بزرگترین مانع بچه دار شدن چیست؟ – زندگی ارنا


گروه زندگی ایرنا – بر اساس پیش بینی های اخیر، پیش بینی می شود جمعیت ایران در پایان سال ۱۴۸۴ به اوج خود یعنی ۱۰۵ میلیون و ۲۳۰ هزار نفر برسد و پس از اوج گیری، انتظار می رود جمعیت به آرامی کاهش یابد و تا پایان قرن به ۹۸.۸۳ میلیون نفر برسد. بر اساس این پیش بینی ها جمعیت ایران تا پایان سال ۱۴۶۵ به ۱۰۰ میلیون نفر خواهد رسید.

بزرگترین مانع بچه دار شدن چیست؟

بسیاری از جمعیت شناسان بر این باورند که جمعیت ایران به شدت شروع به کاهش کرده است، اما نکته جالب این است که نرخ رشد جمعیت ایران مشابه میانگین جهانی امروز است و بسیار کمتر از اوج خود در چند دهه پیش است.

دکتر شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس برجسته و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفت: با مشکل کم شدن فرزندآوری مواجه هستیم. تحقیقات ما نشان می دهد که اکثر خانواده ها بین یک تا دو فرزند دارند و زوج های بدون فرزند یا تازه ازدواج کرده اند یا تعداد محدودی دارند. در گذشته تعداد زایمان بین ۶ تا ۷ فرزند بود، سپس به ۴ فرزند کاهش یافت و در حال حاضر به ۱ تا ۲ فرزند رسیده است که میانگین جمعیت ۱.۷ درصد است.

بزرگترین مانع بچه دار شدن چیست؟

ما با بحران جمعیتی مواجه نیستیم

کاظمی پور می گوید: هرم سنی ایران در وسط یعنی جوانان قرار دارد و در بیست سال آینده با مشکل سالمندی جمعیت مواجه خواهیم شد بنابراین در حال حاضر با بحران جمعیتی مواجه نیستیم اما زنگ خطر به صدا درآمده است. که اگر این روند در آینده ادامه پیدا کند با پیر شدن جمعیت مواجه خواهیم شد که البته در صورت مدیریت سیاست های جمعیتی به بحران تبدیل می شود.

بزرگترین مانع بچه دار شدن چیست؟

عوامل موثر بر نرخ زاد و ولد در کشور

این کارشناس جمعیت شناسی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات فراوان، عوامل مختلفی در مورد کاهش فرزندآوری وجود دارد، می گوید: در اولین گذار جمعیتی – زمانی که تعداد فرزندان از ۶-۷ کودک به ۳-۴ کودک رسید- مهمترین عامل یک کاهش فرزندآوری از شاخص های توسعه بود در واقع شاخص های توسعه نشان می دهد که توسعه شهری، افزایش سواد، اشتغال، توسعه امکانات رفاهی، اوقات فراغت و … بر روند کاهش جمعیت تاثیر گذاشته است.در مرحله دوم انتقال جمعیت – زمانی که تعداد فرزندان به ۳ تا ۴ فرزند تا ۱ تا ۲ فرزند رسید و بارداری زیر حد جایگزینی بود – مهمترین عامل در کاهش نرخ باروری ناشی از عوامل فرهنگی است که مشکلات اقتصادی از جمله عوامل فرعی است.

بزرگترین مانع بچه دار شدن چیست؟

این کارشناس جمعیت شناسی با اشاره به افزایش هزینه های ارتقای کیفیت زندگی می گوید: این روزها خانواده ها بیشتر به کیفیت فرزندان، تحصیل و فرزندان و اوقات فراغت آنها اهمیت می دهند و در واقع خانواده ها باید هزینه کنند. برای بهبود کیفیت زندگی خود و فرزندانشان که دقیقاً همان جایی است که هستند عوامل اقتصادی در آن ظاهر می شود و بنابراین برخی مشکلات اقتصادی را عامل اصلی پایین بودن نرخ باروری می دانند در حالی که اینها عمدتاً بحث های فرهنگی است.

وی ادامه داد: متأسفانه در ایران برخی از افراد به دلیل نگرانی هایی مانند ثبت نام فرزندان خود در مدارس خصوصی، شغل بهتر، مراقبت بیشتر از فرزند سابق خود و … بچه دار شدن را به تعویق می اندازند که اینها عوامل فرهنگی است که در محدود کردن آنها مؤثر است. بچه دار شدن.”

بزرگترین مانع بچه دار شدن چیست؟

مشوق های عملی برای بچه دار شدن

کاظمی پور با اشاره به اینکه جمعیت ثروت هر کشوری است، این موضوع را مشروط به تامین زیرساخت ها دانست و افزود: برای افزایش جمعیت از یک سو باید از زیاده خواهی، رفاه و رفاه کاسته شود و از سوی دیگر مشکلات اقتصادی باید حل شود و ثبات اقتصادی در کشور حاکم شود.

این استاد دانشگاه با انتقاد از بسته های تشویقی در قانون جمعیت جوان می گوید: متاسفانه مجلس با طرح مشکل کاهش جمعیت در حال بررسی مصوبه ای برای تسهیل فرزندآوری است در حالی که این طرح ها مشکل کاهش نرخ باروری را حل نمی کند، بلکه حل می شود. مشکل ثبات اقتصادی در جامعه گفت: دادن تسهیلات ۱۰۰ میلیونی برای فرزندآوری به همسر و از سوی دیگر افزایش تورم بی فایده است و بر انگیزه فرزندآوری همسران تاثیری نخواهد داشت.