دانشگاه باید به اعتبار علمی دست پیدا کندبه گزارش ایمنا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، محمدعلی ذوالفی گل در مراسم تجلیل و معرفی علامه طباطبایی رئیس سابق و سرپرست جدید دانشگاه که امشب در اتاق کنفرانس برگزار شد ، گفت. دانشگاه: اشکالی نداره تغییر همیشه به منظور بهبود وضعیت و حفظ پویایی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید سعی کنیم شرایطی را برای همه دانشگاه ها ایجاد کنیم ، گفت: دانشگاه علامه طباطبایی به دلیل دارا بودن اقتدار در علوم انسانی از پتانسیل حمایت از دانشکده های علوم انسانی سایر دانشگاه ها برخوردار است. این اختیار باید حفظ و توسعه یابد. من سعی خواهم کرد شرایطی را برای شکوفایی دوباره پروژه های بین دانشگاهی ایجاد کنم. دانشگاههای بزرگ دارای تخصص در علوم مختلف باید از دانشگاههای دیگر پشتیبانی کرده و به صورت تیمی کار کنند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه فرصت های کمی وجود دارد ، خاطرنشان کرد: فردی باید رهبری را بپذیرد که به دنبال حل مشکلات مردم با کمک قانون و به حداکثر رساندن سرمایه اجتماعی نظام و انقلاب است. وحدت را ترویج دهید سعی کنید با پتانسیل های مختلف و همه سلایق سیاسی حضور داشته باشید. همه افکار باید شنیده شوند. اگر این شرایط را ایجاد کنیم ، می توانیم خدمت کنیم.

ذوالفیگل با اشاره به اینکه رهبری در حال تغییر است ، اما اهداف نباید تغییر کند ، افزود: ما وظیفه داریم نسلی را ارائه دهیم که خردمندتر و خردمندتر از ما باشد. یک استاد دانشگاه که دانشجوی ضعیف تری از خود تربیت می کند ، وظیفه خود را در قبال جامعه انجام نداده است. انتخاب نخبگان ، نخبه گرایی و نخبه این باید بخشی از برنامه های ما باشد. شاید نخبه این کمی درباره ما است ، اما نخبه گرایی و نخبه گرایی کار ماست.

وی خطاب به علمای علوم انسانی افزود: شما علوم انسانی و نویسندگان باید پروژه ها و مشکلات بزرگ کشور را رها کنید. اکنون پروژه اشتغال باید اولین پروژه در کشور باشد. به نظر من وظیفه علوم انسانی به ریاست دانشگاه علامه طباطبایی حل مشکلات اصلی کشور است. ما باید کار کنیم ، اشتغال را به یک پروژه ملی تبدیل کنیم و از تمام قابلیت های کشور برای رسیدگی به مشکلات جوانان و اشتغال استفاده کنیم.

وزیر علوم با اشاره به وظایف دانشگاه گفت: دانشگاه دو وظیفه اصلی دارد: یکی تلاش برای دستیابی به اقتدار علمی ، چگونگی دستیابی به خود اقتدار علمی و اساتید آن به منظور تلاش برای دستیابی به اقتدار علمی ، و دوم تلاش برای رفع نیازهای جامعه.

ذوالفیگل ادامه داد: پس از انقلاب اسلامی ، ما چهار دهه داشتیم ، دوره ای از رواج علم که با افتتاح دوره های دکتری در سال 1986 آغاز شد. دهه بعد با پیشرفت علم مشخص شد. در دهه آینده ، ما استانداردسازی و استانداردسازی محصولات علمی را داشتیم که باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. در دهه چهارم ، تولید ثروت از طریق دانش ضروری است.

در پایان ، وی در مورد فرهنگ بحث کرد و گفت: “یکی از کارهایی که دانشگاه های ما باید انجام دهند بحث پویایی فرهنگی ، پالایش و بهبود است که باید اولویت اصلی کار دانشگاهی ما باشد.” ما باید هم فرهنگ دانشگاهی و هم فرهنگ عمومی را اصلاح کنیم. این وظیفه ما دانشمندان است.

دیدگاهتان را بنویسید