان متفاوت است.

شایع ترین علائم پرخاشگری و عصبانیت شدید است. سایر علائم افسردگی در کودکان شامل انزوای اجتماعی، ناراحتی یا کاهش لذت (آنهدونیا) و احساس گناه کودک است. افسردگی در کودکان ممکن است واکنشی به مشکلات خانوادگی باشد، اما عملکرد خانواده را نیز مختل می کند. برخی معتقدند علت افسردگی در کودکان به جلوگیری از بازی کودک مربوط می شود.

کودکان همچنین دچار افسردگی می شوند و شواهدی از علائم بالینی افسردگی در کودکان سه ساله وجود دارد.

آخرین کلمه
افسردگی تاثیر جدی بر عملکرد و خلق و خوی افراد می گذارد و می تواند زندگی اطرافیان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، هنگامی که علائم افسردگی و علائم اصلی افسردگی ظاهر شد، باید به دنبال درمان بود و علائم افسردگی را جدی گرفت.

منبع: دانشکده پزشکی