حاکمان و دستگاه های اجرایی خوزستان باید تا ۴۸ ساعت آینده آماده باشند


استاندار خوزستان در جلسه ستاد مدیریت بحران خوزستان از آمادگی استانداران و دستگاه های اجرایی استان برای ۴۸ ساعت آینده خبر داد و گفت: امکانات لازم در حوزه های مختلف در معرض خطر بسیج شده است.

صادق خلیلیان شامگاه شنبه در پایان جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و عملیات ستاد بحران خوزستان با حضور اعضای این ستاد گفت: آخرین وضعیت همه شهرستان ها از نظر بارندگی و وضعیت راه ها است. در شهر و شهر، امکانات لازم و … مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه شرایط استانداری تحت کنترل است، تاکید کرد: بسیج امکانات، نیروهای امدادی و عملیات لازم و بسیج آنها در مناطق در معرض خطر احتمالی است و تلاش ها تا تثبیت شرایط جوی ادامه دارد به یاری خداوند که بتوانیم با کمترین مشکل خارج شوید، پس بیایید شرایط فعلی را مرور کنیم.

استاندار خوزستان ادامه داد: دستگاه های خدمات رسان از جمله شرکت های زیرساخت برق، آب، فاضلاب، گاز و مخابرات نیز آخرین مورد جمع آوری خود را گزارش کردند و هلال احمر، اداره راه و سایر دستگاه ها نیز آمادگی کامل خود را اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، فعالیت سامانه موسمی که از روز جمعه در خوزستان آغاز شده بود، با وزش باد شدید و بارش باران در مناطق مختلف استان شدت گرفت. گرد و غبار و وزش باد شدید و ناگهانی که از حوالی ساعت ۲۰ عصر امروز آغاز شد باعث افت شدید کیفیت هوا در برخی شهرهای استان شد.

همچنین در شهرستان های ماهشهر و باوی نیز وقوع گرد و غبار گزارش شده است.

بر اساس این گزارش سامانه موسمی از عصر دیروز وارد خوزستان شد و ۱۱ شهر بارندگی را تجربه کردند.

اداره کل هواشناسی خوزستان پیش بینی کرده بود سامانه موسمی امروز و شنبه به فعالیت خود ادامه دهد و از ظهر ابتدا مناطق شمال شرق استان و اندیکا را تحت تاثیر قرار داده و سپس به سمت مرکز حرکت کرده و امشب به اهواز برسد.

مدیریت بحران خوزستان پیش از این با صدور هشدار سطح قرمز نسبت به نفوذ توده موسمی هند اعلام کرده بود: تداوم، گسترش و تشدید فعالیت همرفتی، موسمی و موسمی بر روی استان از ۱۶ مرداد همراه با بارش باران و رعد و برق. و احتمال تگرگ، وزش باد شدید (به ویژه در بعدازظهر) و طغیان رودخانه ها به ویژه در مناطق شرقی، شمال شرقی و جنوب شرقی و ظهور گرد و خاک و احتمال طوفان در دشت خوزستان وجود دارد.

از عصر امروز برخی شهرها از جمله ایذه، پاگمولیک و ببهان شاهد بارش باران و بر اثر صاعقه در هفتقل و پاگمولیک دو نفر جان باختند.

بادهای موسمی نسیم های تند دریایی به ویژه در جنوب آسیا و بخش هایی از آفریقا هستند که حدود ۶ ماه از سال از شمال شرق و شش ماه دیگر از جنوب غربی می وزند.