خبرگزاری مهر: خطر تشنج پس از ماه‌ها ابتلا به کووید، اخبار ایران و جهان افزایش می‌یابدبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از پزشکی Net، محققان دریافتند که در بین بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر مبتلا به کووید ۱۹ یا آنفولانزا، افراد مبتلا به ویروس کرونا ۵۵ درصد بیشتر در معرض خطر تشنج یا صرع در شش ماه آینده هستند.

و یک نگاه عمیق تر نشان داد که افزایش خطر در میان افرادی بود که در بیمارستان بستری نشده بودند: در بین مبتلایان به کووید خفیف، کمی بیش از ۰.۷٪ برای اولین بار تشنج یا صرع تشخیص داده شده بودند. در حالی که این رقم برای مبتلایان به آنفلوآنزا کمتر از ۰.۵ درصد بوده است.

ارتباط بین COVID-19 و تشنج نیز در بین کودکان قوی تر از بزرگسالان بود.

دکتر “آرگون سن، محقق ارشد از دانشگاه آکسفورد در بریتانیا تأیید می کند: “خطر بسیار کوچک است.” اما شواهد پس از آن ظاهر می شود مصیبت “به دلیل کووید، مردم با مشکلات سلامتی طولانی مدت مواجه هستند.”

برای برخی افراد، این علائم به معنای یک وضعیت پزشکی جدید مانند دیابت یا بیماری قلبی است. بسیاری از افراد دیگر طیف گسترده ای از علائم پایدار شناخته شده به عنوان ویروس کرونا را برای دوره های طولانی تجربه می کنند، از جمله مشکلات عصبی مانند از دست دادن بویایی، سردرد، سرگیجه و مه مغزی.

برای این مطالعه، محققان بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر را که بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۳۱ مه ۲۰۲۱ مبتلا به کووید-۱۹ تشخیص داده شده بودند شناسایی کردند و آنها را با همان تعداد بیماران آنفولانزا مقایسه کردند.

به طور کلی، محققان خاطرنشان کردند، احتمال تشنج در بیماران کووید-۱۹ در شش ماهگی بیشتر بود: حدود ۰.۸٪ در مقابل ۰.۵٪ در بیماران مبتلا به آنفلوانزا. همین امر در مورد صرع نیز صادق است، که معمولاً پس از دو یا چند تشنج تشخیص داده می شود: ۰.۳٪ از بیماران Covid مبتلا به صرع تشخیص داده شدند، در حالی که ۰.۱۷٪ از بیماران مبتلا به آنفولانزا.

برای افرادی که بیماری کووید با شدت کمتری دارند، محققان حدس می زنند که شعله ور شدن ممکن است شامل نوعی واکنش سیستم ایمنی باشد که باعث التهاب در هفته های بعد از بیماری می شود.

عفونت کووید همچنین با تشنج بیشتر در کودکان نسبت به بزرگسالان مرتبط است. از کودکان ۱۶ ساله و کوچکتر که مبتلا به کووید بودند، ۱.۳٪ در شش ماه بعد دچار تشنج یا صرع شدند.