تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟


گروه زندگی ایرنا – چند سالی می شود که موضوع خوش خلقی توجه افراد بیشتری را به خود جلب کرده است. در هفته های اخیر با توجه به اتفاقاتی که در کشورمان رخ می دهد، حال و هوای خوب بیش از هر زمان دیگری نادر است. این روزها شاهد القای اخبار منفی رسانه های بیگانه با ترویج خشونت هستیم و شایعات هر روز در فضای مجازی فضای ملتهب جامعه را تغذیه می کند. و به نظر می رسد در این اعتراضات و به ویژه خشونت های خیابانی، آنچه رسانه های داخلی از آن غفلت کرده اند، بحث روانی است. در همین راستا خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران مصاحبه ای انجام داده است مهدی اسماعیل تبار همانطور که در زیر خواهید خواند انجام شد.

تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟

* حال خوب به چه معناست و چرا مهم است؟

حال خوب مفهومی برگرفته از فلسفه زندگی و جهان بینی یک فرد یا جامعه است. به عنوان مثال، سلامت خوب ممکن است در جامعه آمریکا و اروپا یک تعریف داشته باشد و در جامعه ما معنای دیگری داشته باشد. خلق و خوی خوب در واقع نوعی «شادی ذهنی» است. تعبیری که قرآن آن را سعادت و ارسطو اودیمونیا نامیده است. Eudaimonia یعنی غم و شادی با هم، لذت و درد در کنار هم.

* حال خوب به معنای غم و اندوه نیست؟

اشتباهی که بعضی ها مرتکب می شوند این است که فکر می کنند حال خوب فقط غم و اندوه است. در حالی که این معنا نادرست است. مثلا دوران دفاع مقدس در ایران که مردم از شرایط جنگ خاص رنج می بردند و ۸۵ کشور و پایتختی که این روزها نفرت و خشونت نسبت به ایران تولید می کنند، در آن زمان از صدام دفاع کردند. با وجود شرایط سخت جنگ و سقوط موشک ها، حال و هوای خوبی در کشور حاکم شد. پس مفهوم هدیه خوب مانند نوار قلبی است که غم و شادی و لذت و درد را در دل دارد.

و اما “ایکیگای” که در فرهنگ ژاپنی به معنای بهانه ای برای زندگی است. اگر هر کس انگیزه ای داشته باشد که برای زندگی و فردا صبح برخیزد، معنای زندگی را در زندگی خود کشف می کند و زندگی که معنا دارد، بن بست و درماندگی ندارد. معنای زندگی در جوامع غربی، مترقی و توسعه یافته با رشد رفاه اجتماعی دیده نمی شود. به عنوان مثال از یک میلیون خودکشی در جهان، ۱۰۰ هزار مورد آن مربوط به جامعه آمریکایی و ۵۰۰۰ مورد مربوط به کشور ما است. (در مقایسه با مقایسه جمعیت، میزان خودکشی در ایران بسیار کمتر از آمریکاست) پس باید به دنبال معنای زندگی باشیم.

تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟

* آیا موقعیت اجتماعی افراد در رفاه آنها تأثیر دارد؟

هر فردی یک شخصیت فردی و یک هویت اجتماعی دارد. یقینا شرایط هر فردی با دیگران حتی با نزدیک ترین اعضای خانواده متفاوت است. همانطور که خداوند در قرآن می فرماید روح شما به اندازه اثر انگشت متفاوت است. موقعیت اجتماعی و هویت فردی با هم مرتبط هستند اما تفاوت هایی نیز دارند. ما باید به نسخه خود توجه کنیم. مانند کارت ملی که هویت اجتماعی و خانوادگی ما را مشخص می کند یا حساب بانکی که هویت مالی ما را مشخص می کند، کد اقتصادی که وضعیت مالیاتی ما را مشخص می کند، مدرک دانشگاهی که تحصیلات ما را مشخص می کند. برای درک ذهن و سلامت روان، باید رابطه بین موقعیت اجتماعی و هویت فردی را درک کنیم.

شخصیت هویت تنها دنیای ما را می سازد. دنیای وحدت و جامعه یکی نیستند. این تفاوت بین موقعیت اجتماعی و هویت فردی، به ویژه به گفته یونگ، ما سایه ها و زخم های دوران کودکی و نقاب هایی را داریم که افراد را از افشای علنی هویت درونی خود باز می دارد. ابتدا باید سقراط بزرگ را بشناسیم. اگر خودآگاهی تقویت شود به سمت خداشناسی، خانواده، اعتماد به نفس، عزت نفس و هدف گذاری در زندگی می رویم. هر فردی منحصر به فرد است و نمی توان گفت که موقعیت اجتماعی افراد را بهتر یا بدتر می کند. شاید برای فردی که دارای جایگاه اجتماعی بالاتری است، سخت تر باشد که پول خوبی به دست آورد.

تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟

* تاثیر سواد سلامت روان در جامعه بر کنترل بحران چیست؟ آیا در شرایط فعلی به سلامت روان جامعه توجه می شود؟

یکی از کمبودهای ما در جامعه ایران این است که سواد سلامت روان ما پایین است. در حال حاضر هیچ تهیه کننده متخصصی در برنامه های روانشناسی تلویزیون وجود ندارد. قدرتمندترین سازمان روانشناسی که من در جهان می شناسم، انجمن روانشناسی آمریکا (APA) است. بودجه ۱۱۵ میلیون دلاری دارند و با اف بی آی، ارتش و وزارت دفاع آمریکا همکاری نزدیک دارند و در صورت بروز حادثه و بحران روحیه عمومی جامعه را مثبت نگه می دارند تا حادثه رخ ندهد. اتفاق بیفتد تبدیل به یک فاجعه یعنی زنی به نام اشلی مستقیماً در حمله مردم به کنگره با گلوله پلیس کشته شد و سپس چون هدف انجمن روانشناسی آمریکا مثبت نگه داشتن روحیه عمومی جامعه آمریکاست، رسانه ها در شبکه های اجتماعی اطمینان حاصل کنند. خلق و خوی خوب جامعه، PTSD (اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) (پس از تصادف).

وقتی برای کسی اتفاق تلخی می افتد، قرار نیست همیشه تلخی را با او نگه دارد. او هر روز با خبرهای بد از خواب بیدار نمی شود و زخمی کهنه را با خود حمل نمی کند. انسان با ذهن خود زنده است و سلامت روان ما زمانی تضمین می شود که حالمان خوب باشد.

درک ما از سلامت روان و سواد سلامت روان ما پایین است. هیچ بودجه دولتی برای تنظیم سیستم روانشناسی ما وجود ندارد. بدون افزایش مهارت های زندگی در خانه، مدرسه، فرهنگسرا و همه سازمان‌های متولی که دانش‌آموز دارند و بخشی از جامعه هستند، باید بر سواد سلامت روان تمرکز کنند. مدرسه و والدین فقط در امور مادی فرزندان و خانواده پول خرج می کنند و سرمایه گذاری می کنند نه در امور روانی و این مضر است. در حال حاضر تقریباً ۱۴ میلیون دانش آموز داریم. به نظر من اتفاقات اخیر در کشور یک فرصت است نه تهدید. زیرا همه خانواده های ایرانی باید به مفهوم سواد سلامت روان توجه کنند.

تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟

به عنوان نمونه بی توجهی به سلامت روان در کشور می توانم مثالی از برنامه جاری شبکه بهداشت و درمان بزنم. آیا طی چهار هفته گذشته که در ایران با مشکلات زیادی مواجه هستیم، آیا برنامه ریز سلامت می تواند به آنچه در جامعه می گذرد توجهی نداشته باشد؟ این روزها اطلاعات منفی زیادی برای همه افراد جامعه وجود دارد. به این موضوع پرداخته نمی شود زیرا تولید کننده خوش خلقی یک فرد حرفه ای و متخصص در زمینه روانشناسی نیست.

اشتباهی که در برنامه‌ها و مدارس رادیو و تلویزیون با آن روبه‌رو هستیم این است که مفهوم سلامت، سلامت روان، سواد خود بهداشتی و… آفت و زینت جلسات ماست. این موضوع به ما آسیب می زند زیرا افراد جامعه اگر نگرش منفی نسبت به آینده داشته باشند نمی توانند کاری انجام دهند. هر که دندان درد کند و سرش را نبرد، دندانش شفا می یابد. هنگامی که یک رویداد غم انگیز رخ می دهد، شما نباید تا آخر عمر لباس سیاه بپوشید.

رسانه های متخاصم برای مشکلات خود به درمان زخم روی آورده و با مفهوم PTSD (اختلال استرس پس از سانحه) سروکار دارند. برای ما، آنها به یک وضعیت بد دائمی می روند. مقایسه صفحات بی بی سی فارسی و بی بی سی جهانی. مثلاً یک دختر در ایران (مهسا امینی) و یک دختر در آمریکا (اشلی) می میرد. در ایران هدفشان ایجاد نفرت و خشونت و زنده نگه داشتن مجروح خانم مهسا امینی بود.

تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟

۱۰ سال پیش، ۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی از شبکه های رسانه های اجتماعی استفاده می کردند. اکنون بیش از ۸۰ درصد جامعه آمریکا از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. سوال مهم این است که چه رابطه ای بین حال خوب واقعی و فرضی وجود دارد؟ مثل انقلاب مجازی و واقعی، اعتراض مجازی و واقعی. این به روانشناسی تکنولوژی و زندگی درهم تنیده برمی گردد و بار دیگر اهمیت درمان روانی موضوع اعتراض این روزها را برجسته می کند.

اینکه مدیرکل سلامت روان در وزارت بهداشت بالاترین مجری سلامت روان ماست به نظر من یک نقص است. ما باید برای یک سازمان روانشناسی مشاوره ایرانی مانند انجمن روانشناسی آمریکا بودجه اختصاص دهیم. زیرا در طول نیم قرن اخیر شاهد انقلاب ها، تحریم ها، ترورها، آسیب های عمومی خارجی، سوء مدیریت، دزدی و اختلاس توسط برخی مسئولان بودیم. از نظر روانی، همه اینها برای سلامت روان ما مضر است. برای مدیریت روان در موبایل و شبکه های اجتماعی به بررسی روانشناسی نیاز داریم تا بتوانیم سرمایه گذاری کنیم.

انتشار اخبار کذب، منفی و خشونت آمیز که این روزها با آن مواجه هستیم چه تاثیری بر روحیه و روحیه جامعه دارد؟ چگونه این اخبار در جامعه مدیریت می شود؟

اخبار منفی مانند غذای آلوده است. همان گونه که غذای سمی به معده آسیب می رساند و موجب تهوع و استفراغ می شود، این آسیب در حالات روحی و اخبار منفی اما به صورت پنهانی وجود دارد که باعث از بین رفتن آن بسیار بیشتر می شود. اینجاست که روانشناسی اخبار منفی مهم است.

رسانه ها می دانند چه زمانی این خبر تاثیر منفی می گذارد و روحیه جامعه را کاهش می دهد، اما چون هدف سیاسی در اینجا ایجاد احساس بد در مردم وجود دارد، این زخم را زنده نگه می دارند. عجیب است که کودکان کار و ازدواج کودکان را رد می کنند اما با رفتار سیاسی کودک سیاسی را تشویق می کنند.

ممکن است برخی شعر سلام کومدادا را مثال بزنند که قبل از این در مدارس اجرا می شد، اما آهنگ سلام کومدادا با قتل یا رفتار خشونت آمیز متفاوت است. اگر نوجوانی نباید تا ۱۸ سالگی رابطه جنسی داشته باشد، نباید کار کند و در بسیاری از فعالیت های بزرگسالان، در رفتار مدنی، اعتراضی، انقلابی و به هر نامی شرکت کند، این همان سوء استفاده از نوجوان دولتی است. رسانه های متخاصم انجام می دهند.

تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟

وقتی به رویکرد روانی توجه نکنیم مشکلات بیشتر می شود. به عنوان مثال، ما در مورد PTSD که یک اختلال استرس پس از تصادف است صحبت نمی کنیم. کودک و نوجوان و دانش آموز مانند گلی هستند که به راحتی پژمرده می شوند. البته هدف رسانه های منفی قرار دادن نوجوان در مقابل خانواده و اعضای جامعه است.

نکته اینجاست که خود خانواده ها می توانند با کمک روانشناس خانواده این شرایط را مدیریت کنند. این روزها هدف رسانه های خارجی از عدم درک سواد سلامت روان در جامعه ما، تزریق اخبار منفی است. در چهار هفته گذشته حتی یک روانپزشک در تلویزیون درباره روانشناسی اعتراض صحبت نکرده است. اولین روایتی که رسانه های مخالف گفته اند این است که ما فقط دفاع می کنیم (تکذیب شایعات منتشر شده نیز مکانیزم دفاعی است) که واقعاً کافی نیست. ده ها برنامه تلویزیونی برای این منظور تهیه شده است اما حتی یک برنامه هم به جنبه روانی اعتراض و شرایط آن نپرداخته است. در حالی که موضوع اصلی این روزها خشم و خشونت در خیابان هاست.

پس مشکل کار ما این است که خوب و بد را نمی فهمیم و ثانیاً تثلیث جسم و ذهن و روح را درک نمی کنیم. سوم اینکه مثلاً وقتی Hale Good را در شبکه بهداشت می‌سازیم، تهیه‌کننده حرفه‌ای را برای آن استخدام نمی‌کنیم.

* برای حفظ روحیه خوب در این شرایط، چه راه های عملی را برای کنترل تأثیر روانی اخبار منفی به خوانندگان ما توصیه می کنید؟

زندگی شبانه روزی ما ۴۸ تا نیم ساعت است و هر ۴۸ تا نیم ساعت باید به فکر و شادی ذهنی بپردازیم. در این ساعات باید برای توسعه شادی درونی، طبیعت گردی، پیاده روی، ورزش، حرکات موزون و نامنظم، تفریح ​​و سرگرمی وقت بگذاریم و مهم ترین قسمت زندگی ما احساس شادی است.

شرایط سختی در زندگی ما وجود دارد، مانند از دست دادن یکی از عزیزان، که قابل تغییر نیستند. اوضاع در دست ما نیست، اما وضعیت ما در دست خودمان است. بیایید سعی کنیم ورود اخبار منفی را کنترل کنیم زیرا احساس بهتری داریم. باید از شر افرادی که همیشه ساز ناهماهنگ می نوازند و منفی گرایی را ترویج می کنند خلاص شویم و به انرژی مثبت درونی خود بیشتر توجه کنیم.

تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟

اگر کسی می خواهد از سونامی اخبار منفی دور بماند، ابتدا باید نقشه راه خود را از هستی تا تبدیل شدن درک کند. درست مانند غذا که نمونه بسیار خوبی است، باید مراقب باشیم که روابط ما وضعیت ما را مشخص کند.

نکته بعدی این است که آسیب پذیری مرد مسافر که باعث استرس، افسردگی، شیدایی، ترس و حتی خشم خیابانی می شود، جنبه روانی ماجراست. اگر بخواهیم مفهوم حال خوب را درک کنیم، باید این قسمت از خود را درک کنیم. گاهی اوقات ما بد هستیم، گاهی اوقات خوب هستیم. این طبیعی و بد است، اما نوسانات خلقی باید بخشی از رشد ما باشد.

تاثیر اخبار منفی و کذب بر روحیه جامعه چیست؟

در پایان باید بگویم که خلق و خوی خوب اتفاقی نیست. تجمل یک انتخاب است. اگر به دنبال فرمولی برای خلق و خوی خوب هستید، ابوعلی سینا ۱۱۰۰ سال پیش زندگی سالم را پیشنهاد کرد. چگونه غذا بخوریم، بخوابیم و ورزش کنیم. زندگی سالم ابوعلی سینا انسان را به حال خوب نزدیک می کند.