حفاظت از سر و صدا – ایمنیبه گزارش خبرنگار ایمنا ، طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی یکی از ظریف ترین طرح های مجلس شورای اسلامی تلقی می شود؛ این طرح که در جلسه علنی مجلس در 6 ژوئیه 1400 با تلاش برخی از نمایندگان یازدهم مجلس ارائه شد و پس از بحث و گفتگو با واکنش گسترده کاربران فضای مجازی ، فعالان رسانه ای و حتی برخی از مقامات مواجه شد. و نمایندگان مجلس این مشکل بزرگی برای مردم بهارستان شده است.

در همین حال ، توسعه دهندگان و حامیان طرح حقوق کاربران فضای مجازی در آن نه محدودیتی ، بلکه راهی برای سازماندهی رسانه ها و حفاظت از حقوق کاربران دیدند.

توسعه دهندگان این طرح ، پس از واکنش گسترده ، تصمیم به تغییر آن گرفتند و نام آن را به “پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات اولیه یک برنامه فضای مجازی” تغییر دادند. در نهایت ، پس از بحث های طولانی ، این لایحه مطابق ماده 85 قانون به کمیسیون ها ارائه شد تا بدون اعلام و تنها با موافقت شورای نگهبان به قانون تبدیل شود ، اما پس از این تصمیم ، بسیاری از کاربران فضای مجازی یک کمیسیون ویژه برای بررسی این طرح ایجاد کرد و هنوز هم یکی از مهمترین مشکلات جامعه باقی مانده است.

اگرچه این طرح تا کنون فقط یک پیش نویس است و تا تبدیل شدن به قانون راه طولانی در پیش دارد ، اما مردم همچنان از عدم شفافیت در نحوه بررسی این طرح انتقاد خواهند کرد.

کمیسیون ویژه این پروژه از روز یکشنبه 18 مهر با حضور نمایندگان کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی کار خود را آغاز کرد و کمیسیون اصلی مستقر شد.

امروزه علاوه بر نگرانی های اجتماعی و فرهنگی کاربران فضای مجازی ، نگرانی هایی را در بین فعالان اقتصادی ، به ویژه کسانی که به فعالیت های مجازی روی آورده اند ، ایجاد کرده است و امروز مخالفان این طرح بیش از یک میلیون امضا جمع آوری کرده اند. و خواستار توقف تحقیقات شد.

اکثر مردم بر این باورند که در صورت تصویب نهایی این طرح ، تعداد بیشماری از مشاغل شغل خود را از دست خواهند داد و بسیاری از کارکنان شغل خود را از دست خواهند داد. خیل بیکاران به آنها ملحق می شوند. زیرا هدف این پروژه ایجاد صندوق حمایت از محتوای داخلی و پیام رسان ها و همچنین حمایت از بنگاه های اقتصادی ایرانی است که در زمینه فناوری های ارتباطی فعالیت می کنند. بر اساس این برنامه ، ارائه خدمات نقدی و بانکی به شرکت هایی که در شبکه های اجتماعی خارجی فعالیت می کنند ممنوع خواهد بود.

در همین رابطه ، رضا تقی پور ، نماینده و طراح پروژه تهران ، با تأکید بر اینکه این مساله مربوط به مسدودسازی نیست ، گفت که “گفته می شود گوگل و اینستاگرام از فردا بسته خواهند شد. این مورد نیست. بر اساس این طرح ، آنها تا زمانی که نرم افزارها و پلتفرم های داخلی توسعه نیابند متوقف نمی شوند و می توانند کلیه خدمات لازم را ارائه دهند. “

وی در ادامه گفت “170 نماینده این قانون را امضا کرده اند و به زودی در دستور کار مجلس قرار می گیرد”. هنگامی که قانون تبدیل شد ، امیدواریم این منطقه به خوبی سازماندهی شود. ” اگرچه او خود را برای انکار طولانی مدت نیاورد ، اما اکنون به عنوان رئیس کمیسیون انتخاب شده است.

س Anotherال دیگر این است که چگونه این طرح را در کمیسیون مناسب بررسی کنیم. موضوع برگزاری جلسات کمیسیون مشترک برای بازنگری طرح حفاظت عمومی از حقوق کاربران و خدمات فضای مجازی از دیرباز مورد توجه فعالان و کارشناسان بوده است. بنابراین برخی نمایندگان مجلس با اصل 85 این طرح مخالفت کردند.

احمد حسین فلاحی ، یکی از اعضای کمیسیون حفاظت ، در مورد دلایل انتخاب اعضای کمیسیون به روزنامه پیام ما می گوید: «اینطور نیست که کمیسیون ها به حضور اعضای خود در این کمیسیون رای دهند. آنها دعوت نامه ای را از کمیسیون حفاظت ارسال کردند و گفتند که از هر کمیسیون ، به عنوان مثال ، دو نفر می خواهند خود را معرفی کنند. “اتفاقی افتاد که اعضای این کمیسیون انتخاب شدند.”

وی افزود: از کارشناسان دعوت می شود تا در جلسات کمیسیون شرکت کرده و در مورد برنامه با ما توافق کنند.

لطفولا سیاهکلی ، سخنگوی کمیسیون دفاع ، این اتهامات را رد کرد و گفت: “هنوز هیچ چیز مشخص نیست. یکشنبه آینده یک جلسه کمیسیون برای تعیین روند اجرای برنامه داریم. نمی توان گفت که از این پس کارشناسان در همه جلسات حضور خواهند داشت ».

حتی یکی از نمایندگان در جریان رای گیری روی اصل هشتاد و پنجم این طرح گفت که “مجلس انقلابی که با شعار شفافیت مطرح شده است ، نباید چنین طرح مهمی را در تاریکی ارسال کند.”

با این حال ، مرتضی آگاتهرانیرئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در هفته گذشته اعلام کرد که “همه جلسات کمیسیون مشترک باید باز باشد و حتی ما از ایستگاه رادیویی خواستیم که در این جلسه فعالتر باشد و جلسات را به صورت عمومی پخش کند. ما همچنین از کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس خواسته ایم که تمام جلسات کمیته های مشترک پارلمانی را علنی کند و حتی اگر با جلسات کمیسیون تلفیق همپوشانی داشته باشد ، کمیسیون مشترک باید در برنامه ریزی اولویت بندی شود. “ما همچنین درخواست کردیم که جلسات از رادیو فرهنگ پخش شود.”

اما دیروز مهرداد ویساکرامی ، دبیر کمیسیون مشترک حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی گفت: “از آنجا که مذاکرات تخصصی این کمیسیون می تواند برای مردم خسته کننده باشد ، مذاکرات باید ضبط شده و پس از تکرار در اختیار عموم قرار گیرد. حذف شده است.”

وی همچنین با تأیید وجود حساسیت در جامعه در این زمینه ، گفت: “پیشنهاد می شود مذاکرات کمیسیون از طریق درگاه اینترنتی مجلس شورای اسلامی پخش شود. اینها احتمالاتی است که باید توسط اعضای کمیسیون تأیید شود ، و مسئله در حال حاضر روشن نیست. با این حال ، ضبط مذاکرات و بحث ها مشکلی است که همه اعضا بر آن تأکید دارند. »

این مناقشه چه در داخل و چه در خارج از مجلس به اوج خود رسید و گروهی خواستار بررسی کمیسیون ویژه برای طرح حفاظت از کاربران شدند و گروهی دیگر آن را یک گام نامیدند. آنها وارد پشتیبانی کاربران می شوند و باید دید تکرارها چگونه آینده این طرح را رقم خواهند زد.

قبل از بسته شدن بودجه 1401 ، برنامه حفاظتی تهیه می شود.

احمد فلاحی ، عضو کمیسیون حمایت از حقوق کاربران مجازی مجلس به ایمنا می گوید: «کمیسیون ویژه ای برای بررسی طرح با حضور نمایندگان کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی و اعضای منتخب تشکیل شده است. در اولین جلسه خود رئیس کمیسیون هستند. “همه تلاشهای اعضای کمیسیون ویژه به منظور تکمیل روند بررسی و تصویب این طرح قبل از بسته شدن بودجه 1401 است.

به گفته وی ، انتظار می رود کمیسیون ویژه روند بررسی و رفع این سازنده را در 40 جلسه متوالی به پایان برساند و در نهایت ، طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بدون اعتراض از این کمیسیون خارج می شود.

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی ، در هفته های اخیر شاهد بودیم که چندین ساعت برخی از شبکه های اجتماعی و گزارش رسانه های خارجی در دسترس نبود. بر اساس این طرح ، پیام رسان های خارجی موظفند نمایندگی رسمی خود را در ایران بازگشایی کرده و سرورهای خود را به آنجا منتقل کنند.

فلاحی گفت: “طبق آمار ، در حال حاضر حدود شش میلیون شرکت مجازی در کشور وجود دارد ، اما متأسفانه هیچ قانونی برای حمایت از حقوق این کاربران وجود ندارد و این باعث سوء استفاده از اطلاعات آنها می شود.”

وی خاطرنشان می کند: اگر فضای مجازی در ایران قانونی شود و مانند دیگر کشورها تعامل سازنده ای با صاحبان این پیام رسان های خارجی و شبکه های اجتماعی برقرار شود ، قطعاً برخی از مشکلات این بسترهای مجازی امروز برطرف می شود.

این طرح از ایمنی کاربران فضای مجازی محافظت می کند.

حجت الاسلام حسین میرزایی ، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز می گوید: «اکنون برخی از آنها توهمات و اختراعات خود را در مورد طرحی برای حمایت از حقوق کاربران مجازی ارائه می دهند که با اصل حقیقت متفاوت است. این طرح ؛ “بر این اساس ، من فقط با مواد این طرح موافقم.

به گفته وی ، برنامه حفاظت از حقوق کاربران مجازی حمایت از تولیدکنندگان محتوا در این فضا است؛ همچنین بر اساس این طرح ، هرگونه سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران در فضای مجازی مورد توجه قرار می گیرد.

به گفته این نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی ، در مواد این طرح تأکید شده است که شبکه های اجتماعی موظف به ایجاد نمایندگی رسمی در ایران هستند تا در صورت بروز هرگونه مشکل بلافاصله اقدام کنند ؛ ماده 15 این طرح همچنین شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی را موظف می کند که برای عناوین و مواردی که مورد استقبال و بازدید کاربران قرار می گیرد به تولیدکننده محتوا پول پرداخت کنند.

مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: برنامه حفاظت از کاربران مجازی برای ارتقای امنیت کاربران این فضا ایجاد می شود. این طرح همچنین بر حمایت از شرکت های دانش بنیان محلی برای راه اندازی موتورهای جستجو و بسترهای پیام رسانی در سراسر جهان متمرکز است.

میرزایی خاطرنشان می کند: “هرگونه ادعای فیلترینگ و محدودیت از طریق برنامه حفاظت از کاربران مجازی نادرست است و نتیجه توهم و خیال برخی است که واقعیت ندارد.”

دیدگاهتان را بنویسید